| Anonimboy18 a întrebat:

Deci,ca sa o zic direct am observat ca in ultima vreme nu mai pot sa invat,m-am dezobisnuit am inceput sa iau note mici, sa raman corigent(am uitat sa zic sunt clasa a 10-a profil filologie),si nu stiu cum sa fac pur si simplu ma pun sa invat si ma distrage orice, nu am stare, invat cat invat si consider ca e de ajuns dar de fapt nu e. As vrea sa invat cat sa am note decente si sa ma obisnuiesc cu lucrul asta!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Pot spune că știu acest sentiment uneori. Și eu sunt în clasa a 10-a la profilul mate-info intensiv engleză și de când sunt la liceu am început să iau și eu note mai ''slable'' decât în generală. Nu e deloc plăcut să stai 5 ore să înveți pentru un test la geografie și să afli următoarea zi, că din toată clasă, iei nota 5, iar ei iau note mai mari de 8 (cu toate că nu au învățat de loc) sau să înveți la biologie 7 ore într-o zi și să iei nota 7 în test (încep să cred că iau notele după câte ore învăț...). Cred că e normal ca uneori să nu poți învăța, din cauză că ești distras din N motive.
1. Ideea e că, dacă ai un motiv și o cauză pentru care să înveți (sau să lupți), șansele sunt mai mari să faci mai bine și să îți placă acel ceva. De exemplu, în cazul meu, mi-am dorit să iau notă mare la biologie ca să o fac fericită pe bunica (am făcut-o fiindcă știu că îi plăcea biologia, decedase cu o lună înainte de ascultare, prin clasa a 9-a). Ghici ce? Am luat 10! happy Poate fi orice, că e vorba despre un nou PC sau telefon, că e vorba să îți impresionezi iubita (nu am, îmi doresc nespus să am) sau că e vorba despre faptul că vrei doar să le dai peste nas colegilor și atât, sau chiar și să primești bomboane și dulciuri mai des.
2. Acceptă eșecul, dar învață din el. Nu e capăt de lume dacă am 5 la geografie. Pot aduce proiect și să îmi facă mărire (la proiect trebuie să iau neapărat 10).
3. Găsește-ți stilul de învățare. La unele materii simți nevoia să asculți muzică, la altele simți nevoia doar să stai în picioare în timp ce înveți, sau chiar și să te plimbi. Cum poți învăța mai bine, așa învață (amintește-ți de clasa a 8-a cum făceai și încearcă să pretinzi că urmează să ai examenul acela, chiar dacă nu îl ai, îți autoimpui să înveți în felul ăsta).
4. Te sfătuiesc ca atunci când vii de la școală, să dormi un pic. DAR SOMN SĂ FIE, FĂRĂ TV, PC, TELEFOANE. 15 minute e suficient, poți și o oră, cât simți tu nevoia să dormi, depinzând și de cât de multe ai de făcut pentru următoarele zile. happy
5. Fă-ți un program al tău, pe care să îl respecți în acea zi. (m-am inspirat din anime-ul K-On!). Desenează un cerc, acela va fi ceasul tău cu 24 de ore (vor fi cum ar veni doar ore pare) și stabilește-ți cât crezi că trebuie să înveți pentru fiecare materie TEMEINIC pentru acea zi / cât sport să faci / mănânci / somn / sau să scrii la un obiect.
6. E bine să fii organizat și să nu ai nimic în jurul tău care să te distragă. E TV-ul prea zgomotos? Închide-l. Aștepți mesaje de la prieteni? Dă telefeonul pe silențios și pune-l altundeva cât înveți (DAR NU TE GÂNDI LA ''CE ȚI-A MAI SCRIS XYZ''). Părinții râd prea tare? Spune-le că înveți! Sau ai prea multe chestii pe birou dezordonate și te deranjează vizual, fă puțină ordine! big grin E destul de simplu, nu ia decât 5 minute și îți crește randamentul la învățare foarte mult.
7. După ce ai învățat, verifică-te dacă știi suficient de bine lecția (lecțiile). Cum faci asta? Închizi caietul frumos și pretinzi un schimb de replici între tine și profesorul tău, prin care ești ascultat. Îți pui întrebări din materie (te ajută să știi despre ce e vorba), și îți dai răspuns și singur (în felul ăsta, aprofundezi ceea ce ai învățat). Nu te teme, e ok să vorbești singur cu voce tare mai ales dacă e vorba de învățat. E ok să faci asta chiar și pentru a-ți reorganiza ideile (m-a ajutat într-o situație pentru a înțelege de ce nu am fost acceptat de o fată... nu vreau să vorbesc despre asta)
8. În timp ce scrii, asigură-te că scrii corect și într-un ritm alert (te va ajuta pentru examene/olimpiade).
9. Un ritm de viață sănătos face-nvățatul mai frumos! (nu știu de unde a venit asta xD). Evită să mănânci mâncărurile uleioase/de la fast food si să ai un stil de viată sănătos și echilibrat. Asta însemnând că, mai poți lua din când în când o felie de pizza cu pui sau suc aloe vera de care iți place (eu iau de două ori cam la 3 săptămâni), dar să mănânci sănătos, legume și fructe. Din ceea ce am înțeles de la mai mulți oameni, e chiar recomandat să iei puțină ciocolată dimineață - cică te ajută să fii energic. Eu beau doar apa și atât dimineață, înainte de plecare, și când ajung la școală, mănânc sandwich-ul și gata. tongue
Să știi, există și unele situații cărora le face plăcere să te vadă ''târâindu-te''. E din cauza trecutului lor în care au avut anumite ''traume'' și se răzbună acum pe cei nevinovați. E în regula să faci și ceea ce iți place, cu condiția să iți fi făcut deja pe ziua următoare (învățat/temele). Eu, primul lucru pe care-l fac atunci când ajung acasă este să îmi învăț și să fac temele (încep de obicei cu ceea ce nu îmi place, și las ce-i mai ușor la urmă). După, dacă mai am timp, stau pe PC și fac ceea ce fac (iți scriu ție pe TPU xD).
Să îmi spui dacă ți-au folosit aceste sfaturi! Le-aș putea folosi și pentru mine atunci când nu mai știu ce să fac și mă pierd cu firea. Succes la învățat! happy

