| pinky_2290 a întrebat:

Am o mare problema. Pur si simplu nu pot avea o prietena foarte buna. M-am certat recent cu o fata pe care o consideram prietena mea cea mai buna, pentru ca se pare ca chiar daca ne cunoasteam de 5 ani vorbele spuse de altii au contat mai mult pentru ea. Anul trecut am incercat sa imi fac o alta prietena, dar ne-am certat pentru ca se pare ca "nu eram suficient de buna pentru ea". Acum am o noua prietena de o luna de zile. Ne-am apropiat foarte mult din cauza iubitilor nostri, care sunt prieteni foarte buni, dar acum ne-am despartit amandoua de ei si am ramas in continuare prietene foarte bune; ne sunam in fiecare zi si povestim o multime de lucruri. Cum pot face ca aceasta prietenie sa dureze si sa nu se sfarseasca la fel ca celelalte incercari ale mele de a avea o prietena foarte apropiata?

Răspuns Câştigător
| nonsense a răspuns:

Buna pinky,

in primul si in primul rand, o relatie de prietenie se bazeaza pe respect, intelegere, sinceritate, incredere.Pentru a avea o relatie de amicitie cu o fata, trebuie sa fii deschisa, sa nu vrei sa pari perfecta(doar din dorinta de a arata cat de buna poti fi cu ea), sa nu incerci sa-i ascunzi niste lucruri(pentru ca apoi va intelege ca nu ai incredere in ea si astfel relatia se va raci), sa fii prietenoasa(sa porti un zambet pe buze cand vorbesti cu ea). In momentul in care prietenia dintre voi va evolua si vfeti avea incredere mare una in cealalta, e bine sa respecti cele patru ingrediente (respect, intelegere, sinceritate, incredere) ca totul sa mearga OK de acum in colo. E bine sa nu o resapingi, sa-i asculti problemele, sa nu razi de ea intr-o situatie jenanta, sa-i fii alaturi si in momentele mai putin placute, sa ii acorzi sprijinul de care are nevoie in cele mai dificile momente, sa ii poti da un sfat bun sau o sugestie atunci cand trebuie sa ia o hatarare.

DE RETINUT!

Este bine sa nu o obligi sa faca un lucru pentru ca asa consideri tu ca este bine. Cel mai corect ar fi sa-i dai un sfat(cel mai bun sfat pe care il poate primi). Sa-ti dau un exemplu:
X : Fa asa, ca stiu eu ca asa e bine. Daca nu faci cum iti spun atunci ma supar.
(NICIODATA sa nu actionezi asa!)
Eu consider ca lucrurile enumerate mai sus iti vor fi de folos!

4 răspunsuri:
| Biia a răspuns:

Tate fetele care s'au dovedit a nu fii prietene pana acum, poate nu erau suficient de mature.Nu conteaza decat timp cunosti o persoana, deoarece poate trece o viata, iar tu sa nu cunosti intr'adevar.
Prieteniile adevarate se pot numara pe degete in viata asta, iar daca aceasta fata iti este prietena adevarata nu trebuie decat sa'i fii fidela, pentru ca doar asa o poti tine aproape.
Trebuie sa iti alegi prietenii cu mare atentie, deoarece nu toti sunt adevarati.Multi sunt amici si prietenul adevarat la nevoie se cunoaste.Si daca de exemplu numai vorbesti cu o prietena o perioada de timp, nu inseamna ca numai sunteti cele mai bune prieten.Eu cu cea mai buna prietena a mea nu ne vorbim aproape deloc in timpul scolii, dar in vacante si cand avem nevoie sa plangem pe umarul cuiva putem apela la orice ora una la cealalta.Acestia sunt adevaratii prieteni.
Take care!kiss

| ANONIM10000000000 a răspuns:

Buna, si eu am o prietena fff buna care este ca sora mea, o iubesc ff mult si stiu ca niciodata nu m-ar trada, suntem ff apropiate e adevarat ca ne mai certam dar nu putem sta certate mai mult deo zilaughing, suntem cele mai bune prietene, eu as zice ca ar trbuii sa o chemi pe la tine si sa va vedeti mai des sa iesiti in oras la un suc sau cva...si cu timpul o sa va apropiati din ce in ce mai mult daca tineti legaturawinking succes... sper ca te-am ajutat, fundita?big grin

| eu;) a răspuns:

Nu trebuie sa te comporti intr=un anumit felwinking. Fii tu insuti, asa e cel mai bine. Fii alaturi de ea la bine si la greu, fa-o sa inteleaga ca indiferent ce se va intampla tu vei fii acolo sa o ajuti.Bafta!

| LollySab23 a răspuns:

Sincer, o prietena foarte buna inseamna ca aveti foarte multe lucruri in comun si ca va acceptati asa cum sunteti, va sustineti reciproc si nu va criticati. O prietenie dureaza daca sunteti unite si sincere. nu trebuie sa depui foarte mult efort ci doar sa fi naturala. Poate ca incercarile tale de a avea o prietena foarte buna au esuat din cauza ca tu chiar iti doreai una. Cand esti prieten foarte bun cu o persoana nu trebuie confirmata si pur si simplu se simtewinking cand cu siguranta vei gasi pe cineva care sa te inteleaga. dar nu incerca sa fi posesiva si sa crezi ca iti apartine happy

P. S : Imi pare rau pentru ca celelalte,, prietene bune,, ale tale te-au dezamagit, stiu cum e si cred ca ai suferit. Nu iti face grijiwinking totul va fi bine happy