| iliescu23 a întrebat:

Am o problema, la 16 ani am doar 1, 0, am o problema mare cu inaltimea mea.
Intrebarile mele sunt urmatoarele, 1)m-am apucat de sala si sper sa ma inalte desi am auzit si contrariul ca sala opreste cresterea in inaltime, imi recomandați sa continui cu sala?
2) la varsta si inaltimea mea am vreo sansa sa cresc 1.80?
3) ce alimente recomandați pentru creșterea in inaltime?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala inhiba cresterea in inaltime! De aceea este recomandata DUPA varsta de 20 de ani, cand cresterea ta in inaltime, s-a incheiat.
Pentru stimularea cresterii in inaltime, se face un sport precum: volei, baschet, handbal, inot.

1. da, ai sanse sa mai cresti daca incetezi imediat cu mersul la sala si te apuci de un sport mentionat mai sus.
2. Hrana sanatoasa, plina de multe fructe proaspete si legume, plus carne, ca hormonii tai sa fie alimentati zilnic cu vitamine si minerale din hrana.

Uite aici un baiat de 19 ani, care regreta ca a facut sala:

"în 15 Ianuarie | Anonim întreabă:
Salut, am si eu o intrebare, am 19 ani si am inaltimea 1.72, de la 16 ani nu am mai crescut deloc.
Imi poate spune cineva de ce?
Parintii, mama are 1.60 iar tatal 1.77, vreau sa mentionez ca de la 15 ani m-am apucat de sala ajungand la 18 ani sa ridic 100 kg la picioare poate asta sa fi avut un efect negativ asupra cresterii sau coloanei? Mai este posibil cumva sa ajung macar la 1.75? Si daca da, cum?"
sursa:
https://www.tpu.ro/......cineva-de/

Sala poate afecta cresterea printr-un mecanism mult mai complex: cresterea in masa musculara mobilizeaza prea multe proteine si nu mai rama suficiente ca sa sustina cresterea in inaltime. Iar regimurile hiperproteice inhiba cresterea in inaltime, fiindca inhiba secretia de hormon de crestere. Prin urmare, in adolescenta cam trebuie sa alegi intre muschi mari sau crestere in inaltime.
NU orice sport ajuta cresterea in inaltime, unele o inhiba (in special cele care includ masa musculara mare sau efort excesiv ca gimnastica).
Favorizeaza cresterea in inaltime mai ales sporturile in aer liber (expunerea suficienta la soare este foarte importanta), cele care includ alergare si sarituri, precum si inotul, fiindca apa anuleaza gravitatia si lasa libere cartilajele de crestere.