| PT1TP a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am 17 ani si de vreun an incoade mi se tot inmultesc firele albe.Nu sunt cam tanara sa-mi apara deja fire albe? Oare de ce le am?

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

Din cauza stresului, a alimentatiei necorespunzatoare (avitaminosa in cazul complexului vitaminic B care duc la producerea de melanina, care da nuanta parului) dar mai pot fi si cauze gentice sau factori de mediu cum sunt poluarea si expunerea la soare, pe perioada verii cand temperaturile la nivelul scalpului ajung la 50 de grade.

3 răspunsuri:
| IuliaAkaTrixxie a răspuns:

In majoritatea cazurilor,
de vina este mostenirea genetica. daca unul dintre parinti sau bunici avea ceva fire albe pana în 30 de ani, este foarte probabil ca si parul tau sa incarunteasca mai devreme. stresul contribuie si el la aparitia primelor fire albe. o persoana care trece printr-o perioada îndelungata de stres si anxietate poate observa în timp aparitia unor fire albe.

| blackcat278x a răspuns:

Probabil de la prea mult stres... i-ati o vacanta la muntewinkinghappy