| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma duc la politie sa reclam un coleg de munca care m-a jignit intr-un mod oribil, fapt pentru care a trebuit sa imi dau si demisia, rezolv ceva?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu rezolvi absolut nimic reclamand la politie, aceasta nu are atributii de a rezolva jignirile, avand in vedere ca injuria si calomnia au fost abrogate din Codul penal de peste 15 ani.
In schimb, daca ai probe, poti sa-l dai pe respectivul in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai ce cauta la Politie pentru atat lucru, ca nu-i treaba Politiei, sa vina la locul de munca ca sa-l traga pe ala de urechi.
Tot ce ai de facut este sa mergi la HR-ul companiei unde lucrezi, ca sa faci plangere impotriva colegului.
Pui mana frumsope hartie si pix si scrii plangerea, apoi o semnezi, pui data de azi pe ea si o depui la HR.
In caz de nu aveti HR, atunci faci plangerea sefului tau direct.
Din cauza unei jigniri, in special venita de la un coleg, nu-si da nimeni demisia, ca nu se razbuna pe propriul loc de munca, pentru un rahat atat de minor, doar fa plangere la seful tau si du-te inapoi la munca!

Este vorba cumva de colegul ala de care esti tu indragostita si el fuge de tine?
Vezi ca de-i adevarat, tu risti sa fii penalizata ca-l harasezi la locul de munca, mai ales ca aveti martori pe colegii care v-au vazut.
https://www.tpu.ro/......a-paravan/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta era o problema pe care trebuia sa o semnalezi conducerii companiei. Politia nu are ce face atat timp cand nu au existat amenintari sau alte violente fizice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si tu pentru atita lucru ai demisionat? Trebuia sa i spui șefului altercatia avuta cu colegul si el gasea solutia, asa ai ramas fara servici, peste tot este la fel, si in alta parte daca te angajezi vei da peste oameni cum este colegul tau, dar de ce te a jignit ce i ai facut? Ca de obicei totul porneste de la ceva, nu te jigneste nimeni din senin doar daca e nebun.

| Wr3nch a răspuns:

Daca ai demisionat deja, cam tarziu. Trebuia sa il reclami la HR-ul firmei.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu are ce sa facă politia, trebuia sa reclami asta la conducere cât timp erai la locul de munca.

| Mopmop a răspuns:

Daca esti inca in preaviz iti poti retrage demisia.
Si faci plangere la seful vostru comun cu cele intamplate.
Insa daca stii ca are conversatii cu tine mai "aiurea" sa le spunem nu fa reclamatie ca se poate intoarce impotriva ta.
Poti cere sefului vostru sa faca cumva sa va separe in birou sau program diferit de lucru.
Vezi acum de ce sfatul meu la o intrebare de a ta a fost ca NICIODATA sa nu incerci o relatie la locul de munca?
E tardiv acum insa poate inveti ceva pentru viitor!

Răspuns utilizator avertizat
| Claudia10girl a răspuns:

Ar trebuie sa mergi la HR, la firma unde lucrezi.

| IoanVL a răspuns:

Nu înțeleg de ce a trebuit să-ți dai demisia.