| cristiana_4483 a întrebat:

Am si eu o dilema, am 16 ani neimpliniti si sunt ca un baiat de 2 luni...totul era super pana acum 2 seri cand a venit vorba de sex. el vrea sa faca pasul urmator dar eu nu ma simt pregatita. ce sa fac?/

Răspuns Câştigător
| Messyhair a răspuns:

Buna! Eu zic sa faci cum simti!
Din cate spui tu, nu esti pregatita. Spune-i sa te mai astepte!

Si daca este cel din poza... mi se pare un pic cam mare big grin

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sa fii sincera cu el si cu tine si sa ii spui ca nu esti pregatita.Cred ca va intelege. Iar daca nu, renunta la el pentru ca nu te iubeste cu adevarathappy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-i explici ca nu esti pregatita, daca este un prieten(iubit) adevarat va intelege si va astepta, daca nu inseamna ca vrea doar aceasta de la tine si nu ai nimic de pierdut daca va despartiti. Succes si numai bine!

| SalamdePorcpentruTriviaAmuzante a răspuns:

Vorbeste cu el si spune-i ca nu esti pregatita iar el daca te iubeste te va astepta

o sa fie totul okwinking

| anka a răspuns:

Sa ii spui lui ce ne-ai spus noua. NU sunt pregatita!

| Corinne a răspuns:

Daca nu te simti pregatita atunci nu o fa!
Din punctul meu de vedere nu sunt sentimente foarte puternice in cele 2 luni petrecute cu el + ca tu esti destul de mica pentru acest mare pas.
Alegerea iti apartine!

pa pa

| bOse a răspuns:

Gandeste-te de 3 ori inainte sa faci asta, gandeste-te la consecinte.

| ana2205 a răspuns:

NU o fa! Daca nu simti ca e momentul nu te grabi, baieti mai sunt, la fel si timp. E o treaba delicata pentru fete pe care uni baieti nu o inteleg, dar tu sti ce vrei asa ca daca te iubeste va mai astepta.
Va fi si un test de loialitate...eu zic sa nu te grabesti!

| eme a răspuns:

Daca tu nu te simti pregatita nu o face.Gandeste-te ca el daca te iubeste, vrea sa fie cu tine, vrea ceva serios, o sa te inteleaga. Daca atunci cand ii spui "nu". iti si da cu piciorul, vei vedea ca ai facut cea mai buna alegere. Cea mai importanta pentru tine esti TU! Nu un baiat.Ai tot timpul inainte, o sa cunosti destui baieti.Nu este el nici primul nici ultimul, nu ai 30 de ani si esti nemaritata.De ce sa faci asta daca nu simti tu ca vrei? Pentru ce? Gandeste-te! el ce ar face pentru tine? Pote lui peste ceva timp ii apare alta i-se pare mai interesanta sau stiu eu cum crezi ca va sta langa tine? crezi ca ii va pasa ca tu ai renuntat la ceva ce te face speciala pentru el? Daca in viata ta va aparea un baiat care te va merita cu adevarat si care ar aprecia ca este primul din viata ta si in schimb tu il vei dezamagi spundandu-i ca nu mai esti virgina? Atunci nu crezi ca vei regreta ca ai facut un pas unde nu trebuia? Ai grija de tine, pune pe primul loc fericirea ta nu a altora.
Iti spun totul din proprie experienta
ai grija de tine.

| vasiledumitru a răspuns:

Nu face, si daca el nu te intelege desparte te de el ca nu tine la tine cu adevarat, si mai mult se gandeste cum sa-si satisfaca el poftele.
Iubirea e un sentiment curat, sexul e doar un pacat care murdareste iubirea, de aia se numeste iubire ca exista in suflete si te face mai bun, si animalele fac sex dar is convins ca nu au iubire una fata de alta. Asa a decazut acest sentiment in mintea unora ca iubirea e confundata cu sexul. Unii se cred maturi si cu destula experienta incat sa zica ca pentru a face sex trebuie sa fii pregatit, dar nu stiu pe ce se bazeaza, ca sa pacatuiesi trebuie sa fii pregatit, trebuie sa fii pregatit ca sa pacatuiesti? Cred ca nu au simtit cu adevarat iubirea in sufletele lor ci au doar pofta sa faca sex si nu se deosebesc deloc de animale.
Oare de ce backstreet boys, n sync suna mai bine decat justin bieber, lady gaga, oare de ce filmele de mai de mult is mai faine, si transmit mai multe sentimente decat cele de acum. Nu cumva acei oameni care au cantat, care au filmat, care au fost filmati au fost mai buni si se simte acest lucru doar privind la ei, si acei oameni mai faceau rele dar erau aveau iubire curata, fara sa fie manjita cu sex.

| Pympyke a răspuns:

Draga daca te iubeste cu adevarat si tine la tine atunci nu iti cere asa doar cand esti si tu pregatita. Uite incearca sa ii spui ca inca u chair nu esti pregatita si te va intelege. si daca cumva chair nu o va face atunci inseamna ca nu te merita si va trebuii sa te desprati de el chair daca o sa te doara. nu te vine oricarui daca inca nu esti u pregatita si uite daca o sa faci totusi acest pas nepregatita atunci poate o sa-ti para rau, si asta ar putea fii in mai multe sensuri, ori sa ramai insarcinata in cel mai rau caz dintr-o greseala niciodata nu poti fii sigura, dar sa vrea sa profite doar de tine...nu lasa pe nimeni sa faca asa ceva daca u nu esti inca pregatita. pupici.

| ChriSS_7546 a răspuns:

Avem situatii asemanatoare. Daca nu te simti pregatita spune-i asta, daca te iubeste ar trebui sa inteleaga. Iar de nu intelege ei bine...nu stiu ce sa zic e decizia ta. Dar sa stii ca peste cativa ani nu o sa iti mai placa de el iar tie o sa iti para rau ca ai facut asta cand nu te simteai pregatita. Faci cum vrei, depinde de tine daca vrei sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am tot 16 ani inpliniti insa, si sunt cu iubitul meu de 1 an si 2 luni. si la noi a venit vorba de sex dar de cand i-am spus ca nu sunt pregatita el nu a mai insistat si e dispus sa ma astepte. cred ca asta e iubire... si iubitul tau te va astepta daca tine la tine. succes