| DieterBortscher a întrebat:

De o saptamana sunt racit, sau cel putin cred ca sunt racit. Nu prea cred ca e vorba de corona, chiar daca e putin ciudata situatia mea.
Saptamana trecuta, prima zi am avut febra, ma durea in spatele ochiului si cam atat. A doua zi, imi disparuse febra, insa ma durea in continuare in spatele ochilor, insa de data asta aveam si frisoane. A treia zi, mi-a disparut durerea din spatele ochilor si frisoanele, insa am inceput sa simt un miros amar peste tot unde merg. Iar din a patra zi, pana astazi (au trecut vreo 3 zile), nu mai am miros deloc. Insa, am gust, si respir foarte bine. E adevarat ca in nas simt putin ca o presiune si trag aer putin mai greu pe nas, insa pe gura pot respira perfect linistit. Nu tusesc, poate doar din cand in cand din cauza mucusului de pe gat. Nu ma doare gatul. Iar daca imi suflu nasul, nu prea iese mucus, ca sa zic asa. Iasa, dar foarte putin, si acesta este transparent. In mare ma simt bine, nu am mare treaba. Tot ce am acum e ca tusesc rar din cauza mucusului, si astept sa imi revina mirosul. Gust am, am pofta de mancare.
E raceala asta, sau?
Si cat dureaza pana cand imi revine mirosul?
Nu imi amintesc sa imi mai fi disparut mirosul asa si altadata. Poate din cauza ca tot auzim de corona, poate din cauza asta abia acum ii atrag atentia acestui lucru.
Voi ce spuneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

N-ar fi mai bine sa faci un test, decat sa te iei dupa cate un plictisit care spune ca esti ok si care iti taie elanul de a face intr-adevar ce trebuie?

| cfrtobias a răspuns:

100% ai covid, daca n-ai miros la parfumuri sau la altceva, sora mea tot la fel n-avea miros si in rest e bine si are covid ca si-a facut testele 2, si nu cele rapide ca acolo o iesit de 2 ori negativ

| DarthNiger a răspuns:

Doar pentru ca ai simptome specifice corona asta nu inseamna ca ai corona neaparat, din pacate am fost indoctrinati de catre mass media sa credem ca nu exista nimic altceva pe planeta decat corona si la primul stranut sau prima tuse esti deja suspect sau direct declarat ca fiind infectat

| DieterBortscher explică (pentru DarthNiger):

De-aia intrebam. Din cauza pandemiei poate abia acum am atras atentia asupra disparitiei mirosului in timpul racelii.

| Irinelp a răspuns:

Tu vrei să crezi și să nu cercetezi, mai bine te asiguri cu adevărat că nu ai corona virus făcând un test.

| Februar30 a răspuns:

Unele simptome sunt intr-adevar asociate si cu corona - pierderea mirosului, durerea de cap, febra, frisoane, secretii, dificultati la respiratie. Daca ai curaj, mergi la doctor. Sau macar un consult virtual pe net.
Stai cu cineva in casa? Au simptome?

| DieterBortscher explică (pentru Februar30):

Nu, nu are nimeni simptome. Ceea ce ai enumerat tu au fost pe rand pe parcursul zilelor. Insa acum, la ora actuala, imi lipseste doar mirosul. Atata tot. In rest ma simt perfect sanatos.

| Februar30 a răspuns (pentru DieterBortscher):

Foarte bine happy
Chiar daca e sa fie corona, la tineri de obicei sunt forme usoare... deja a inceput sa iti treaca dupa cate spui.
Daca ai in casa persoane mai in varsta sau in categorii de risc ai grija de ei. Bine ca n-au simptome.