| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

Am o problema cu mine.
Nu știu ce se întâmpla cu mine.
Am început recent primul meu job. Când ajung acasă seara plâng.
Problema nu este locul de munca. Când sunt acolo ma simt bine, e un mediu plăcut, m-am integrat, însă când ajung acasă îmi vine sa plâng pentru ca ma îngrozește faptul ca:
- de acum de la 19 ani pana la pensie trebuie sa lucrez non stop
- nu ma mai pot trezi când vreau
- am dreptul la concediu doar 21 zile pe an si de sărbători doar de in zilele libere.
Când eu aveam vacanța la școala, de la 2 pana seara eram liberă acum ies la 5. Nu vreau sa ma plâng, ii mulțumesc lui Dumnezeu ca mi-am gasit de munca și lucrez in zilele astea, doar ca plâng mereu, ce se întâmpla cu mine? Ajung la 6 și ceva acasă și aproape e seara, iad in capul meu e ca plec "cu noaptea n cap" și ajung noaptea.
Dacă as lucra part time nu mi-ar ajunge banii sa ma întrețin.
Va rog ajutați-ma. Și voi sunteți la fel?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lasă că iti trece. Toti care muncim trecem prin asa ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun dar te comporti ca un copil rasfatat si imatur, daca in loc sa-ti faci planuri de viitor te apuca urlatul ca nu stii ce sa faci.
Inveti sa traiesti cu viata pe care o ai, fiindca toti am trecut prin asta. Toti muncim de la 18-19 ani, toti tragem din greu si crede-ma, ca acum totul este foarte usor, fata de perioada comunismului, cand erai obligat sa mergi la munca 7 zile pe saptamana.
Chestia cu dorul de mama este temporara, pana vei cunoaste un baiat sa te indragostesti si sa nu-ti mai pese de mama, tata si alti frati.
Hai, ca viata nu se termian aici fiindca trebuei sa mergi la munca, dimpotriva, ti se deschi noi persfective, noi orizonturi, noi oportunitati in viata. Ai sansa sa-ti castigi painea si existenta, sa te intretii singura, sa realizezi ceva de care ar trebui sa fii mandra, chiar daca acum este putin, maine ar putea fi ceva mai mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bine ai venit in ceea ce unii numim viata reala.

| VoidEternal a răspuns:

Crezi că îi place cuiva? Sunt multi care pleacă noaptea și vin noaptea. Nu e plăcut dar așa funcționează lumea. Opțiune tale sunt ori să găsești o cale să accepți situația, ori daca nu și nu și ai ceva simt antreprenorial încearcă să te gândești la o idee de afacere care să îți permită un program mai lejer.

In rest, ce sa zic. Bine ai venit in lumea adulților. Need a hug?
( T_T)\(^-^ )

| Lukasssz a răspuns:

De ce nu ai facut o facultate? Mai aveai timp sa stai lejer 3-4 ani

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Din câte deduc, ești nostalgică după vremurile când era școlăriță, când aveai mai multă libertate, când stătea mama ta cu tine. Eu zic că ar trebui să contemplezi asupra tuturor acestor lucruri și să încerci a te-mpăca cu situațiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf, te înțeleg...așa mă simțeam și eu, era sufocant uneori. Și tot pe la 6 ajungeam acasă, obosită, fără chef de nimic. Dar trebuie să găsești bucuria vieții, dincolo de această rutină...să te bucuri de fiecare zi în care te-ai trezit sănătos (când alții nu se pot ridica din pat sau nu se mai trezesc), de jobul de sine (când alții tânjesc după un loc de muncă sau muncesc cu ziua), de concedii, de weekend, la maxim! Stai cu familia, ieși la munte, la mare, în oraș sau petrece timpul în alt mod în care îți place. Dacă la locul de muncă te simți în largul tău, ar trebui să mulțumești Lui Dumnezeu pentru asta, e un mare lucru. Unii se simt la lucru ca într-un lagăr, cu colegi neprietenoși sau șefi țâfnoși și veșnic nemulțumiți. happy

| Genevaaa a răspuns:

In 2019 parca aveai 21 de ani. Acum ai 19?

| Jdjsnshxjxjshdhx explică:

In plus, îmi văd familia doar seara. Mi-e dor de mama mea, cand ajung acasă o strang in brațe sunt suparata ca o văd doar seara. Oare o sa ajung sa ma depărteze de toți? Seara sunt obosita parca nici sa mananc nu pot. Doar fac un dus si ma pun in pat, plâng pana adorm, iar a doua zi la munca ma simt bine, acolo uit. Ce este cu mine oare?

| Oricine15 a răspuns:

Buna! Tot ce pot să-ți spun este ca sunt foarte multe soluții pentru problema ta, care de fapt si de drept este întreținerea ta, respectiv banii.
În primul rând ar trebui sa găsești si totodata sa te informezi despre diferite metode de a face suficienți bani încât să poti sa te intretii

In al 2lea rând trebuie sa ai incredere in tine si sa încerci, sa iesi din zona ta de confort

In concluzie pot spune următoarele cuvinte : venituri pasive
Mult succes si toate cele bune

| Cupidonul69 a răspuns:

Mergi la phiholog!

| tortilă a răspuns:

La inceput e tot timpul asa, toti avem aceeasi experienta. Cu timpul o sa te obisnuiesti si nu o sa ti se mai para o corvoada. Asta e de fapt viata de adult.