| coolbobo a întrebat:

Am o problemuta. Am 16 ani si am fost acum ceva vreme cu o fata mai mica ca mina cu 2 ani deci are 14 ani si ne-am despartit pentru ca a vrut o pauza si atunci am facut greseala sa ma departez de ea, in fine am ramas prieteni. De ceva timp tot vorbesc cu ea si ne imtelegem binisor. Ieri ne-am si vazut de 2 ori si am vorbit despre mai multe si a adus vorba de fostul ei gagic si observ ca ar vrea sa se impace cu el dar e dificil si eu vreau sa fiu cu ea. Am tot vorbit in seara asta afara am incercat sa o iau in brate dar nu m-a lasat si acum cateva ore pe mess cand i-am zis daca vrea sa ne impacam mi-a zis ca nu vrea sa strice o prietenie doar ca sa fim impreuna si apoi sa ne despartim din o prostie si sa nu mai fim prieteni buni, ce sa fac? Mai incerc sau o las balta si ramanem prieteni. Eu as vrea totusi sa ma impac cu ea ca ma inteleg bine cu ea.

Răspuns Câştigător
| syel a răspuns:

e o situatie chiar dificila. probabil ca a intrat si fostul pe fir. nu stiu, daca urmatoarele sfaturi vor fi chiar corecte, dar voi incerca sa te ajut. In primul rand, observ ca daca pe tine te considera doar un prieten deja. totusi, acea asa zisa pauza, nu are legatura cu fostul, asa ca o paranteza? totusi, te sfatuiesc sa nu o intrebi asta, mai ales daca stii raspunsul. Eu zic sa mai faci o ultima incercare, dar inainte de asta, stai si cugeteaza putin inainte sa actionezi. Gandeste-te bine la ce ai sa faci si ce ai sa zici.
Nu te grabi, acorda-i putin timp, cum sunteti "doar" prieteni, e bine sa o iei cu incetisorul atata timp cat nu se impaca cu fostul intre timp. Poti sa o inviti undeva in weekendul asta daca vrei, dar spune-i asa ca intre prieteni si recuceresti-o asa cu ai cucerit-o la inceput.
Invit-o undeva, poti sa ii iei ceva flori, sunt sigura ca va aprecia si iti vor spri sansele de reusita. Dar daca cumva vei asculta de sfatul meu, nu incepe direct cu: ne impacam sau nu? Lasa-o sa se simta bine in preajma ta si nu o sufoca de la inceput cu subiectul asta ca sa nu strici totul de la inceput. Eu zic ca e mai bine mai intai cand se ajunge la momentul acela, sa incepi sa discuti cu ea si nu sa sari sa o saruti din prima, altfel, e clar ca nu va vrea. Comporta-te ca un gentleman. Spune-i ca o iubesti sau ma rog, ce simti pentru ea. Si daca te va refuza, nu cred ca ar fi bine sa o intrebi ceva de genul, de ce vrea sa se impace cu el sau ce are el si tu nunai, sau ce ai i-ai facut.
ai putea sa o intrebi, daca mai puteti incerca inca odata sa reluati totul de la 0, chiar daca refuza sa va impacati si daca e nevoie si sa vedeti ce nu a fost in regula in fosta voastra relatie ca sa nu ii mai fie teama de despartiri. Daca va renunta la ideea de a se impaca cu fostul si de a-ti mai da o sansa, nu te grabi chiar imediat sa te saruti cu ea. Acorda-i timpul necesar, sunt sigura ca daca a tinut si tine la tine, iti va mai da o sansa. ata tot doar sa nu te grabesti asa de tare. ( sper ca se subantelege ca nu ma refer la faptul de a a nu va mai vedea sau chestii, ma refer strict la intalnire, daca ii vei da vreo una, asteapta pana la sfarsit ca sa o intrebi daca iti va mai da o sansa).
Apropo, invit-o personal la intalnire, eu zic ca e un gest dragut.
Si te og sa nu ma injuri daca ti-am dat sfaturi tampite. eu chiar vreau sa te ajut, pentru ca mi se pare ca tii mult nu la ea, sper. Apropo, mi-ar placea sa aflu raspunsul ei, sa vad daca au folosit la ceva atatea randuri scrise. Poate imi scrii pe TPU peste cateva zile, ce s-a intamplat, chiar sunt curioasa, bine numai daca vrei.

| coolbobo explică (pentru syel):

Multumesc mult pentru sfaturi, o sa o iau incet m-am gandit si eu al asta aseara si o sa iti las raspuns cu ce mi s-a intamplat. Bafta!

| coolbobo explică (pentru syel):

Am tot incercat eu cate putin cate putin dar nu cred ca ne putem impaca, ea imi tot vorbeste de baiatul cu care a fost si zice ca vrea sa se impace cu el dar el nu vrea sa auda de asa ceva... vreau sa las sa treaca timpul si apoi sa mai incerc, pana atunci o sa vorbesc cu ea ca intre prieteni.

| syel a răspuns (pentru coolbobo):

Eu cred ca nici ea nu stie ce vrea, e clar ca din moment ce ala nu o vrea, ai o portita. Da, poti sa mai ai rabdare, cu timpul, a realiza ca baiatul ala chiar nu o mai vrea si se va simti probabil dezamagita, iar tu vei fi acolo pentru ea.