| anonim_4396 a întrebat:

Ce e este mai bine? Un liceu de electromecanică cu bac-ul luat sau o profesională? (Momentan sunt în a 10 a la liceul de electromecanică ).
Tatăl meu spune că dacă nu fac și o facultate liceul și bacul le trec degeaba. El sugerează ori să merg la facultate ori să merg la profesională.

Răspuns Câştigător
| christine99 a răspuns:

Prima varianta e mai buna pentru ca avand liceul vei aveai din mai multe job-uri de ales. Mi se pare o prostie sa zica daca nu mergi la facultate ai facut liceul degeaba, inainte mai putine persoane terminau liceul si era mult mai apreciat, poate ar trebui adusa asprimea din invatamantul acelor timpuri.

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru christine99):

Îţi mulțumesc pentru sfat!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Liceul de electromecanica este un liceu de profil profesional.
Daca reusesti sa iei si bac-ul, atunci poti da si la facultate. La profil electro-automatizari-electronica etc. ai avea si un avantaj fata de cei care au urmat un liceu fara- sau cu alt profil.
Totul depinde de capacitatile si de vointa ta!

| mgtow a răspuns:

Mecanicii si electromecanicii castiga peste 1000€ pe luna asa ca bac si liceu nu merita decat sa stai la salariu unsignificant. Electrician auto e mai bine pentru ca nu te murdaresti asa mult si e mai putin stres

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru mgtow):

Deci ar fi mai bine până la urmă să fac un liceu și să iau bacul sau o profesională? că facultate nu vreau sa fac. Eu am întrebat unde ar fi mai bine.

| mgtow a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Daca faci profesionala nu e nevoie sa te mai chinui cu bacu. Profesionala e ca si cum ai face jumatate de liceu terminat 10 clase. 2 la rand in domeniul electronicii auto banii vin garla dupa ce prinzi experienta si vei fi peste unu cu facultate sau bac asa in general zic. Multi cu bac si facultate castiga minimul pe economie iar patronii in ziua de azi dispera dupa mecanici si electricieni pentru ca nu gasesc de aia au marit salariile

| Cosmin86 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

De ce nu vrei sa faci facultate, vrei sa ramai prost?

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru Cosmin86):

Proastă este întrebarea ta, nu eu...

| Cosmin86 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Asa e, tu esti mult sub nivelul de prost. Muncitor cu 12 clase...

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru Cosmin86):

Vorbea președintele României! laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Nu chiar, pe Iohannis il consider sub mine.

| Unanonimdepetpu a răspuns (pentru Cosmin86):

Atunci mult noroc cu autocaracterizarea domn președinte!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Unanonimdepetpu):

Mersi muncitor cu 12 clase, chiar conteaza evaluarea unui incapabil.