| detam a întrebat:

Am mare nevoie de un sfat de la o persoana din exterior...sa va spun cum a inceput povestea...in clasa a4-a, i-am spus niste lucruri rautacioase, dar fara sa realizez ca ar putea jigni unei fete, iar mama ei a venit la mine, mi-a facut scandal la scoala si am facut-o pe mama mea de rusine pentru ca e invatatoare acolo. Cand am intrat in clasa a5-a, m-am impacat cu ea, in timp am inceput sa vorbim, sa ne apropiem. Nu am fost niciodata cele mai bune pritene, dar faceam parte din acelasi grup. Acum am terminat clasa a7-a si in urma cu o luna si un pic am aflat niste lucruri foarte urate pe care le-a spus despre mine, cum ar fi: ca din cauza mea i-a dat media 9 la geografie, ca toti profesorii tin cu mine, ca eu torn (ceea ce nu e adevarat, pentru ca si eu mai barfesc profesorii), iar la un concurs, eu i-am zis raspunsurile corecte si ea mie cele gresite, dar tot eu am luat punctaj mai mare ca ea. Colega asta a fost BFF cu fata cu care sunt eu acum, dar eu nu i-am furat-o, ci ea a dat-o la o parte, vorbindu-i urat. Dupa ce am devenit eu BFF cu ea, a inceput sa regrete si a facut tot posibilul sa ne desparta, inventand barfe. La scoala am inceput sa o evit si m-a intrebat ce s-a intamplat, i-am spus tot ce am aflat si am iertat-o. Acum, de 2 saptamani, am aflat ca a declansat un fel de razboi impotriva mea, ca cica eu le manipulez pe prietenele noastre comune, dar acest lucru nu este adevarat. A inceput sa zica ca daca nu incetez cu,, manipularea mea" cica vine iar mama ei la mine sa imi reproseze ce i-am zis in clasa a4-a si chestii de genul asta. Sincer, ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa imi pun din nou mama intr-o situatie asa de jenanta. Singura mea greseala a fost ca am avut incredere in ea, ca am zis o data de fata cu ea ca m-a enervat cum s-a purtat fosta diriginta cand a venit sa ne vada, dar am spus asta la nervi, pentru ca s-a purtat urat cu mine. Fosta diriginta e una dintre persoanele pe care le iubesc cel mai mult, pentru ca avem o relatie speciala, avand in comun si pasiunea pentru literatura si ii sunt recunoscatoare ca datorita ei am ajuns la faza antionala ala olimpiada de rom. Si colega asta a mea i-a spus BFF-ului meu ca a vorbit cu cineva si ca nu o mai intereseaza ce fac eu, ca daca nu recunosc ceva, vine mama ei la mine. Aseara, m-am intalnit cu fosta diriginta in oras si s-a uitat foarte urat la mine, doar m-a salutat, pe cand ala data se oprea si vorbea cu mine si cu fetele o jumatate de ora. Mi-e foarte frica sa nu ii fi zis, pentru ca m-ar durea foarte mult. Spuneti-mi ce sa fac cu aceasta colega, as vrea sa pot sa vorbesc cu ea dar nici nu stiu ce sa ii spun.

Răspuns Câştigător
| MyEssence a răspuns:

Weehee...ca'ta romanu'batting eyelashes Mmm..ar fi bine sa te duci la exdiriginta ta si sa ii zici ca ai zis acele lucruri la nervi si sa ii ceri iertare-pana la urma tot o sa te ierte. Iar cu mama fetei acelea...du-te si tu la mama ta si spune-i tot ce s-a intamplat, cum te ameninta si cum se poarta cu tine-sigur o sa te apere vazand ca ai spus adevarul. Adu-ti aminte toate lucrurile rele care le stie rivala ta si rezolva-le, ca apoi sa nu mai aiba ce sa faca. Distruge-i planurile si santajeaz-o si tu cu ceva, sau baga si tu barfe.Vei vedea ca se va face ca o pisicuta. Noroc!

| detam explică (pentru MyEssence):

M-am gandit sa vorbesc cu ex-diriginta doar ca in aprilie am mai avut o mica cearta cu ea, pentru ca m-a sunat cand eram la nationala, m-a intrebat daca m-am trezit si i-am raspuns,, normal ca m-am trezit,, si mi-a inchis telefonul in nas. I-am cerut iertare si i-a trecut doar dupa 2 luni...a zis ca ea daca aude ca ai barfit-o o data, nici nu se mai uita la tine. Problema ar fi ca tin la ex-diriga, dar mi s-a parut ca ea mereu a preferat-o pe colega asta si imi e frica ca nu ma va crede daca ii spun tot ce mi-a facut fata asta.

| MyEssence a răspuns (pentru detam):

Atunci~incearca,daca nu..asta este-tu ti-ai cerut scuze, decii.

6 răspunsuri:
| EvanescenceOne a răspuns:

Spune-i sa te lase in pace ca tu n-ai nici o treaba cu ea.Si daca nu te lasa in pace nici cum, spune-i mamei tale toate astea, sigur te va crede si te va ajuta, mai ales ca si ea este profesoara.

| detam explică (pentru EvanescenceOne):

Da, intr-un final cred ca la asta voi ajunge, dar imi e frica ca mama mea sa nu se supere pe mine...

| nicolek a răspuns:

Încearcă să o convingi că nu e cea mai bună idee să se răzbune.
Încearcă să o faci să înţeleagă că şi ea e devină şi să faceţi un pact ca să n u vă mai certaţi. Eu am avut una în clasă la fel, murea de ciudă că toată clasa stă cu mine şi că ea a rămas singură cică din cauza mea.
Sper să găseşti o cale de împăcare. Pupici >:ddd

| detam explică (pentru nicolek):

Asa a zis si la mine...ca eu le manipulez pe prietene si am aflat ca se razbuna pe mine pentru ca sunt BFF cu fata cu care a fost ea mai de mult.