| Anonimboy18 explică (pentru anonim_4396):

Probabil daca as incerca sfaturiile as reusii, desi mi-e greu sa incep am defectul asta de ce sa fac cand pot sa stau pe scurt lenes. Sincer scoala nu tine pasul cu evolutia lumii si cu evolutia generatiilor adica inainte pe vremea parintilor era ok sa inveti era la moda acum fix invers, iti petreci timpul, chiar viata printre pc, telefoane etc. si scoala e parca din epoca de piatra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimboy18):

Mai, nu stiu acum... Nici mie nu imi place sa invat asa de des si nu pot spune neaparat ca sunt pasionat de scoala (merg doar fiindca tin la viitorul meu mai mult), dar mai sunt si unele materii care as putea spune ca sunt chiar ok: de exemplu, imi place sa invat informatica, engleza, matematica, romana, franceza si mai imi plac si sportul, desenul, muzica, fizica, chimia si religia, in schimb nu am nicio tangenta (glume de mate-info xD) cu psihologia, istoria, biologia, geografia. Daca am posibilitatea sa nu fac nimic, e la fel si la mine... Cand ai selectat profilul filologie, de ce ai facut aceasta alegere? Adica, atunci cand erai in clasa a 8-a si ai ales profilele, la ce te-ai gandit? Eu m-am gandit asa, in cazul meu: nu mi-ar placea sa ajung doctor fiindca as lesina in mijlocul operatiei, nu prea imi place sa comunic cu oamenii fata in fata (ma pierd, pur si simplu), istoria am urat-o inca din clasele mici, iar la geografie mereu aratam altceva decat ceea ce trebuia (ma simt naspa), ramanandu-mi ultima optiune de a alege profilul mate-info. Am aflat ca sunt bun si la engleza si am decis sa merg la intensiv (a fost o alegere mai buna fiindca ma va ajuta si acel examen).
E drept ca scoala nu evolueaza intr-atat de tare precum e in alte tari. Motivul e totusi simplu: in alte tari, exista strictetea aceea, gen ''daca nu este si 3 minute, nu am voie sa-ti deschid usa de la autobuz fiindca se poate intampla ceva in acest timp si sa imi fie afectata cariera'' si daca mergi la un doctor specializat, stie doar pe specializarea lui, nu stie sa iti rezolve, sa spunem, o banala durere de cap, dar stie in schimb sa-ti repare intreaga coloana vertebrala. Eh, la noi e altfel, sistemul nostru, desi e in urma cu tehnologia si materialele didactice, invatam din fiecare cate putin (nu specializat intr-atat cum e, sa spunem, in America). Acolo e foarte tare: iti poti alege obiectele pe care vrei sa le faci, dar si nivelul de invatamant este mai scazut. Am avut un coleg(ca sa spun asa, genul ala de nota 8, mai mediocru, care nici nu vrea sa exceleze, dar nici nu vrea sa fie codasul clasei) care s-a dus in Anglia in clasa a 5-a, si cand a dat testele de acolo pentru a-i verifica nivelul, l-a dat direct clasa a 7-a fiindca erau prea usoare pentru el, desi clasa a 7-a la ei echivaleaza cu clasa a 6-a la noi ca nivel de invatamant. Acum intelegi mai bine de ce e asa? As prefera sa raman aici, in tara.
In orice caz, nu da vina pe lene. happy Nu e un motiv prea bun ca sa nu incepi sa te reapuci de invatat. Ai putea sa iti pui intrebari de genul ''merita sa fac X?'', ''ce altceva care sa imi foloseasca merita sa fac in locul lui X?'', ''as putea sa mai fac X daca fac ceea ce imi propun acum?''. Nu te ingrijora! Orice are un inceput, asa-i? Chiar daca o sa renunti si sa spui ''mi-e lene, fac mai tarziu'', o sa iti aduci aminte si de discutia asta, si poate, in felul asta o sa mai spui ''bai, stai asa, poate incerc sa fac totusi ceva''. Nu stiu, cum doresti tu e cel mai bine, dar sa fie bine si pentru cei din jurul tau! Daca mai ai alte nelamuriri sau ai vrea sa tinem legatura, pot oricand (dispus si liber) sa raspund la intrebari sau sa discut.