| Alecsa_5479 a întrebat:

Am cont pe site si sunt un utilizator destul de cunoscut dar am preferat sa postez intrebarea anonim.
Am o problema pe care sincer imi este rusine sa o spun: bunicul impreuna cu unchiul meu m'au violatstraight face. Am 12 ani jumate si nu stiu ce sa fac. Imi este rusine sa le spun parintilor. Ce ar trebui sa fac sa trec peste(nu imi spuneti sa ii zic mamei, nu m'ar crede). Sunt socata, speriata si nu stiu ce sa fac. Mi se pare ca traiesc degeaba. Orice sfat e bine venit.

40 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca nu ai incredere in ai tai, atunci ai incredere in Politia si Protectia Copilului.Iti dai seama ca ai nevoie de consiliere psihologica si tratament pentru ca nu mai poti continua asa.Sa nu iti fie teama, ca nu vei fi ascultata sau crezuta.La Protectia Copilului sunt niste profesionisti desavarsiti.Sa nu lasi niciodata rusinea sa iti strice viitorul

| pwp a răspuns:

Eu cred ca te-ar crede mama ta. spune-i. ce ai de pierdut?

| Flav a răspuns:

Imi este greu sa cred ca un bunic isi poate viola propria nepoata, dar ma rog, sa trecem peste asta. Daca e asa cum spui tu, este strigator la cer si-mi pare rau de ce s-a intamplat. In viata, sunt unele lucruri care trebuie sa le faci si sa infrangi rusinea, pentru a aduce o victorie asupra ta, a dreptatii si lucrurilor firesti. Trebuie sa vorbesti neaparat cu mama ta, nu are cum sa nu te creada, esti copilul ei. De altfel, aceste lucruri se pot proba cu ginecologul. Du-te te rog si comunica cu ai tai, ei sunt in cea mai mare masura sa faca dreptatea daca este adevarat ceea ce ai spus, ei sunt singurii tai prieteni si cei ce te pot ajuta.

April
| April a răspuns:

Draga fetita, este socant si dureros pentru oricine sa afle ca se petrec astfel de lucruri. Vreau, insa, sa te asigur ca, indiferent cat de anonima vrei sa fii, odata ce ai expus cazul pe acest site sau pe oricare altul, toti cei care au luat cunostinta prin forta lucrurilor de el, deci toata comunitatea TPU, are obligatia sa anunte politia. Exista o asemenea prevedere legala.Asadar, daca intamplarea povestita de tine chiar a avut loc iar parintii nu te cred, noi ne putem asuma responsabilitatea de a anunta autoritatile ca asupra unui minor neajutorat s-a petrecut un abuz.Fii numai sigura ca spui adevarul, si afla ca orice identitate poate fi descoperita de un bun informatician al politiei. Oricare dintre noi, repet, care ti-am citit povestea te putem ajuta anuntand organele legale, fara ca tu sa ai de suferit ceva din partea siluitorilor.Asteptam avizul tau.

| gigiro a răspuns:

Ce fel de rude ai? Singura si unica solutie este Protectia copilului si politia-unde trebuie sa faci o plangere. Daca vorbesti cu mama, aceasta v-a incerca sa musamalizeze cumva problema, sa ramana in familie.Numai ca astfel de oameni, trebuie aspru pedepsiti. Politia!

| narcisa a răspuns:

Daca nu vrei sa le zici parintilor zi unei rude mai apropiate cu care te intelegi foarte bine. oricum ar trebui sa zici asta cuiva pentru ca ei s-ar putea sa continuie.
imi pare foarte rau pentru cele intamplate

| anonimaa a răspuns:

In primul' rand daca as fi in locul tau si eu as fi la fel. mai bine ceri ajutor. in situatia de fata ai putea ramane cu amintiri urate si pe viitor ti'ar fi frica sa o faci cu baiatul iubit.
stiu ca nu'ti place dar cel mai bine este sa vbesti cu mama ta. in caz ca nu te crede spune'i sa te duca la ginecolog ca sa'i demonstrezi ca nu mai esti virgina. mergeti la politie! nu poti sta asa! fata d tatal tau te inteleg sa fi jenata insa fata de mama ta nu ar trebui cu atat mai mult cu cat ea e singura care te poate ajuta.
daca mai vreai sa vorbim imi poti trimite un mesaj.
toate cele bune si...doar mama ta te poate ajuta.
bafta.

