| nana_6166 a întrebat:

Am o problema care ma schimbat mult in ultimele 2 saptamani. Mereu ma cert cu mama si imi zice si chestii neadevarate cum ar fi ca nu sunt un copil bun, ca o nenorocesc, ca din cauza mea nu doarme noapte, ca fac numai ce vreau eu. Bineinteles ca nu e adevarat pentru ca am vrut sa renunt la volei dar mam intors pentru ea ca sa nu o mai supar. A vazut ca o ascult si acum ma pune mai nou sa ma despart de prietenul meu. Imi tot zice ca bunicii si tatal meu or sa-si dea seama ca mi-am inceput viata sexuala.Cum or sa-si dea ei seama nu stiu ca doar nu scrie pe fruntea mea "Nu mai sunt virgina". Acum imi cere chestia asta ca sa nu-i mai fac ei probleme. Probleme imaginare ca ma vad cu el in weekend doar pentru ca eu sunt la scoala dupa-amiaza iar dimineata am antrenamente. Cateodata ne mai vedem dupa scoala dar doar cateva minute. Weekendul e pentru noi singura ocazie sa stam mai mult timp impreuna. De obicei imi petrec toata ziua cu el dar cand ajung acasa incep certurile si a doua zi adica duminica cum ar veni mama gaseste motiv si nu ma mai lasa. Tata nu prea are nimic de zis pentru ca el sta mai mult plecat. Dar daca ar fi si dupa el ar fi genial sa nu am iubit, prieteni sa nu ies din casa decat la scoala si antrenament.Mentionez ca am 16 ani jumate. Va rog spuneti-mi ce sa fac, cum sa abordez problema ca sa fie totul bine? Sa nu ma mai cert cu mama si sa raman cu prietenul meu? Va multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca mama ta ar trebui sa te desparta de iubitul tau, dar probabil vrea sa limiteze efectele prostiei pe care ai facut-o. La 16 ani esti prea mica sa ai viata sexuala si iubitul tau ar fi trebuit sa stie asta. Ceea ce a facut el se numeste corupere de minore si este pasibil de inchisoare.
Tu, mai bine du-te la un ginecolog, pentru consultatie si test Papanicolau, fiindca incepandu-ti viata sexuala atat de devreme ai un mare risc de cancer de col uterin.
Nu te supara pe mine, nu cred ca mama ta procedeaza bine, dar o fi femeia exasperata si disperata cand isi vede fata de 16 ani incepandu-si viata sexuala. Trebuie sa-ti dai seama ca nu e deloc normal, ca nu e nici macar legal.

| twidi a răspuns:

Vorbeste cu mama ta cand e intr-o dispozitie buna si spune-i ca ai crescut si ca nu mai ai 5 ani.Probabil este prea protectoare si vrea tot ce e mai bun pentru tine.Stati intr-o seara de vorba si explica-i cum te simti cand se poarta asa cu tine si ca nu vrei sa te desparti de prietenul tau pentru ca ti la el.Pana la urma trebuie sa inteleaga.Pe fruntea ta nu scrie ca nu mai esti virgina dar poate sa te duca la ginecolog. Sper sa se rezolve totul.

| gabrix a răspuns:

Ii e frica sa nu te piardaaa! Sa nu ajungi sa mergi prin baruri sau bei sa fumezi sau mai stiu eu... ea crede ca e mai bine sa te tina sub papuc pana undeva la 18 ani. De fapt asa sunt cam toate mamele. crede-ma ii pasa de tine. asa e si mama atat mo batut la cap de la 16 ani pana acum. am 18, si s-a linistit. cel mai bine sa nu o prea bagi in seama si nu merita sa te enervezi. si vorbeste cu ea. zi sa aiba incredere in tine. ca doar ea te'o educat. o sa vezi ca pana la urma o sa fie binewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cere ajutorul unei rude, matusi, cineva cu mintea descretita care crede in tine si stie ca a face sex nu-i o nenorocire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. esti mare.acum dupa sex esti exajerat de mare.trebuie sa iei decizii majore legate de viata ta.maritate si poti face ce vrei in casa ta si a sotului tau. dar cat esti in casa parintilor tai respecti regulile impuse. tu stii si singura ce asteptari au ei de la tine. iar tu le inseli asteptarile din obisnuinta. dar te maturizezi si trebuie sa-ti demonstrezi asta si tie si lor. iar cu scrisul pe frunte ...eu l-am cunoscut pe feciorul meu de a doua zi ca si-a inceput viata sexuala.tot la 16 ani.si nu-i scria pe frunte.cand o sa ai copii o sa-ti dai seama si tu.