| Ariadna27 a întrebat:

Am nevoie de parerea voastra.
E vorba de un baiat.Cit a fost in clasele gimnaziale nu a invatat si a fost obraznic.A inceput sa fumeze din clasa 7-a, a 8-a. Dupa aia a plecat la liceu, si acolo s-a facut si mai rau.A inceput sa fumeze iarba.La 20 de ani tatal sau a incercat sa-l ia la lucru peste hotare,dar el nu a vrut sa lucreze mai mult de o luna.A venit inapoi si tot cu gasca,cu nebuniile, La 22 ani s-a gindit singur sa plece peste hotare.Intr-un an de zile a venit de doua ori acasa.Si in ciuda acestui fapt, tot nu avea bani. Fapt ce demonstreaza ca el nu prea a lucrat.Acum a venit acasa, are 23 ani si face bani pe prostii.Ca daca e prins poate fi inchis.Face acest lucru pentru ca nu vrea sa lucreze si atit. Ziua doarme, si noaptea pina dimineata se ocupa cu prostiile.Permanent e cu berea in mana.
Intrebarea mea este s-ar putea schimba acest om? Cred ca la 23 ani trebuie deja sa-ti dai seama ca nu e bine.

Răspuns Câştigător
| Neo12 a răspuns:

Dacă a luat-o pe această cale, este foarte greu să scapi.
De cele mai multe ori, oamenii se pot schimba când ies din pușcărie.
Eu am avut ocazia să mi se prezinte o persoană tot ceva în genul acesteia. Tot cu astea se ocupa și nu credea că va fi prins sau lucruri de genul, dar s-a întâmplat. Prietenii îi spuneau că dacă se întâmplă asta.o să îl viziteze, dar de unde, tot familia a rămas lângă el în toți acești mulți ani pe care i-a petrecut în spatele unor gratii.
Posibil să-l mai schimbe și boala.
El practic a devenit dependent de așa ceva și acum este foarte, foarte greu.
Îmi pare chiar rău.

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Este aproape imposibil sa se schimbe. Mai are si o gramada de dependente.
Nu te gandi ca la 23 de ani isi da sau nu seama, altii nu isi dau seama nici la batranete. Arunca o privire la clasa politica, ti se pare ca aceia au inteles?