| dani63839 a întrebat:

Am iubita de 14 ani, eu am 19 o iubesc, ea mă iubește și e pregătită de o relație, dacă face 16 și eu 21 am avea voie să întreținem relații sexuale? Intreb pe viitor nu am nicio intenție de a-i face rău sau de a mă juca cu inima ei.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Ma indoiesc ca ce aveti voi e iubire, mai ales ca vrei sex. Daca ai iubi-o ai astepta pana cand ea face 18 ani.Nici la 14 si nici la 16 corpul ei nu e dezvoltat suficient. Ca sa nu dai in pedofilie, gaseste-ti pe cineva de varsta ta.

| sammie a răspuns:

Se încadrează în gradul de '' pedofilie '' o dată ce ești cu o fată minoră iar tu ești ditamai omul.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

La 14 ani, pregătită de o relatie?laughing
Este doar un copil naiv și atat, nici nu știe cu ce se mănâncă o relație.
Oricum o dai tot suna a pedofilie pana când aceasta împlinește 18 ani.

| aimullah123 a răspuns:

Salut!
Raspunsul este nu.
Din punct de vedere legal ea poate face sex la 16 ani cu conditia ca diferenta de varsta dintre ea si partener sa nu fie mai mare de 3 ani.

O persoana este capabila sa isi dea consimtamantul pentru un act sexual dupa varsta de 16 ani, cu conditia sa nu fie prea mare diferenta de maturitate fizica si psihica dintre ea si partener. De aici vine acea conditie de diferenta de varsta de maxim 3 ani.
Ai mare grija ca se pedepseste grav actul sexual dintre un adult si un minor de pana la 16 ani! Daca iti apar astfel de ganduri, stai departe!

Sa fii putin atent in viitor. Esti cu 5 ani mai in varsta decat un minor si ai ganduri legate de sex. Este posibil sa fie vorba de pedofilie. E posibil sa ai nevoie de un specialist.