| myha a răspuns:

Socant cu adevarat.
De ce spui ca nu te-ar crede? O mama isi iubeste enorm copilul, indiferent de greseli. Eu cred ca te-ar crede.
Daca nu vrei sa ii spui, spune-i unei prietene foarte bune [ ai grija sa nu raspandeasca vorba prin scoala sau de astea]. Du-te la ea si vorbeste cu mama sa. Eu am o prietena foarte buna si vorbesc si cu mama si cu maicasa. Spune-i tot ce s-a intamplat si ca iti este frica.
O alta varianta este sa ii spui tatalui tau. Nu conteaza daca iti este rusine. Decat sa ramai traumatizata si mai tarziu sa devii o ciudata mai bine spune-i! Tatal tau o sa reactioneze si o sa faca ceva in privinta asta. Mai ales ca esti ' fata tatalui':d
Spune-i! Nu lasa asta asa.
Apoi du-te la politiee. Stiu ca e dificil, dar trebuie. Mai bine traiesti cu rusinea decat cu teama permanenta.
Daca te hotarasti sa faci ceva in privinta asta, da-mi un mesaj la privat si vorbim. Chiar vreau sa te ajut.

| paramore a răspuns:

Gresesti sa nu-i spui mamei tale, daca nu iei masuri vor continua sa abuze de tine! urgent, adica chiar azi sa-i spui mamei tale sa stie si ea ce se intampla cu copilul ei, doamne ferste ce oameni nenorocitistraight facete mai miri de unul strain cand familia ta iti face asta, te rog eu sa nu stai asa, cere ajutor, te rog frumos, e pentru binele tau!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Oricat m-ar durea sa aud iar asa ceva, nu ma mai mira demult, din moment ce s-au vazut chiar si cazuri in care chiar SI mama era complice!
Nemernicii aceia nu nici o scuza! Gaseau oriunde o prostituata care sa le satisfaca "poftele", si nu sa iti faca tie asa ceva!
Dar, dincolo de durere, OBLIGATIA TA MORALA suprema este sa te duci chiar si singura la POLITIE, sau intai la PROTECTIA COPILULUI, daca ti-e mai usor, si sa spui se ai patit, pentru ca acesti monstri sa nu mai poate face din nou asa ceva! - Doamne fereste!
Daca nu o vei face, risti ori sa o ptesti chiar tu din nou, ei fiind "incurajati" de tacerea ta VINOVATA, ori vor viola si pe altcineva, fapt de care tot tu vei fi VINOVATA prin tacerea complice si care FAVORIZEAZA ca ei sa o faca iarasi!
Cunosc caz concret, in care fata, violata de un vecin (la 16 ani) de teama sa nu se faca "de rusine" in cartier, nu a spus nimanui, si ala a pus alt nemernic s-o violeze, "bazandu-se" pe tacerea ei! Si, din pacate, nici a doua oara, nu s-a dus sa reclame!
Daca nu vrei sa faci rau si altora, du-te IMEDIAT si reclama!, pana nu e prea tarziu! - iar tu TREBUIE sa fi consultata de medic, pentru a se vedea daca nu ai ramas insarcinata, sau infectata cu vreo boala transmisa sexual!

NU MAI AMANA! DU-TE IMEDIAT SI RECLAMA!

| catthshshshs a răspuns:

Oricum, alta solutie nu ai decat sa vorbesti cu parintii tai. Iar impreuna cu ei sa mergi urgent la politie. Astfel de monstrii trebuie repede pedepsiti!

| Ionutzz97 a răspuns:

Omoarai

| HeeYeon a răspuns:

