| Daysukki a întrebat:

Am intrat intr-o stare de depresie, cam cat marimea lui Jupiter, m-am tuns acu 2 ani (parul meu era ff lung)si acu il am pana la umeri, poate putin mai jos, dar nu cu mult, mi-au iesit tone de cosuri pe fata, dor puntine mai am acum dar tot ma enerveaza si ca "sa fie mai bine" am aflat ca am miopie si acu port si ochelarii aia cretini.desi invat, nu ma omor invatand dar invat cat de cat am note de 6 sau chiar mai mici uneori pe cand colegu si colega din fata mea sunt niste tampiti imputiti care nu inv nica se trezesc ca au note mari, am simt ca dracu. de asta sunt in depresie, pentru ca ma consider urata cu draci si total inferioara fetelor din clasa mea, fele din clasa mea sunt ff frumoase si mai toti se dau pe langa ele, ma implac cu ele si nu-s respinsa din grupuri pentru sunt ff vorbareata si amuzanta uneori, dar, ma consider (eu) urata si de ce pisicii naibii sa mai invat daca eu care o fac iau note mici iar boii aia prefacuti care nu au habar ce pe planeta suntem au note de la 8 in sus, ma simt de parca orice as face fac aiurea. nu-mi iese niciodata nimic, toti imi zic sa sunt frumoasa dar nu este asa, pentru ca stiu pur si simmplu, am un rahat de breton care sta bine doar uneori si bine inteles nu cand ma duc la scoala.deci urata sunt note bune nu am, vreau sa mor! puteti macar sa-mi dati niste sfaturi cum naibii sa-mi mai prind parul sau sa ma machiez intr-un fel? ca sincer acu tot ce pot sa fac este sa plang pana ma ia naiba, multumesc pentru rabdare

Răspuns Câştigător
| ChristineW a răspuns:

Gandeste-te cum ai vrea sa arati si fa-ti un plan cum sa arati asa. Poti sa iti iei lentile de contact, sa inveti sa te machiezi si sa iti iei haine la moda.
http://www.womenxone.com/make-up/smoky-eye-makeup/
http://www.style.com/
http://www.scene-hairstyles.com/
http://www.latest-hairstyles.com/teens/
http://www.polyvore.com/choose_your_favorite/collection?id=12401
http://www.teenvogue.com/style/2010/08/back-to-school-fashion-guide
si vezi episodul asta, cel putin pe mine ma inspirat :
http://www.trilulilu.ro/Fedayn/736e444031b732

9 răspunsuri:
| mistakeofyourlife a răspuns:

In primul rand cred ca ar trebui sa nu fi chiar asa de dura cu tine. Sunt sigura ca in acest moment ori exagerezi ori esti o prada nefericita a depresie si percepi lumea in alt fel. Vorbind serios acum crede-ma ca exista fete mult mai urate decat tine care nu se plang(desi ar trebui). Si eu port ochelari si am probleme mult mai mari decat tine (de aceea nu imi permit sa nu ii port-oricum asta nu era o varianta). poate nu imi sta minunat cu ei, dar nu am ce face-este practic o obligatie. Pana la urma pe mine ma ajuta, nu pe ceilalti care rad de aceste defect(este totusi un defect, un defect care poate fi indreptat cu ajutorul ochelarilor). probabil ca o sa ii mai porti un an -maxim doi(daca ai descoperit de curand inseamna ca nu e o problema asa grava si daca este cand o sa cresti mai mare poti purta lentile de contact). Bretonul ti-l poti aranja in fiecare dimineata cu uscatorul de par si daca nu sta ca lumea poti folosi niste ceara(intotdeauna exista solutii-nu trebuie sa te ingrijorezi). Daca simti nevoia unei schimbari poti sa te tunzi, cel mai bine ar fi sa ceri sfatul stilistei; ea va stii ce tunsoare te prinde bine si care nu. In legatura cu cosurile poti folosi o solutie eficienta impotriva lor, solutie pe care o poti gasi la orice farmacie.(iti recomand clearasil sau clean and clear-gel)Parerea mea este ca aspectul fizic se poate remedia. Cel mai important lucru pe care trebuie sa il faci zilnic este sa ai grija te tine insati(asta presupune sa faci un dus sau chiar 2 in fiecare zi, sa folosesti deodorant, parfumul este de asemenea vital, sa te speli pe dinti de cel putin 3 ori pe zi-lucruri care tin de igiena personala). In orice caz o fata care se ingrijeste si are girja cum se imbraca nu are cum sa nu arate bine. Sper ca ti-am fost de folos.Bafta!

| mistakeofyourlife a răspuns:

Da.am uitat ceva. In legatura cu notele tale...Esti singura care le poate remedia. Cum ai spus si tu nu trebuie neaparat sa iei numai 10, dar daca iti un pic silinta macar pentru un 8 totul va fi mult mai ok. Parinti iti vor vedea progresul si iti vor lasa mai multa libertate si in plus nu o sa te simti asa de indispusa.:*

| AndaWest a răspuns:

Sincer m-ai facut sa rad cu toate ca nu e nimic de ras dar ai fost amuzantahee hee
deci daca pe mine ca sunt in fata unui computer m-ai facut sa rad, ce sa mai zicem de ceilalti.frumusetea nu e totul, cu timpul te vei schimba dar simpatia care o ai va ramane mereu, asa ca nu ar trebui sa iti faci atatea griji

| amanda33 a răspuns:

Buna! De invatat inveti pentru tine nicidecum pentru note mari. Conteaza mai mult cu ce ramai in cap decat nota. Eu asa zic.
Cat despre parul prins: uite aici niste imagini care te pot ajuta
http://www.style-catalogue.ro/......ton%5D.jpg
http://www.divahair.ro/......6_diva.jpg
http://1.bp.blogspot.com/......a+alba.jpg
Daca esti nemultumita de parul tau, lasa-te pe mana unui hair stilist. Va stii el ce sa faca. Cat despre machiaj, mergi in malluri la standurile de farduri, intotdeauna exista cineva atestat in make up si cere-i un sfat. daca nu gasesti intreaba fetele de acolo.
Pentru cosuri, recomand prdusele de la hemel sunt scumpe... dar dai un ban si stii ca face.

SI inca ceva : urata nu esti. Clar. E doar impresia ta de moment. Fiecare e frumos in felul lui si mai bine ar fi sa iti cauti calitatile si sa ti le pui in valoare
Eu am revazut poze din perioada in care ma credeam urata si am ramas stupefiata de cat de bine aratam in tinerete si imi venea sa imi trag pumni ca nu am stiut sa ma apreciez la momentul acela. Tu nu face greseala mea. Te pup numai bine

| Ingerash a răspuns:

Poti sa iti cumperi un fond de ten pentru a ti acoperi cosurile, sa fii activa la ore poate vei primi note mai mari, incearca sa te tunzi in scari. Daca ochelarii sunt micuti e ok

| ChristineW a răspuns:

rolling on the floor cred ca ai haine la moda. Dar nu mi-am ales bine cuvintele. Oricum si o prietena are lentile de contact si are -2. 75 si poarta de vreo 4 ani.

| Daysukki explică:

Haine la moda am cu caru nu-s vai de capu meu big grin

| Daysukki explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri va pup. cred ca din cauza notelor si a ochelarilor am intrat in depresie, sunt un pic dusa, atunci cand este ceva amuzant rad de ma sparg iar atunci cand sunt trista dau pe afata de tristete ...trb sa ma calmezbig grin

| Cata123_6271 a răspuns:

De ce nu te sinucizi?