| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema! sunt in clasa a 8a, iar anul acesta m-am mutat in italia, unde e mama cu buny! am spus ca e mai bine asa, sa stau cu ele, pentru ca locuiam cu tusica! dar nu razbesc cu scoala! o sa am examene la toate materiile scris si oral.ieri ne-am hotarat sa merg inapoy impreuna cu bunica mea acasa pentru a-mi continua scoala(aici 90% o sa pic clasa), si sa mergem acasa c-am peste o luna dar mama v-a trebui sa mai stea 1-2 ani pentru a strange bani sa reparam casasad! voi ati lasa-o sa ramana aici pentru o perioada sau a-ti prefera sa continuati scoala si sa-i fiti alaturi? cu scoala nu m-am acomodat deloc! m-au bagat in cea mai rea clasa! astept rasp. voastre pentru ca sunt foarte nelamurita! eu vreau sa merg acasa sa fac scoala acolo, sunt si prietenii etc.mersi mult:*

4 răspunsuri:
| deleuandrei a răspuns:

Fa si tu ce stii ca e mai bine... gandeste-te de mii de ori si o singura data actioneaza

| mariazet45 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa hotarasti impreuna cu mama unde vei locui.Mama ta cred ca a facut sacrificii enorme pentru a putea locui cu tine, pentru a avea doua lucruri importanta in viata, bunastarea materiala si spirituala as zice, numai asa va putea lucra in liniste avand lucru cel mai de pret din viata ei langa ea. Tu acum ce faci / Ai dat un pic cu fundu de greu si gata vrei sa te intorci in Romania ta cea frumoasa si saraca, la prietenii tai, ca vezi doamne nu poti sa iti faci altii sau sa comunici cu ei cat doresti, acum cand s-a inventat atata tehnologie. Vorbesti zilnnic pe mess cat doresti, iti exprimi gandurile tale si poti asa sa stai langa mama ta care munceste si se sacrifica doar pentru tine. Este foarte greu sa razbesti in viata fara sacrifiicii nu se poate, insa gandeste-te ca ai sansa pe care mii de copii nu o are sa invete si sa locuiasca cu parintele ei care castiga de cel putin 10 ori ca in tara. Poate crezi ca sunt fara suflet, am si eu o nepoata care s-a luptat din rasputeri si prin tribunale[ cu sacrificii enorme] sa reuseasca sa isi ia copii langa ea, acum vad ca este cea mai fericita mama din lume, ce ar insemna ca acum ei sa doresca sa vina inapoi. Nu cred ca vei pica clasa, daca reusesti sa inveti limba va fi mult mai usor, scoala in alte tari e la un nivel mult mai scazut ca la noi. G andeste -te acum ce vei face pentru ca daca te hotarasti sa pleci peste 2 ani din italia va fi foarte tarziu iti vei compromite liceu si sansele de a merge la o facultate. Daca vei sta langa ea macar 4 ani pana termini liceu eu iti zic sigur ca poti venii de acolo sa faci o facultate apoi in romania sau mai incolo vei hotari singura ce vei face. Nu va putea nimeni sa iti impuna ce sa faci. Inca odata parerea mea e sa stai langa mama ta.

| moodyblues a răspuns:

Invata invata invata! ori familia, italiana si programa lor buna... ori programa noastra proasta si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E foarte greu sa pleci de langa cei dragi, iti e greu sa pleci de langa mama ta, dar si de langa prieteni si colegi.Eu te sfatuiesc sa stai de vorba cu mama ta, sa vedeti care sunt argumentele pro sau contra si sa stabiliti de comun acord ceea ce e mai bine sa faci.