| ralucaaadobre8 a întrebat:

Am o problemă. Am 15 ani si de la un timp fumez. Am inceput din cauza la nervi, nejudecand ce fac. Acum parca sunt dependenta. Cand ies mereu afara imi iau tigari si cand nu, ii vad pe prietenii mei care au si ma tenteaza si pe mine sa iau de la ei. De cateva ori m.au prins si parintii care nu sunt de acord cu asta si m au certat rau. Nu stiu ce sa fac. Ajutati.ma va rog

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Ma bucur ca realizezi ca fumatul,, este o problema''!
Orice invat are si dezvat.
Chiar daca zici esti dependenta ai timp sa te lasi! Tigarile sunt destul de scumpe.Iti propun un experiment; Cauta o cutie cu capac.Lipeste capacul cutiei sau pune o banda de scoci de jur imprejurul capacului, asa incat sa fie sigilat. Apoi cu ajutorul unui cutit fa o gaura in capacul cutiei atat cat sa incapa o bancona. Timp de cel putin o luna pune banii pe care i-ai da pe tigari in acea cutie.Te gandesti ca i-ai cheltuit ...La sfarsitul perioadei desfaci cutia si vei constata ca ai strans o mica avere,cu care iti poti cumpara ceva cu adevarat folositor.
In privinta prietenilor ai doua variante; fie ii eviti, fie atunci cand tenteaza cu tigari ii zici zambint,, Nu multumesc, m-am lasat.tin la santatatea mea ''
Nu uita sa ai tot timpul la tine bomboane, cand iti vine cheful de fumat iei o bombonica!
Succes!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Tu asa ai facut; de cate ori ti-a reusit? laughing

6 răspunsuri:
| RockNbeer a răspuns:

>am inceput din cauza la nervi
Nop, ai inceput sa fumezi pentru ca prietenii tai fumau
Las-o balta miss suferinta, la 15 ani nu esti dependenta de nimic, n aveai cand sa devii dependenta intr un timp asa scurt

| MidnightR a răspuns (pentru RockNbeer):

Ai ma, nu mai fi asa rau. Fata a avut nervi.Ce putea sa faca?
Habar n-aveam ca fumatul te scapa de stres. Putea bine mersi sa se apuce box si sa dea in sacul ala pana obosea, dar cu fumatul esti si la moda si prinde si mai bine in anturaj.

Sa inteleg ca prietenii tai radeau de tine ca nu fumezi sau ceva de genu`?

| RockNbeer a răspuns (pentru MidnightR):

Daca pe mine ma intrebi ultima chestie, nu...si eu m am "apucat" dintr un motiv oarecum asemanator, n am considerat niciodata ca fumatu' ma calmeaza sau are vreun efect asupra mea, pana intr-un moment cand logic, daca ajungi pe la 10 tigari in 10 minute n ai cum sa nu fi putin ametit, cu toate ca daca ai sufla intr o teava ai simti cam aceias chestie.
In momentu de fata n as putea spune ca sunt fumator, chiar daca s vreo 5 ani de cand am fumat prima tigara, am avut luni intregi in care nu m am atins.
Chestia cu "tigara contine o bacterie ce ti aseaza pe regiune lombara din creier si la fiecare o ora simti nevoia sa fumezi" e o aberatie destul de mare, e un viciu la fel ca orice alt viciu, nimic special, insa sa spui ca l ai dobandit in mai putin de un an, mda...

| MidnightR a răspuns (pentru RockNbeer):

Partea cu bacteria, o alta aberatie din partea celui care vrea sa-si elimine din vina, neefind capabil sa suprime chemarea viciului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa reduci doza treptat. N-ai sa poti sa te lasi din prima de tot, ia-o treptat. De exemplu azi fumez 2 pachete, maine cu o tigara mai putin si asa mai departe...sau cat fumezi tu intr-o zi. FUNDA?