| dya a întrebat:

Am o prietena foarte si doresc sa sublinez cuvantul foarte, mincinoasa... zice o gramada de minciuni si chiar daca eu imi dau seama ca minte nu ii zic nimic ci las de la mine! I-am spus ca e o mincinoasa si ea imi zica ca nu e adevarat ce as putea face in acest caz, cum sa ii spun sa intelegaca ca nu e bine sa minta? si mai presus e si geloasa cand eu stau cu alte fete repede vine ea si striga totu... vrea sa ma aiba mereu langa ea si lucrul asta ma deranjeaza Help va rog:*

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Ai o minte si o gindire logica. Foloseste-te de ea! Foloseste-o pentru a o prinde cu minciuna, si apoi arata-i, dovedeste-i, prin logica si fapte, ca a mintit. Daca e f mincinoasa, nu iti va trebui mult timp pina sa o prinzi. Minciuna iasa repede la iveala. De aceea si tu ai realizat ca esti mintit.
Problema mai grava e ca, daca te minte, ori nu are incredere in tine, ori s-a invatat atit de mult sa minta, incit acum, chiar de ar vrea, nu se mai poate lasa de minciuna. Niciuna din situatii nu e buna, si tu ai de pierdut de pe urma asta
Si daca mai e si geloasa, trebuie sa te gindesti bine cit de mult tii la ea. Daca tii mult, ramii linga ea, si incearca sa o schimbi, incearca sa mai indrepti lucrurile. Zic incearca, pentru ca adesea, in proportie de 99%, nu reusim sa ii schimbam pe cei de linga noi. Daca te deranjeaza atit de mult ceea ce face, si nu poti trece din dragoste cu vederea, atunci mai bine sa o lasi. Oricum, la un moment dat si tu iti vei pierde increderea in ea pentru ca te minte, si o relatie care nu e bazata pe incredere (care e fundatia oricarei relatii), nu poate fi numita relatie, ori de ce fel ar fi ea.

4 răspunsuri:
| Frogie a răspuns:

Si eu am fost pusa in aceeasi situatie. Aveam o prietena la tara care mintea in continuu. Chiar si despre cele mai banale chestii. Cateodata imi era si rusine sa mai ies cu ea pe undeva din cauza minciunilor pe care le spunea. Daca ea nu vrea sa recunoasca ca minte, inseamna ca nu are leac. Nu ai ce sa-i faci decat sa o dai de gol in fata prietenilor cand ea spune un lucru. Poate asa isi da seama si ea si se potoleste.
In legatura cu gelozia ei fata de celelalte fete cu care iesi, nu sunt deloc de acord. Explica-i ca pe langa ea, mai poti avea si alti amici si invit-o si pe ea sa-i cunoasca. Daca nu o sa-i convina, inseamna ca nu merita prietenia ta. Tu esti libera sa ai cati prieteni vrei si sa iesi cu cine vrei ( spune- i asta ). Nu poti sa stai izolata de ceilalti pentru a vorbi numai cu ea.

| dya explică:

Mai...sunt fata nu baiat si am o amica mincinoasa nu iubta!laughing)

| asdffghjjkl a răspuns:

Pai pur si simplu nu mai stai cu ea... da-i papucii happy bineinteles, asta, daca nu o placi. Daca o placi ar cam fi o problema happy Ai putea sa o convingi sa nu mai minta happy Spune-i si tu minciuni happy

| alina_3473 a răspuns:

Scapa de ea prieteni din astia gasesti la tot pasu. Fa-ti o prietena adevarata poti sa ai surprize neplacute din partea ei mai ales ca e geloasa