| Daniela_Madalina_1999 a întrebat:

Am nevoie urgent de o crema sau un gel impotriva cosurilor ( mi s-a umplut fata de cosuri si semne ) nu stiu cu ce sa ma mai dau! Ceva ce ati folosit si a dat rezultate. Hellp va rog!

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la dermatolog! Ce da rezultate pentru mine poate fi nul pentru tine pentru ca nu stii de unde-ti vine problema.
Cu banii dati pe cremele pe care ti le recomanda oamenii, si posibil nici sa fie bune, iti platesti consultatia.

| Violleta2022 a răspuns:

Tea Tree oil, pus direct pe cos!
dar se poate prevenii acneea, daca te speli bine cu apa calda si sapun pe fata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei Daniela! Draga mea, eram plina, si de semne si de cosuri, ma speriam cand ma uitam in oglinda, aproape ca intrasem in depresie, sa nu mai spun ca plangeam mult, imi venea sa ma sinucid, m-am dat cu toate prostiile atata timp si le-am si rupt si poate de asta sau si inmultit, pana cand, Dumnezeu cu mila, intr-o zi parca m-a indemnat sa apelez si la sapunuri. Imi amintesc perfect ziua aia cand m-am dus la Plafar(dar gasesti si in farmacii) si i-am cerut farmacistei sa-mi dea un sapun. (avand atata sebum de la cosuri, voiam sa il curat si m-am gandit ca ce altceva in afara de sapunuri rezolva ca astea rezolva si mizeria de pe maini). Mi-a recomandat sapun cu sulf... L-am cumparat, desi nu mai aveam nicio speranta, deja dupa ce incercasem atatea "prostii" pe fata ma gandeam ca cum o sa ma rezolve un amarat de sapun de 6 lei si ceva(depinde de farmacie, in unele chiar si 7 sau 8 lei). Spre surprinderea mea imediat dupa o spalare, deja se vedeau inbunatarile, nu mai aveam sebum, porii se inchiseseră, roseata mai disparuse, iar dimensiunea cosurilor se reduse considerabil. M-am spalat un an si dupa fiecare spalare cate o imbunatatire, si deja spre surprinderea mea am scapat de ele intr-un final. Desi tratamentul in tot acest timp a fost greu si plictisitor. Trebuia sa ma spal dimineata, după-amiaza si seara cu apa rece si cu acest sapun, umpleam fata de spuma(doar asa o curăță) si dupa clateam cu apa rece si ma stergeam cu un prosop musai curat. In tot acest timp de tratament am incercat sa nu imi ating fata cu mainile si sa le rup, ceea ce te sfatuiesc si pe tine sa faci indiferent de ce tratament ai folosii, mainile contin multi microbi(un factor mare pentru aparitia acneei). Acum cand ma uit in oglinda si in urma parca nu imi vine sa cred ca de la un amarat de sapun mi-au disparut toate cosurile, eram o buboasă, si nu glumesc. Fata de alimentatie, nu pot sa zic ca am tinut vreo dieta sau ceva, mancam din toate cate ceva, cu unele alimente faceam chiar exces, iar fata de stres, nici lui nu i-am acordat importanta, cand era cazul ma stresam cand nu, nu. Am pomenit de alimentatie si stres ca se zice ca sunt nocive pentru cosuri insa, dupa tot ce mi s-a intamplat cu acest sapun, acum sunt ferm convinsa ca doar igiena fetei, adica sa nu o atingi sub nicio forma doar avand mainile curate si acest sapun care reduce excesul de sebum(uleiul ala de pe ten) care astupa porii, principalul factor al aparitiei si inmultirii acneei, joaca un rol important in tratarea acneei! Cremele si gelurile nu sunt bune, astupa porii, porii nemaiputand respira, se vor inmulti cosurile si mai rău. Trebuie sa fii constienta ca ele nu dispar in totalitate peste noapte, in functie de gravitate in cateva saptamani, luni sau si un an! Zi frumoasa si multa bafta iti doresc!

| Daniela_Madalina_1999 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc foarte mult pentru acest raspuns si o sa imi cumpar si eu acest sapun! O zi minunata!

| Valentina400 a răspuns:

Buna!
Viziteaza un dermatolog si acolo iti va spune ce trebuie sa iei.