| EvaLove a întrebat:

Am dus o scutire la scoala pe care o aveam de la cabinetul scolii, pe care am mai adaugat eu inca o data. Problema e ca atunci cand am dus-o la secretariatul scolii, mi-au zis ca au trecut deja 7 zile de la data scrisa de mine, si nu se stie daca o sa se aprobe, iar celelalte doua date sunt in regula. Pe scutire scrie 22 (adaugat de mine), 27, 28 02.2012. Au cum sa afle ca am scris eu? Ce as putea sa patesc? As putea sa ma duc la secretariat sa le zic sa taie de pe scutire data de 22 si sa le lase pe celelalte care erau in termen?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vor verifica la cabinetul medical, vor afla ca ai falsificat scutirea. daca ai peste 15 ani, vei fi anchetat penal pentru fals si uz de fals (daca scoala depune plangere). Singura solutie este sa discuti cu parintii tai si impreuna sa mergeti sa vorbiti cu directorul scolii si sa cereti clementa, sa il rugati sa treaca cu vederea infractiunea. Greseala recunoscuta poate fi iertata, daca nu ai avut probleme serioase la scoala, daca esti un elev bun si care merita salvat, sunt convinsa ca directorul va lua doar o masura minima (gen scaderea notei la purtare) si vei scapa fara cazier.

| EvaLove explică (pentru Brigaela):

Si daca m-as duce la ele sa le zic sa nu mai vreau abs de pe data aia motivate? pot sa o taie de acolo?

| Brigaela a răspuns (pentru EvaLove):

Nu, fiindca asta ar insemna sa falsifice ele adeverinta, ceea ce, fiind majore, s-ar pedepsi cu inchisoarea. este un act oficial pe care nimeni nu are voie sa puna pixul, mai ales ca este un act atat de serios, medical. Infractiunea de fals in astfel de inscrisuri este foarte grava, iar pedeapsa destul de serioasa (inchisoare, pierderea temporara a drepturilor civile, pierderea dreptului de a munci, dupa inchisoare, intr-un loc de raspundere).

| justitiarul a răspuns:

Cum sa taie ei ce ai scris tu?
Ai facut un lucru rau care se cheama fals in acte.
Distruge acea motivare si mergi la medicul de familie si spui ca ai pierdut-o.O sa iti dea alta cu numarul de registru al celei vechi. Daca vrei motivare si pe ziua adaugata de tine, ii spui medicului ca nu te-ai simtit bine in acea zi, sa iti dea alta motivare cu acea data.Nu stiu daca se poate insa!
Parintii tai pot face insa o cerere de mana, semnata de amandoi, in care sa mentioneze ca in 22 te-au retinut acasa pentru probleme legate de familie sau ca nu te-ai simtit bine.Au acest drept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categorie gresita,intrebarea va fi mutata.

| Fortune a răspuns:

Puș-că-ri-e!