| MarcoTPU98 a întrebat:

Am o dilemă, ca să pot zice asa. Studiez curent, la un liceu, să zicem, nu prea bun. Acum merg în clasa a 10-a. Liceul e bun, profesorii sunt înțelegători, toate cele. Dar, profilul ma îngrijorează. Liceul meu are profil alimentar tehnologic. Jobul meu de vis este Savant în profil de Biologie. Cum îm va afecta acest liceu viața? Dacă trec bacul (foarte probabil), voi putea să merg într-o facultate de biologie, să îmi implinesc visul? Dacă va trebui să ma mut, nu voi cheltui o ocazie în care am putut sta într-un liceu minunat? Eu aș prefera să ramăn, dar ma sperie găndul că, după ce trec liceul, nu voi putea continua într-o facultate bună. Va astept răspunsul, mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| isemilia a răspuns:

De invatat inveti oriunde, daca vrei. Ce-i drept, specializarea ta nu e cea mai potrivita, insa daca reusesti sa recuperezi materia la biologie nu vei avea probleme la admiterea la facultate. Viata nu iti e afectata de numele liceului sau de numele specializarii, ci strict de alegerile pe care le faci tu. Daca simti ca inca mai ai ceva de invatat de la profesori, de la liceu etc atunci mai bine mai ramai. Un transfer e o decizie importanta. Mai bine ramai intr-un liceu unde te potrivesti si inveti singur / singura, decat sa ajungi la unul cu nume important pe X specializare, unde insa nu ai nimic de invatat. Cel mai ok e sa alegi pe baza celor din jurul tau. Daca te simti bine unde esti si esti constient / constienta ca probabil vei promova BACul, atunci ramai acolo. Eu zic ca daca singura ta grija e un nume atunci n-ai motiv sa te transferi. Nimanui nu ii pasa ca ai facut X liceu cu Y specializare. Da, daca simti ca acolo e locul tau si ca unde esti acum nu te ajuta, atunci clar merita sa te transferi. Daca o faci doar pentru ca sa fii la liceul T pe specializarea W, atunci mai bine nu.

| MarcoTPU98 explică (pentru isemilia):

Iți mulțumesc mult, să stii că chiar ai ajutat.

4 răspunsuri:
| elennax a răspuns:

Daca ai vointa se poate orice, dar iti va trebui pregatire la greu daca nu te muti pe stiinte ale naturii. Profilul tau nu prea te ajuta.

| MarcoTPU98 explică (pentru elennax):

Stiințele ale naturii nu sunt pentru mine o problemă. Le învăț de cănd încă nu puteam merge. La 1 an am primit cadou o carte de 1100 pagini despre stiință.

| MarcoTPU98 explică (pentru elennax):

În plus, nu mi-e frică să studiez în plus. Mi-am pierdut viața socială dintr-un motiv. Mulțumesc pentru răspuns!