| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema cu tatal meu daca il pot numii asa.Nu ii convine nimic din ce fac eu de exemplu ma trimite la magazin sa cumpar anumite lucruri si cand vin acasa zice ca nu am cumparat ce trebuia ca sunt prost si nu stiu sa ma descurc etc...La masa face el ce face si imi strica pofta de mancare.De fiecare data gaseste un motiv sa dea vina pe mine si sa ma faca sa ma simt prost mai ales cand avem musafiri.Mama saraca mereu sa cearta cu el pe tema asta.Nu stiu ce sa fac am ajuns sa il urasc enorm de mult, asta nu e tata! Deocamdata nu a dat in mine, asta astept sa dea in mine sau in mama ca nu stiu ce ii fac il omor cu mana meaangry...Am vorbit cu mama sa divorteze de el, ori cu mine ori cu el...Cred ca o sa plec de acasa sau mai bine imi pun ceva de gat si gata! Ce pot sa fac? M-am saturat sigh Va rog dati-mi niste sfaturisigh

11 răspunsuri:
| lola a răspuns:

Invata sa spui "nu"big grin
Si tatal meu e asa dar se mai potoleste cand urlu si eu la elhee hee

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stiu cum te simti. Am trecut prin ceva asemanator.
Fa-ti o carapace si nu te lasa atins de nimic din ce-ti spune.
De cate ori iti reproseaza ceva, incearca sa-i spui calm, ca da, are dreptate, ca tu nu stii cum se face si sa-ti arate. E greu, stiu, dar trebuie sa rezisti cumva. Nu-l lasa sa-ti omoare personalitatea.
Mult succes!

| Betty18 a răspuns:

Zii ca tu numai faci nimic ca si asa nimic din ce faci nu este bun, ca ai nevoie si de o apreciere nu numai critici critici si iar critici

succes

| Mixed a răspuns:

Hey ...nu trebuie sa mori din cauza tatalui tau ...nici sa pleci de acasa... daca nu ii convine ce cumperi tu sa se duca el sa faca cumparaturile. ...nu il baga in seama deloc...pentru ca asta nu e tata demn de respectul fiului sau...
Tu incearca sa te porti frumos cu el ...ca s anul-i dai motiv sa te loveasca ...sunt curioasa .cati anisori ai tu?thinking
bafta :*

| unbaiatanonim a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa il asculti pana implinesti 18 ani (daca nu i-ai implinit inca), dupa iti strangi niste bani, cauti un loc de munca in strainatate (ca aici nu ai ce face), o iei si pe mama ta, si ai terminat povestea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da dovada de maturitate si discuta cu el. spune-i ca nu esti decat un matur in devenire si ai nevoie de ajutor nu de critici la tot pasul. spune-i ca te straduiesti dar sa te inteleaga si el e tine si sa te ajute. sa puteti deveni prieteni.in felul acesta se va apropia de tine si tu de el. ia-l deoparte odata si vorbestei.am facut si eu ca el.bine ca m-am trezit la timp.noi barbatii avem pretentii mari de la baietii nostri in general, dar nu prea ne pricepem cum sa o facem si nici voi nu comunicati cu noi.eu am rezolvat cu ai mei amandoi.incearca si tu.nu e greu sai spui ca ai nevoie de prietenia si ajutorul lui nu de critica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai contacteazama in privat. daca ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu cum e.pe mine chiar daca vrea, nu are cu ce ma critica.pentru ca desi este cum este mereu l-am ascultat si nu i-am incalcat cuvantul si am inghitit mereu in sec... spre deosebire de sora mea care mereu face contrariul si se ia la cearta cu el. eu prefer sa tac si sa ii zic da, ai dreptate pentru a evita un nou conflict. insa certurile zilnice cu mama...ma exaspereaza.cu sora mea la fel. nu intelege, pentru el nu este important prezentul si viitorul, ci trecutul. mereu aceleasi discutii pe teme demult apuse. este greu. eu una i-am demonstrat ca daca el nu e in stare sa faca ceva pentru a ne fi mai bine ca ma descurc si singura. nu vreau sa mai depind de el financiar. de exemplu, asa cum surorii mele i-a scos ochii ca i-a platit facultatea 2 ani la rand...eu am muncit frumos vara asta si mi-am strans banii si mi-o voi plati singura. stau si ma intreb daca oamenii ca el...se vor trezi vreodata la realitate. si eu imi doresc sa divorteze ai mei...doar pentru ca imi doresc sa o vad zambind pe mama mea...si sa o vad fericita...caci a avut o casnicie...sigh iar tu...ignora-l.nu lua in seama... da-i peste nas...demonstreaza-i ca esti cea mai buna si ca se inseala...ca o sa vina vremea cand o sa le para rau...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puiule, nu ne alegem parintii, din pacate. Relaxeaza-te si nu fa niste prostii, gandeste-te ca e si el un om frustrat, cu problemele lui, pe care le -a acumulat din viata asta nedreapta! Fii tu mai intelept!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragul meu, tatii in general sunt cam cretini de felul lor. Batranul tau e un frustrat care are impresia ca toate problemele sale din viata sunt din cauza ta. Nimic mai fals. Am fumat atatia tatici din astia la viata mea incat imi vine acru numai cand ma gandesc la ei. Niste tembeli. Maica-mea a murit acum cativa ani de cancer de san, si tot ce face batranul meu (75 de ani, doh) e sa isi aduca "prietena" pe acasa, sa manance ca doi porci, sa ragaie si sa admire apusurile de soare. Din pacate nu am un aliat, deoarece sora-mea este de acelasi calilbru, o boarfa care a impins gardurile cu tot felul de arabi, desi avea copil de cativa anisori si barbat de familie buna. Nenorocita m-a lasat in Grecia cand am fost intr-un concediu impreuna si a plecat cu masina fara sa anunte inapoi. Motivul? pentru ca mi-am exprimat o parere cu care ea nu era de acord.

Deci dragul meu, poti sa faci 2 lucruri.
1 - sa induri toata viata, indiferent ce ti-ar face.
2 - sa induri o perioada, dar in momentul in care numai depinzi de el, sa i-o tragi cu varf si indesat. E ceea ce voi face eu cand va veni timpul.

| ioana_4251 a răspuns:

Salut,
Daca vrei sa iei atitudine si sa ai o initiativa in ceea ce priveste relatia cu tatal tau cred ca am solutia pentru tine. Lucrez la o emiisune pentru Antena 1 si poate cazul tau e ceea ce cautam noi, da-mi un semn ca sa vorbim mai multe: ioana.filoteanu@paprika.ro/ 0729209690
Have fun