| NuDauNiciunNume a întrebat:

Buna. Nu mai rezist. Mama mea tocmai a venit din concediu si sta langa noi si de 3 zile de cand a ajuns numai ma cert cu ea. Astazi de dimineata am plecat cu ea sa isi rezolve niste treburi cu actele si am ajuns acasa la 12:30. Cand am ajuns am pregatit un platou de mancare pentru muncitorii care varuiesc sus si dupa m-am pus si eu sa mananc. Pe la 13 si ceva dupa ce am mancat m-am pus sa ma odihnesc 30 de minute, caci eu lucrez de la 15 la 23. Mama se dusese pana la ea sa se schimbe si dupa a venit aici. Nu stiu cum s-a gandit ea sa scoata toate din frigider si sa spuna cum le tin asa dezordonate si a inceput sa tipe de cred ca se auzea in toata casa. Ca idee, nu erau aranjate perfect alimentele in frigider, dar nu era nici nimic stricat. I-am spus ca de aceste treburi ma ocup sambata cand sunt libera, dar ea a spus ca toti lucreaza si ca nu pot tine asa ca daca deschide un barbat, exact asa a spus, frigiderul. Nu mai rezist si de cand a ajuns plang in fiecare zi. Eu termin la 11 noaptea munca, nu pot trai incat pana la 3 cand incep lucrul doar sa rezolv treburi si sa nu am macar 30 de minute si pentru mine. Gresesc eu sau ce? Nu mai sunt sigura de nimic si nici nu stiu ce sa fac. Apropo, orice cearta cu mama nu ajunge niciodata la nicio concluzie. Cand incerc sa discutam si sa ii spun ceva, incepe sa se certe cu mine.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Muta-te

| NuDauNiciunNume explică (pentru suntserios):

Nu locuiesc cu ea. Ea sta intr-o casa aproape de noi in timpul concediului. Lucreaza in alta tara

| suntserios a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Atunci daca tu stai in casa ta, tu faci legea acolo... pune piciorul in prag,

Răspuns utilizator avertizat
| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Mama ta are probleme de sănătate serioase tu muncești ore întregi zi de zi vi nopțile obosită de la munca și ne mâncat și eu îi arde de certă și prosti spune-i ca nu este ușor și ca nu este ceva simplu ceia ce faci și sa fie conștientă ca în felul asta nu face numai sa dezbine o relație între o mama și fiica care nu așa ar trebuie sa se comporte o mamă fața de facă ei și sa fie înțelegător și conștientă și sa nu te mai trateze în halul asta căci nu este un străin ești fica ei și ia mama ta spun ce ai pe inima absolut totul și nu ține în tine absolut nimic spune-i sa fie o mamă Adevărată nu un străin care urlă și zbiară dintr-o prostie.

| Smmo a răspuns:

Nu te mai certa cu ea ca iti risipesti energia degeaba, sunt unii oameni care asa s-au invatat sa relationeze cu altii si sa ii jupoaie de energie, prin critica si certuri. Daca lucrezi la call center cum ai zis mai demult, te storc si clientii sau altii pe-acolo tot asa cu fel de fel. Intr-adevar nu poti rezista la infinit la stress, iar acum s-au suprapus si vizita mamei si baietii cu renovarea. Ocupa-te de tine si de linistea ta cat poti, asta sa iti fie prioritatea.
Punctual, poate i-a cerut cineva ceva din frigider sau s-a gandit ea sa-si ia si nu i-a convenit ce a vazut. Fiecare femeie isi aranjeaza in casa cum vrea si cum poate, cu siguranta alteia nu i-ar conveni ceva, dar asta e - sa-si vada fiecare de casa lui.
Daca deschide usa vreun barbat si nu-i place ce e acolo, daca e al tau poate si el sa mute cratitele, ca nu e invalid. Iar daca nu e al tau, nu are ce cauta in frigider.
Daca mama ta va pleca in curand, incearca sa o mai rabzi cateva zile. Daca se apuca si de altele, spune-i ca nu ai nevoie de morala, ca de-abia faci fata, iar daca vrea si vrei sa te ajute cu ceva... ii zici tu cu ce ti-ar putea fi de folos.