| anonim_4396 a întrebat:

Am de facut o compunere si nu prea am idei.
Ce as putea face eu/primarul/oricine alticeva pentru a ajuta persoanele sarace din orasul meu?
Mersic
Dau fundita

Răspuns Câştigător
| solumaam a răspuns:

In primul rand ii vizitezi sa vezi ce nevoi au, trebuie sa te orientezi sa afli care sunt motivele neajunsurilor (sunt familii carora nu le place munca nicicum sau familii dezorganizate care vand tot ce capata pentru a cumpara bautura sau droguri) daca sunt persoane bolnave atunci le pui la dispozitie un medic sa ii consulte, daca nu au locuinte va trebui sa gasesti o modalitate sa ii adapostesti provizoriu pana vor fi gata locuintele sociale, nu trebuie uitat ca o vizita la ei implica si un portbagaj plin cu alimente.
Daca esti in timpul campaniei electorale te sfatuiesc sa scoti bani din buzunar si sa le dai fara sa uiti sa le amintesti sa te voteze pe tine laughing
Una peste alta ...fiecare primarie are un birou de asistenta sociala care are ca scop exact atributiile acestea si ei se ocupa de anchetele sociale precum si de ajutorarea lor prin asistenta la domiciliu unde este cazul sau alte ajutoare!
Deci ajutorarea persoanelor sarace nu intra in atributiile primarului!