| Animeforlifee9921 a întrebat:

Am ajuns sa cred ca nu sunt ca oricare alt adolescent pentru ca am probleme de personalitate. Eu sunt rebela si am fost crescuta sa fac ce vreau eu,deci mi se pare ciudat sa fiu pusa la reguli. Plus de asta mai am apucaturi de zici ca sunt retardata,daca mi se intampla ceva plang ca un copil mic????. Sunt si genul de om care zice ca nu ii pare rau,dar in sufletul meu tot simt un pic asa de parere de rau si ma inchid foarte mult in mine. Am o personalitate cam puternica si nu imi place ca mereu simt nevoia sa ma iau de cineva si mi se da peste nas dupa. Plang des din cauza asta si orice ma emotioneaza,inclusiv cand colegul meu a tinut un asa zis discurs despre un joc si m-a luat plansul la propriu. Cred ca sunt si bipolara si sunt si anxioasa,imi e frica de tot felul de boli si imi e frica sa nu patesc ceva. Stiu ca o sa ma credeti ca sunt prost crescuta,handicapata etc., dar am nevoie de niste sfaturi pentru ca nu imi place de mine si m-am saturat sa fiu asa.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Sa stii ca nu esti deloc singura, ci mai sunt milioane de adolescenti care trec prin aceleasi stari si ganduri, faze de rebeliune etc.Asa e normal in aceasta perioda!

Ai luat in considerare sa mergi la psiholog? Nu este deloc ok sa te simti coplesita pana in punctul in care plangi de la lucruri de insemnatate redusa(am fost si eu in aceasta situatie), nu este ok sa te inchizi in tine pana explodezi si mai ales, nu e ok sa te iei de ceilalti incercand sa scapi de ce ai tu pe suflet.Nu-ti mai atribui etichete aiurea si nici diagnostice. Daca ai ajuns pana aici si constientizezi problema, deja esti pe drumul cel bun.

| Animeforlifee9921 explică (pentru dullcat):

Am fost la un psiholog anul trecut, dar nu era unul bun si nu prea m-a ajutat

| dullcat a răspuns (pentru Animeforlifee9921):

Inteleg.Pai si aici este cu trial and error, depinde enorm de cat de bine te intelegi cu persoana asta. Poate nu ar strica sa cauti alt psiholog, pana dai peste unul cu care simti o conexiune.

4 răspunsuri:
| sammie a răspuns:

Bună! Eu cel puțin nu o să te judec în niciun fel. Dar dacă crezi că ai anxietate mai bine te-ai duce la psiholog.

| MrNuggets a răspuns:

Ai crescut prea rasfatata SI asta e o problema imensa