| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare de ce se dau examenele de a VIII-A sunt chiar curios si nu am stiut niciodata de ce?

Răspuns Câştigător
| aCek1ng a răspuns:

Vor sa vada daca ati invatat ceva in acei ani happy Acum se da examen si cand treci din clasa a 4 a in a 5 a laughing

| GicaMugurel101 a răspuns (pentru aCek1ng):

Inca ceva este neaparat sa dau examneu XDD

7 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Salut!

Clasa a VIIIa este ultimul an de gimnaziu, pentru a se decide la ce liceu sa mergi, dai un examen. Ca sa dai examenul, trebuie sa nu fi corigent la nici o materie.
Examenul se da din Matematica si Romana. Notele pe care le vei primi, vor forma o medie, care va fi 75% din media de admitere (25% fiind media claselor 5-8). Dupa ce afli rezultatul, te inscri la mai multe licee, la care iti doresti tu (pui liceele in ordinea dorintei). La primul liceu unde ai loc, acolo intri. Daca nu ai intrat nicaieri, vei fi transferat unde sunt locuri(licee slabe).
Deci examenele sunt o ierarhizare a elevilor, pentru ca nu poti sa-ti alegi un liceu si sa mergi acolo fara probleme. Exista mai multe profile (unde se studiaza matematica, sau istorie, sau chimie-biologie, etc.), iar in functie de medie, intri unde intri.

| peperonies a răspuns:

Ca sa intri intr-a 9-a

| aCek1ng a răspuns:

Ramai corijent si scapi de examen laughing Eu asa ma procedat cand am avut examen laughing Si am luat corijenta dupa laughing

| Taduic a răspuns:

Odata la 4 ani mintea unui elev se schimba: ori in bine, ori in rau ori ramane la acelasi nivel de acumulare a informatiilor. Pentru a diferentia aceste niveluri, se da un examen de capacitate si la final vei fi repartizat cu niste colegi care au in mare parte aceiasi capacitate de a acumula informatii. Alta chestie ar mai fi ca din clasa a 8a elevul poate sa decida pe ce specializare sa se duca (profil) si ce vrea sa faca in mare parte cu viata lui.

| GicaMugurel101 a răspuns:

Am o intrebare de ce se dau examenele de a VIII-A sunt chiar curios si nu am stiut niciodata de ce?

P.S Inca un lucru e neaparat examenu XDD

| GicaMugurel101 a răspuns:

Chiat este neaparat sa dau examenu XDD