| anonim_4396 a întrebat:

Eram un grup de 3 prietene foarte bune. ne-am certat [eu si cu o prietena] cu cealalta prietena intr-o seara dintr-o prostie. ma rog. ideea e ca nu am mai continuat sa vorbim cateva zile. apoi eu cu o prietena am decis sa o sunam sa ii spunem de ce am procedat asa etc. prietena respectiva nu putea vorbi atunci si a ramas sa vorbim alta data. m-am enervat si am intrat pe id-ul ei de mess ca ii mai stiam parola [da, gandire de copil. stiu ca nu trebuia sa procedez asa dar ma enervasem la maxim si eu de fel sunt o fire calma] ca sa vad ca in ultima sa conversatie ne-a injurat pe mine si pe cealalta prietena la alti prieteni de ai ei. am vorbit amandoua apoi cu ea ca sa lamurim tot, a spus ca ne-a injurat la nervi si eu mi-am cerut scuze pentru ca am intrat pe id-ul ei pentru ca stiam ca a fost un gest foarte copilaresc. apoi a ramas totul in vant. am continuat sa nu vorbim. si desi au trecut vreo 2 luni inca ii simt lipsa. ce e drept am tot fost nervoasa numai cand imi aduceam aminte de ce a facut. dar a trecut timpul si parca acum tot imi este dor de ea. si nu stiu ce sa fac. tot ma gandesc sa ii dau un telefon sa ne intalnim. dar nu cred ca este o idee tocmai buna. are cineva vreun sfat, va rog? sau poate cel mai bine este sa imi vad in continuare de viata mea? sau sa las totul asa cum a fost in ultimele 2 luni?

11 răspunsuri:
| ascovit a răspuns:

Ii simti lipsa? Atunci cand iti este dor de cineva faci tot posibilul sa-l vezi. Sa o contactezi si sa ii spui cat de mult regreti si ca iti este dor de ea nu cred ca e mare lucru, trebuie doar sa lasi "orgoliul" asta copilaresc la o parte. Daca ea o sa refuze aceasta "propunere de pace" e clar ca nu mai are rost, si ca va trebui sa iti vezi de viata ta.

| mona a răspuns:

Tot mai bine ar fi sa va intalniti la o poveste

| Aleqa a răspuns:

Mai bine caut-o si rezolva-ti problema, spune-i ca va este dor de ea si o vreti inapoi. Vedeti-va cumva, discutati si totul va fi bine daca si ea va vrea inapoi asa cum o vreti voi. Daca nu, las-o in pacea ei.

| oOSaritaOo a răspuns:

Eu zic să vă împăcaţi... nu am citit romanul pe care tocmai l-ai scris, doar prima propoziţie. Şi 2 prietene din grupul meu s-au certat şi cică nu mai vor să-şi vorbească... vrăjeli, nu puteţi una fără cealaltă! Lasă orgoliul ăsta.

| andrutzakiss a răspuns:

Si eu am trecut prin exact aceeasi problema... nu stiu cum sa iti zic dar si ea cred ca va simte lipsa; nici noi acum nu mai suntem cum eram dar totusi incearca sa vorbesti cu ea deoarece e foarte greu sa te certi cu prietenii; sun-o si stabileste o intalnire cu cele 2 prietene si fale o surpriza cerandu-ti scuzewinking daca nu vor reactiona roaga o colega sau o prietena sa vorbeasca cu ea si sa ii explice ca este o prostie ca v-ati certat si ca trebuie sa va impacati

| Lora1 a răspuns:

Impaca.te cu ea... daca ii simti lipsa faci tot posibilul sa ramaii in viata aceste persoane. tine mine! o prietena ca ea rar mai gasesti!

| AndreeeexD a răspuns:

2 luni? Ce mult este. Eu in locul tau as prindeo intr-un colt si Iasi cere scuze pentru gesturiile oribile sau i-as trimite un mesaj cu ajutorul telefoanelor, aplicatii online. Baftaa!

| 000M1ha3la a răspuns:

Voi trebui sa ii cereti sca si asa sigur va veti imprietenii iar

| ZuzuPlik a răspuns:

Eu asi zice ca tu si cea de-a treia prietena sa o sunati sa va intalniti intr-un loc linistit de exemplu in parc ( asta as face eu ) si sa ii explici si tu sa faci primul pas de ai cere scuze! asta e o prietenie adevarata! te pup! succes!

| talibanu112 a răspuns:

Bai si eu am patit acelasi lucru ca tine nu mai ca la mine e alfel,,, eu am avut un peitene bun daca aveam un covrig in inparteam cu el daca aveam o doza de suc nu o beam fara el orce ce aveam inparteam cu el ne spuneam unu la altu toate secretele dar de la un timp prietenu meu asa zis adv ma vb pe la spate isi pierduse increderea in mine devenise inganfat de orece umbla cu mine si l-am scos dintr-o groaza de belele l-am scapat de la bataie si baiatu devenise un increzut si incepuse sa ma vb pe la spate sa nu imi mai raspunda la tel sa nu mai raspunda pe mersi si azis la scoala am terminato cu el am vrut chiar sal si bat pentru treaba care a facut-o dar m-a tinut uni si am zis lasa dar pana nusi cere scuze nu mai am de vb cu el.nu tu trebuie sa faci primul pas ca ea va tradat pe la spate ea trebuie sa si ceara scuze

| msunshine a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Ideea e ca eu cu prietena mea continuam sa fim prietene bune, dar nu am mai vorbit cu cealalta cu care ne-am certat. odata eu i-am spus niste chestii prin mesaje tipei cu care ne-am certat. si a spus ca ea simte exact acelasi lucru. gen ca ii e dor de noi si etc. dar ea nu a facut nimic pentru a ne impaca. desi eu am incercat. tot spunea ca nu vrea sa vb despre asta pentru ca are altele pe cap. si am inteles-o. dar dupa aia nici ca a mai zis ceva. si de aceea am crezut ca poate intr-un fel a si vrut sa scape de noi