Hey. Draga mea stiu ca e greu dar spune-i mamei tale. Asta sau du-te la un psihiatru si spune ce ai patit el va decide daca minti sau nu ( noi stim ca nu), iar acesta la randul lui va vorbi cu mama ta. Acum nu stiu ce sa spun pentru ca nu am trecut prin asa ceva dar am patit ceva asemanator. Cel mai bine e sa spui cuiva care stii ca te crede si poate sa te ajute si cel mai bine un adult. Stiu ca esti speriata, la 12 an si jumatate e greu sa infrunti viata dar... nu vreau sa te sperii dar daca nu spui ce ai patit s.ar putea intampla din nou respectivii vazand ca nu actionezi vad ca iti este frica si se bucura de dezavantajul tau.Mult noroc si CURAJ. Si daca e de ceva putem vorbi imi lasi id'ul tau.

| Alex0194 a răspuns:

Pot zice ca am ramas socat. Daca ai o relatie foarte buna cu mama ta, te iubeste sincer si nu este una din cele care le vedem la stirile de la ora 17, ar trebuis a apelezi la ea cat mai repede posibil. Mama este persoana care isi iubeste copilul indiferent de ce ar fi facut fie ca ar fi facut vreo gluma proasta fie ca ar fi sa zicem ucis, scuze ca-ti zic asa, dar mama este o fiinta iubitoare care isi iubeste copilul indiferent de ce ar face si il crede sincer. Asa ca apeleaza la ea cat mai repede posbil, spune-i ce s-a intamplat. Daca totusi ti-e frica si de ea, du-te la cea mai apropriata sectie de politie sau de protectie a copiilor si spune-le ce s-a intamplat. Ei te vor ajuta. Si grabeste-te ca aceste fapte a unor demoni, nu-i pot numi animale ca este o jignire pentru animale trebuie aspru pedepsite. Iti doresc numai bine si sper sa se rezolve sis a treci peste asta. Numai bine

| monique a răspuns:

Din ce localitate esti? (poti sa-mi spui pe privat). Ar fi bine sa ii spui unui adult rapid, si sa mergeti la politie. Mama ta nu te crede daca ii spui, dar examenul medical ii va demonstra ca nu minti. Daca vezi ca nimeni nu te baga in seama si crezi ca s-ar putea intampla din nou, mergi la protectia copilului si la politie, nu-i de gluma cu astfel de oameni. Daca nici cei de la protectia copilului nu te baga in seama, dupa ce ai facut plangere, scrie-mi pe privat. Nu e vina ta, si nici nu are de ce sa iti fie rusine, iar astfel de oameni ca unchiul si bunicul tau trebuie opriti sa nu iti mai faca tie rau si poate si altor fete. Fi curajoasa, nu te lasa.

| Helene a răspuns:

Omg, imi e mila de tine!
Cum poti sa'i numesti asa :o sunt niste animale!
Spune'i mamei tale, nu este de glumit
Ei vad ca tu nu zici nimic o sa continue, draga sad
Vorbeste cu mama ta!

| Miha a răspuns:

Trebuie sa faci ceva cat mai repede, daca nu se va afla vei ramane cu sechele si nu vei avea o viata prea ok. Spune-i cuiva care tear crede si mai bine te-ai duce sa dai o declaratie la politie, nu pot ramane nepedepsiti!

| Anileda a răspuns:

Spune-i mamei tale imediat, nu cica nu m-ar crede, du-te sa ii spui, ei trebuie sa ii spui, cum sa nu te creada ce naiba cine ar mintii in legatura cu un lucru asa grav.
Nu vrei sa ii spui mamei tale du-te la protectia copilului, la politie oriunde.
Nu mai sta asa.
Socant absolut socant...

| PotHed a răspuns:

Doamne cati distrusi exista in lumea asta...
creaturile astea ar trebui impuscate
imi pare rau pentru ce ti sa intampalt dar trebuie sa intelegi ca trebuie sa ceri ajutor ca sa poti trece peste asta...

| Xonia a răspuns:

Eu zic sa ii spui mamei tale, sau unei rude, ceva.
Dar unde s-a intamplat? Numai era nimeni in casa in momentul ala?
Daca vrei sa vorbim trimite-mi un mesaj privat, sau sa-mi raspunzi la cele 2 intrebari.happy
Baftahappy

| DianaMrr a răspuns:

