| avy808 a întrebat:

Am inceput o dieta de 2 zile incoa bazata pe fructe legume, peste etc si normal cardio.nu eram prietena buna cu sportul inainte si am inceput sa fug dimineata, de doua zile.tot pe la 9-30 am plecat pe teren ca nu ma trezesc mai devreme si am incercat Putin Cate Putin, am o febra musculara de mor, Maine fac pauza las muschii sa se mai odihneasca ca nu ma pot forta apoi de joi ma duc Iar.plec de acasa la 9 si pana ajung la terenul meu de fuga merg pe jos vreo 10 min(incalzirea) cand incep sa fug nu rezist mult,apoi Iar ma opresc Iar continui si tot asa cum pot eu nu sa ma fortez enorm,Dar cu toate astea am facut febra musculara,plus ca a inceput sa ma doara capul si sa am frisoane, ma gandesc sa fie de la asta sau doar ca ma imbolnavesc eu pur si simplu din alta cauza? E greu cu alergatul la inceput simt ca nu mai pot Dar nu ma dau batuta, continui tot asa 4 zile pe saptamana, nu se poate sa nu reusesc sa alerg fara sa ma mai opresc. oricum e greu pentru cine nu a mai facut sport sad acum sper ca frisoanele si durerile de cap sa nu fie din cauza asta.o parere, UN raspuns poate ati trecut si voi prin asta.va multumesc si dau funda ca asa trebuie!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Pai am cam avut dreptate, la cum mananci ma mir ca poti sa mergi, ce sa mai zic de alergat.

Ai cantitatea de proteine la minim, si asta e cel mai important lucru cand faci sport.

Da, am si jurnal de antrenament si alimentatie, practic sport.

Deci :

- cat timp ai febra musculara -> odihna
- schimbare rapida a alimentatiei

De ce nu mai mananci nimic dupa ora 18? Vrei ulcer, gastrita, un sistem imunitar slabit, etc? Ultima masa este cu 2-3 ore inainte de culcare, NU exista ora X sau ora Y, asta e o greseala destul de des intalnita.

Dimineata adauga 1-2 oua + branza, ouale au fier, vitamine, proteine, etc., iar branza are proteine si calciu

La pranz adauga un piept de pui pe gratar sau fiert si ceva carbohidrati ( orez, cartofi copti, etc. )

La ora 16 poti baga niste fructe ( 2-3 fructe sa zicem ).

La ora 19 : peste cu orez sau un muschi de vita sau piept de curcan dezosat ( are foarte putin colesterol si grasimi si multe proteine ) + o salata

La ora 21 : putina branza sau lapte degresat

P.S. : orele le-am dat orientativ, ideea e ca ar trebui sa mananci mai des, 3 mese nu sunt suficiente cand faci sport.

Mananci mult prea putin si foarte slab CALITATIV, probabil ai un deficit de vitamine, calciu, proteine, etc. destul de accentuat, de la asta provin si frisoanele, ameteli si altele.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ai o alimentatie corespunzatoare, cand faci sport ai nevoie de mai multe proteine, de ceva mai multi carbohidrati, etc.

Cate mese ai pe zi? Si in ce constau ele concret?

| avy808 explică (pentru Cosmin86):

Pai nu am mai facut sport cred ca din liceu si de aia, mesele sunt ok mananc dupa o ora de cand vin de la fuga deci pe la 11, 11:30. apoi mananc la 14:30 odata apoi pe la 16:30 iau o gustare cum ar fi un mar sau o felie de pepene deci un fruct apoi ultima oara mananc la 18:00.si mananc asa : dimineata o felie jumatate de Paine prajita cu ceai neindulcit, si eventual un un mar, la pranz cum ar veni : o ciorba de legume gatita acasa sau o salata de legume, orice din legume, si seara tot asa, o sa introduc si carnea de pui si peste in cateva zile.stii eu nu am mai alergat demult din liceu, si nu mam omorat cu sportul de aceea nu rezist mult oricat as manca. Nu pot fugi deocamdata incontinuu 15 min trebuie sa ma opresc din alergat sa fac pasi mai repezi sa imi revin, adica fug 4-5 minutede exemplu si simt ca trebuie sa o las mai moale, continui sa merg dupa ce imi revin Iar o iau la fuga si tot asa.azi insa mam simtit ciudat ca aveam frisoane dupa ce am venit de dimineata si ma durea capul.ma gandesc ca nu are legatura cu alergatul, sau? Acum ma simt ceva mai bine febra nu mai e asa intensa am ajutat-o cu putina miscare prin casa si parca nu ma mai doare asa, doar azi dimineata cand m-am trezit am simtit-o cam tare si cand am venit de la alergat.acum Maine nu ma duc pana joi dimi sa vad cum mai reactionez.ce parere ai, crezi ca de la alergat am frisoane sau? Procedez bine dupa parerea ta? Tu ai facut din astea? Sau cunosti pe cineva? Orice raspuns e binevenit si multumesc

| avy808 explică (pentru Cosmin86):

Am vrut sa fie la inceput mai drastica big grin primele 5 zile de exemplu oricum am sa introduc si oul si carnea de joi.ai dreptate in ceea ce ai scris oricum nu mananc dupa 19, si maine ma odihnesc oricum caci simt clar ca nu ma mai pot forta, vreau sa vad joi cum reusesc multumesc mult pentru sfat chiar de Maine dimineata am sa pap un ou apoi de joi manac si carne!

| Cosmin86 a răspuns (pentru avy808):

Eu as mai baga putin pui fiert seara cu o sala, asa pe la ora 21, daca tu te culci pe la 23-24.

Si cand mai ai perioade din astea "drastice", ia niste suplimente cu vitamine, minerale + calciu, ca probabil ai deficit la astea ( de fapt sigur, nu probabil )

Spor la treaba

| Cosmin86 a răspuns (pentru avy808):

Pai am cam avut dreptate, la cum mananci ma mir ca poti sa mergi, ce sa mai zic de alergat.

Ai cantitatea de proteine la minim, si asta e cel mai important lucru cand faci sport.

Da, am si jurnal de antrenament si alimentatie, practic sport.

Deci :

- cat timp ai febra musculara -> odihna
- schimbare rapida a alimentatiei

De ce nu mai mananci nimic dupa ora 18? Vrei ulcer, gastrita, un sistem imunitar slabit, etc? Ultima masa este cu 2-3 ore inainte de culcare, NU exista ora X sau ora Y, asta e o greseala destul de des intalnita.

Dimineata adauga 1-2 oua + branza, ouale au fier, vitamine, proteine, etc., iar branza are proteine si calciu

La pranz adauga un piept de pui pe gratar sau fiert si ceva carbohidrati ( orez, cartofi copti, etc. )

La ora 16 poti baga niste fructe ( 2-3 fructe sa zicem ).

La ora 19 : peste cu orez sau un muschi de vita sau piept de curcan dezosat ( are foarte putin colesterol si grasimi si multe proteine ) + o salata

La ora 21 : putina branza sau lapte degresat

P.S. : orele le-am dat orientativ, ideea e ca ar trebui sa mananci mai des, 3 mese nu sunt suficiente cand faci sport.

Mananci mult prea putin si foarte slab CALITATIV, probabil ai un deficit de vitamine, calciu, proteine, etc. destul de accentuat, de la asta provin si frisoanele, ameteli si altele.