| raduspace10 a întrebat:

Am aproape 17 ani. Am strans pana la aceasta varsta 5000 si ceva de euro, pe care ii am la banca (BRD).( Stiu, poate pare mult pentru varsta asta, dar s-au strans mai de mic si mai ales cand le ceream " ca sa am si eu acolo ", chit ca nu cheltuiam, ca daca era de cheltuit imi dadeau ei alti bani ). Contul este pe numele meu, de minor. M-am gandit sa imi fac card. Se poate face pe nume de minor? Si daca se poate, se poate face numai insotit de parinti? Adica se poate sa imi fac card fara ca ei sa stie, doar ducandu-ma cu buletinul la banca? Mai am o intrebare. In curand, o sa merg la un majorat. Persoanele de acolo sunt de incredere,si nu-s nici multe, si m-am gandit ca " de frumusetea spectacolului" sa scot acesti 5000 euro pentru o zi din banca, sa fac niste ploi de bani si sa ii pun inapoi in banca urmatoarea zi. Daca fac aceasta, chiar si pentru o zi, pierd dobanda? Iti pot da bancomatele atatia bani de-odata? Si in plus, exista posibilitatea ca parintii mei, spre exemplu peste o saptamana, daca se duc pe la banca, sa descopere ca am scos toti banii aceia? ( ai mei sunt total anti manele si aruncari de bani chit ca ii iei inapoi etc... ) Va rog sa explicati in termeni mai " pamanteni " deoarece nu sunt prea familiarizat cu termenii bancari. Dau funda! Cardul nu-i problema sa stie ai mei de el, asta intrebasem mai mult ca idee. Daca totusi, nu exista posibilitatea de a scoate banii "nedetectat", cum as putea sa fac rost de 1000-2000 euro pentru o zi ca sa arunc cu ei? Si mai mentionez ca tatal meu ii cam cunoaste pe tipii de la banca si reciproc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana la 18 ani nu-ti poti face card.
Oricum, pregateste sa platesti taxe la banii care-i ai in contul bancar, pentru ca ai obligatia sa declari toate veniturile, iar daca nu o faci, oricum se vor verfica toate conturile de catre cei de la finante si tot vei fii bun d eplata, chiar si mai tarziu.

Pentru poze, nu trebuie sa scoti banii de la banca, sunt mii de poze cu bani pe internet, un pic de photoshop sa-ti suprapui fotografia cu tine, si gata efectul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici nu cred ca meriti un raspuns pentru ce intrebare ai pus. Oricum pana la 18 ani nu poti face nimic la banca fara un parinte... si nu, bancomatul nu iti da 5000 euro odata si nici macar nu iti da valuta, iti da lei daca ai cont de lei. E un fel de protectie anti cocalari

| FaraNume1245 a răspuns:

Vezi ca daca arunci banii la lautari ramai fara ei. Nu-ti da nimeni banii inapoi. Card nu cred ca iti poti face daca esti minor, corecteaza-ma daca gresesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Morrrrrrrlaughing))