Buna... din ce am citit eu cred ca ar trebui sa vb cu mama ta sau cu o persoana adulta in care ai incredere
kiss

| mary a răspuns:

Doamne! dar ce fel de familie ai? un bunic si un unchi obsedati sexual (ca nu poti sa le spui altfel) care te-au violat si o mama care nu-si crede propriul copil mai ales cand e vorba de asa un caz ...asa de grav!

nu sta cu mainile in san! o sa ai o trauma toata viata ta. spune-i mamei tale si daca nu te crede du-te tu singura la politie. nu tine in tine! iti faci mai mult rau...

| Allecsandra a răspuns:

Doamne ce ingrozitor. De ce nu te-ar crede?
Iubito asta ar fi singura solutie, sa-i spui mamei tale.
Cui altcuiva sa-i spui? Tatalui tau? Nu prea e o idee buna...
Nu te baza pe prieteni/e in situatia asta. E prea complicata pentru orice fel de prietenie.
Mama ta e singura ta solutie. Convinge-o, daca nu te crede spune-i sa te duca la ginecolog (stiu, poate ti-este rusine, dar daca vei aduce vorba de asta poate mama ta se va speria si te va crede, avand in vedere ca ai 12 ani si vrei sa mergi la ginecolog).

De ce sa traiesti degeaba?! Draguta mea ai 12 ani. Stiu, oamenii aia ti-au facut rau. Dar nu merita din cauza asata sa gandesti asa. Cu ajutorul mamei tale ei vor platii pentru asta iar tu iti vei traii in continuare copilaria... De acum adolescenta...
Te sfatuiesc sa ma asculti. E cel mai indicat. Cat crezi ca o poti mintii pe mama ta? Nu prea mult, nu? Asa credeam si eu...

| Marijuana a răspuns:

Mami in primul rand nu te gandi sa-ti fc rau singura si astea.In al doilea rand mergi la politie! Daca mama ta nu te crede nu ai ce face decat asta sau spune`i tatalui tau, oricui! Nu`i mai lasa sa-ti strice copilaria idiotii aia!

Ai grija de tine si sper ca o sa revii cu un rasp in legatura cu ce ai facut. pOoOpz:*

| SweetyNuta a răspuns:

Vai, socant!

Mi'am pierdut orice cuvint
Imi este atit de mila de tine, 12 ai virsta de a te juca cu papushile nu de a suferi asa o drama...Vai nu stiu ce sa spun cel mai bine spune'i mamei tale de nu ei vor contiua acelasi lucru

Nu pot sa cred, cum poti sa'i numesti Bunik si Unchi sunt niste animale!
Succes scumpa mea... sper sa treci peste aceasta drama!

| Hombre a răspuns:

Nu stiu de ce nu pot sa cred asta, unchiul si bunicul poate unul singur mai treaca mearga sau mai intamplat cazuri.Cred ca e prea gogonata treaba asta. Povesteste amanuntit cum s-a intamplat.

| Baal a răspuns:

Pai nu crezi ca ar fi mai bine sa te duci la parinti sau daca tie rusine la politie ca poate o vor rezolva ei.

Sincer chiar ma socat anuntu' asta! sad

App nu traiesti degeaba. Orice om este pus pe pamant de dumnezeu cu un scop si scopul tau nu cred ca este sa fii violata.

SPUNELE PARINTILORRR! ROAGAI SA TE INTELEAGA SI DAK NU TE CRED PUNEI SA TE PUNA DE Fata CU INCULPATII(BUNICUL SI UNCHIUL).

Mult noroc! Apropo incearca sa nu tii totul in tine ca o sa cedezi si o sa o iei razna!

Răspuns utilizator avertizat
| Deddu a răspuns:

Doamneeeeeeeee ce oameni! mi`e groaznik mila de tine crying spune mami sau la politie oricuii nu sta asa spune cuiva suna la politie fa ceva!

| Denii_9937 a răspuns:

:O
ar trebui sa spui totusi unui adult apropiat si sa mergeti al politie cat mai curnd.
cu astfel de lucruri nu`i de joaca