| MartocianAntonio a întrebat:

Am 18 ani, vreau sa devin matur deoarece sunt copilăros

6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Multi din noi ne-am crezut maturi la 18 apoi ne-am inselat amarnic asa ca stai linistit laughing
Apreciez ca te intereseaza sa devi o versiune mai buna a ta in timp ce altora le sta capul la prostii, citeste putina dezvoltare persoana, gasesti multe materiale gratis online, pe langa asta maturizarea vine si cu experienta de viata si greselile facute, fara nu se poate, ai timp big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai toata viata sa fii matur, fii copilaros cat mai poti

| dullcat a răspuns:

Devii mai matur pe masura ce trece timpul si parcurgi anumite etape din viata, in cazul tau momentul in care te angajezi, de exemplu.Retine totusi ca nu-i nimic gresit in a pastra un pic din esenta copilariei in sufletul tau, ba chiar e posibil sa traiesti mai mult astfel.

| Hyperion7 a răspuns:

Matur devii când ești responsabil,când ai un vis și vrei sa îl urmezi, când ai de-a face cu experiențe de viață fundamentale pentru tine (divorț,decesul unei rude etc).
Matur devii când nu mai stai cu copii(pentru că da, tu ești ceea ce sunt persoanele din preajma ta, adică daca tu stai cu niste puștani copilăroși, și tu vei fi)
Mă rog, sunt mai multe de spus

| StoicAnalysis a răspuns:

Maturitatea nu o obtii. Maturitatea pur si simplu ti se intampla. Pentru a fi matur, trebuie sa iti asumi responsabilitati, consecinte, sa ai rabdare atunci cand e nevoie, sa ai grija de tine si apoi daca e posibil si de cei din jurul tau... Practic e un mod de a trai.
Asta depinde foarte mult de ce vrei tu sa faci si ce asteptari ai tu de la viata. Si stai linistit, sunt multi oameni in lumea asta, care sunt copilarosi si la 30 de ani.

Nu te gandi ca "trebuie sa devin matur". Gandeste-te daca la momentul actual, "chiar am nevoie sa fiu matur?"

| CRNMIHAI a răspuns:

Nu stiu ba de tine da eu am 13 ani, simi dau seama de la varsa asta ce o sa ma astepte intr-o viata vitoare