| davidutzu12 a întrebat:

Am auzit de chestia asta cu ACTA si mi se pare ceva bun deci nu o sa semnez impotriva ei... voi ce credeti big grin

11 răspunsuri:
| Bogdan01234 a răspuns:

Este o tara libera fiecare are parerea lui. si nu este doar de descarcat ilegal de pe internet. este vorba ca ei au acces la tot ceea ce faci tu. este ceva privat. asta este marea problema la Acta. ei doresc sa controleze totul pentru a incerca, cum spun ei, sa aiba totul sub control, teroristii si asa mai departe pentru ca nu este ceva doar in Romania. dar ei prin asta vor avea acces cam la toata viata ta ca sa zic asa. ar trebui sa te gandesti bine. pentru ca daca sunt acceptati acum nu vor mai putea fi ''scosi'' atat de usor in viitor.

| Onn3 a răspuns:

Poti sa o semnezi daca vrei si dupa cum o sa mai asculti muzica,cum o sa mai afli informatii, de unde o sa mai citesti articole, de unde o sa mai descarci ce-ti trebuie fara nici un ban.da daca iti convine sa platesti 10 $ pentru fiecare melodie:"chestia cu ACTA" presupune inchiderea Google-lui (care este un motor de cautare important) si raman valabile doar retelele de socializare :deci nu o sa poti intra decat pe mess, facebook, twitter...Si inca ceva ca sa stii asa pentru cultura ta generala daca o sa vrei sa iesi din tara iti vor confisca telefonul si cate melodii, imagini, informatii si tot ce ai luat dupa net le vei plati cu 10$ fiecare plus 5 ani de puscarie.Acum dragule poti sa semnezi cu cea mai mare incredere!

| BAIATUL a răspuns:

Probabil s-ar termina cu piratarea de muzica, jocuri, filme etc. dar nu cred ca ti-ar conveni sa dai bani pe asa ceva in loc sa le iei dupa net.

| Laura a răspuns:

Vreun motiv pentru care ți se pare ceva bun?

| davidutzu12 explică:

Mda...m-am lamurit big grin, dar sunt 100% ca toata faza cu acta nu va fi pusa in aplicare, caci acum putina lume cunoaste asta si nici nu s-a facut mare panica incat sa se dea la televizor

| Doloresidk a răspuns:

Are you kiddin` me? waiting

| davidutzu12 explică (pentru Doloresidk):

Aaaaa...pai eu nu prea stiu engleza bine big grin ...Presupun ca inseamna: "Felicitari ai dreptate!" big grin

| Doloresidk a răspuns (pentru davidutzu12):

Ei bine, presupui prost. Se traduce: "Glumesti?" Vezi...inca un motiv pentru care sa nu fii de acord cu ACTA. Cum nu stii un cuvant in engleza, pac, un search pe google translater si te lumineaza.

| SVD a răspuns:

Sper ca dupa asta iti vei schimba parerea:http://creativemonkeyz.com/roboti/robotzi-s02-ep-special-acta/! CONTRA ACTA!

| ki21lu a răspuns:

Ti se pare ceva bun in a fi controlat? Toate miscarile tale, toate site urile pe care vei intra vor fi controlate, tot! Libertatea ta pe net nu va mai fi, mai ales libertatea de exprimareno talking. Asta-i ACTA.Degeaba au mai creat internetul no talking, oricum va disparea daca va fi pusa in functiune...

| SantaAndrei a răspuns:

Cat de des te uiti pe Youtube? Facebook? Asculti muzica? Te uiti la filme pe net? Descarci filme/jocuri/muzica?

Acum cat de des: Cumperi CD-uri cu filme/muzica/jocuri?

Cred ca stim toti raspunsul, prima varianta e mult mai folosita. Pentru fiecare melodie descarcata poti face 5 ani de inchisoare. Pentru un film la fel. Daca ai in Laptop ceva piratat si vrei sa treci granita, politia te poate verifica si daca gaseste asa ceva poate sa distruga/confiste laptop-ul.

http://creativemonkeyz.com/roboti/robotzi-s02-ep-special-acta/

Uita-te acolo si zi-mi daca mai esti de acord cu ACTA sau nu...