| udisteanuteodora a întrebat:

Am 56 de kg, si nu stiu cum sa slabesc. Vreau sa ajung la 48, dar nu stiu cum, si nici nu vreau sa iau pastile sau cafea. Chiar vreau niste sfapturi eifcente, rapide. Intr-o saptamana cate kg pot da jos? Stiti niste diete de care sa ma apuc?

Răspuns Câştigător
| Goddess23 a răspuns:

In primul rand daca slabesti intr-o saptamana mai mult de 2 kg nu e normal si vei acumula repede greutatea. Slabirea trebuie sa aiba loc treptat. Nu trebuie sa te gandesti la o dieta daca nu ai mai mult de 18 ani ci mai bine la un regim de viata sanatos din care sa excluzi sucurile, fast food-ul carnea grasa prajelile dulciurile si consumul de paine alba in exces. Adopta un regim alcatuit din legume si fructe proaspete, carne de pui de curcan(in special carne slaba, peste vita, nu renunta la carne), oua, cartofi la cuptor sau fierti in cantitate decenta si bineinteles sa faci sport, alearga, fa gimnastica.

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu exista o reteta magica, fiecare om se ingrasa sau slabeste in functie de o serie de factori proprii cum sunt genetica si metabolismul cat si conditionat de factori externi.
Nu trebuie sa slabesti in fix 2 saptamani ci trebuie sa o faci lent si corect.
Corpul are un mecanism ce se numeste "memoria masei" daca slabesti brusc si ineficient in scurt timp vei lua mai mult in greutate...crede-ma am testat si stiu ce vorbesc.
Poti incepe sa slabesti prin dieta si miscare alaturi de odihna!
Incepe prin a scoate dulciurile din alimentatie si fast foodul, paine cat mai putina si scoate fainoasele!
Vei vedea rezultatele dupa cateva luni nu dupa cateva saptamani!
Cel mai important in slabire este ambitia, trebuie sa te tii de un regim dar sa fie unul sanatos!

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.