| florin96ak47 a întrebat:

Am nevoie de sfatul vostru.
De cand eram mic eram prieten cu unu' Ionut pentru ca era din cartierul meu. Eram buni prieteni de mult si apoi m-am mutat la el la scoala prin clasa a 6-a. Eram buni prieteni, nu neaparat cei mai buni, cum spunea el, dar petreceam mult timp impreuna.

Acum jumatate de an ne-am certat dintr-un motiv banal. Apoi, incepe sa se lege de mine (eu nefacandu-i absolut nimic, si nu exagerez) de multe ori, eu de fapt ignorandu-l complet, ma barfeste non-stop spunand tot felul de chestii mincinoase despre mine si familia mea, deci numai rau mi-a facut, eu nefacandu-i absolut nimic in tot acest timp, si ne-am certat pentru ca el e fitos si asteapta sa i se inchine toata lumea la picioarele lui. Imi fine, daca nu facea astea ne-am fi impacat de mult. Adevarul este ca in ultima saptamana a incercat sa vorbeasca cu mine de cateva ori, dar nu ma saluta si nici vorba sa-si ceara scuze, insa nu s-a oprit din barfit.

Nu am exagerat absolut DELOC in legatura cu nimic, si eu nu i-am facut nici cel mai mic rau, nici macar nu am vorbit cu prietenii despre el, deloc, si din nou, nu exagerez. Dar din pacate, cred ca mi-e dor de el, adica dupa toti anii astia...

Ce ziceti, merita sa ma impac cu el?

2 răspunsuri:
| diana0983 a răspuns:

Bineinteles ca merita.Dar ai grija, nu-l lasa sa isi bata joc de tine. Spune-i despre aceasta chestie si gata, spune-i ce te doare, si intreaba-l ce l-a determinat sa faca asta. Poate ajungeti la o intelegere. Daca ti-e dor de el ar trebuit sa il ierti.

| Biancaalone a răspuns:

Pai nu uita ca prietenia se castiga! Iar o prietenie se bazeaza pe incredere si acceptare reciproca! Deci asa cum te accepta el pe tine asa trebuie sa-l accepti si tu! Fitos cum e, e prietenul tau! Si de unde sti tu ca el nu te-a barfit ca a auzit niste barfe false de la alti!? Si daca nu vrea sa faca el primul pas, fa-l tu si lasa-l pe el sa-l faca pe al doilea! Calca-ti pe orgoliu si cereti scuze chiar daca nu ai facut nimic!