| melena a întrebat:

Am nevoie de niste citate despre viata, educatie, ani petrecuti impreuna... ceva de genu`, trebuie sa le lasam scris pe banci celor care termina clasa a 12 a un mesaj frumos. Ma puteti ajuta?

1 răspuns:
| Maryyya19 a răspuns:

Cei mai frumoşi ani sînt anii de liceu, ei ramîn gravaţi în inimă, cu cele mai minunate amintiri. Şcoala este o familie, unde, noi copii sîntem sub tutela profesorilor – părinţii, care nu ne uită niciodată, ne aşteaptă cu dor pe fiecare ca să revenim. Fiecare primul sunet este un început, fiecare ultim sunet este un sfîrşit, care duce spre un nou început. În anii de şcoală se iau cele mai importante decizii, formîndu-te ca persomalitate: independentă şi perseverentă, care ştie ce doreşte de la viaţă. Şcoala este astrul, care ne dezvăluie şi ne dezvoltă principalele probleme ale maturităţii, pentru a ne face mai puternici şi mai rezistenţi în drumul vieţii, care ne aşteaptă.

Pe 4 februarie în incinta Liceului Teoretic „Ion Pelivan" s-a desfaşurat evenimentul mult aşteptat de generaţiile de elevi care şi-au făcut studiile în această instituţie de învăţămînt minunată - Întîlnirea cu absolvenţii, deja devenită o tradiţie pentru localitatea noastră. Invitaţi au fost absolvenţii din promoţiile anilor: 2007, 2002, 1997, 1992, 1987, 1982, 1977, 1972, 1967, 1962 şi 1957.

Cu prilejul acestei sărbători au fost organizate un şir de manifestaţii: o expoziţie splendidă cu obiecte de artizanat confecţionate de elevii liceului (treapta gimnazială) şi un concert prezentat de elevii claselor a XII-a, organizatori şi conducatori fiind Dna Baidan Aliona (diriginte XII-R), Botnaru Galina (diriginte XII-U).

Start manifestaţiei au dat ansamblul vocal al Casei de Cultură „Ion Inculeţ" - „Răzăşii", aducînd în dar absolvenţilor o compoziţie muzicală care a impresionat întreg publicul. În continuare, liceenii au distrat pe cei prezenţi cu scenete umoristice şi hazlii, au fascinat cu piese şi ritmuri de dans. Pe tot parcursul serii spectatorilor li s-au testat amintirile, legate de peripeţiile anilor de liceu şi anii petrecuţi cu colegii de clasă. Eudochia Mihalache, fostă elevî a liceului „Ion Pelivan", a felicitat absolvenţii, interpretînd o piesă populară, care a încins în sală o atmosferă de veselie şi distracţie. Surpriza serii a fost interpretul din Orhei – Radu Ştirbu, care a reamintit absolvenţilor de anii tinereţii şi zilele frumoase petrecute în cercurile de prieteni şi colegi, înterpretînd o piesă în stil blues.

Finalul - unul de suflet, prin închinarea colacilor fiecărei promoţii din partea liceenilor, a prilejuit publicului momente relevante prin gradul emoţional accentuat de directoarea L.T „Ion Pelivan", Dna Adelina Gheţiu, care prin închinăciunea colacului simbolic liceenilor, le-a urat succes la susţinerea BAC-ului şi le-a mulţumit pentru momentele plăcute oferite absolvenţilor şi spectatorilor din acea seară minunată.

Nu uita niciodată de cei mai înfloritori ani ai veţii tale, de colegii tăi dragi şi nu în ultimul rînd de profesorii, care s-au jertfit din greu pentru tine. Sîntem ferm convinşi că pe viitor, în localitatea noastră se va păstra tradiţia petrecerii manifestaţiilor de aşa gen. Mulţumim liceenilor pentru concertul prezentat şi absolvenţilor le dorim doar succese, însă să nu uitaţi de cea mai captivantă perioadă a vieţii fiecăruia - anii de liceu, deoarece: „Eşti licean doar o dată în viaţa!". mai inlocuieste si u ceva paa