| patricCia a întrebat:

Am tot vazut raspunsuri de genu " esti prea mica pentru un iubit, concentreaza-te pe invatatura, nu-ti distruge copilaria " etc. Am 12 ani nu cred ca sa ai un iubit la 12 ani ii asa grav.Stiu la ce va ganditi acum: " bineinteles ca nu ti se pare grav, nu esti destul de matura sa vezi situatia cum ar trebui" etc. Acuma sa fim seriosi daca baiatu ii de treaba si ti prieten si il cunosti atat de bine incat sa stii ca nu ti-ar face ceva sa te raneasca gen. Un sarut mic nu afecteaza, ce sarut nici nu pot sa-i zici asa un pupic mai mult ca la 12 ani recunosc ca nu prea poti sa ai o relatie ca lumea. Oricum nu cred ca exista un copil care la 12 ani sa-i pese foarte mult de o relatie. Eu am o prietena care avea un iubit. S-au despartit de 6 ori si el inca o intreaba daca vrea sa fie cu el si daca ea accepta, a doua zi se desparteau. Ea tot timpu afla de la prietene ca o insala si in timp ce ii cu ea ii cu inca 3 straight face. Eu cel putin nu pot sa suport genu ala de baieti si mie imi pasa destul de tare de o relatie incat sa nu fac asa cevastraight face.Bun...nu vad cu ce ar putea sa-mi strice mie copilaria un prieten. Uite dau un exemplu: am un prieten ( amic ) si ma inteleg foarte bine cu el. Imi este prieten adevarat si de ce sa nu trec la pasu urmator? Probabil la chestia asta multi mi-ar raspunde asa: " dupa asta treci la pasu urmator cu s** si etc. ". Asta ii probabil " fenomenu" care mi-ar strica copilaria. Eu cel putin sunt destul de desteapta incat sa-mi dau seama ca acest lucru nu-i bun la varsta asta si nici peste cativa ani. Imi pare rau pentru cele care nu is in stare sa-si dea seama si care se lasa prostite de baieti mai mari ( uite un exemplu : fete care au iubiti cu 3-4 ani mai mari decat ele). Am lamurit cu partea asta. Apropo de invatatura. Exemplu: o fata se indragosteste sau invers. Nu mai ii atent/a la ore. I-a note mici. In cazu asta nu ii bine.In cazu meu sper ca nu se v-a intampla asa. Si cred ca is destul de matura sa nu se intample asta pentru ca is destul de constienta ca scoala ii pe primul loc si iubitu ii partea a 2-a. Cel putin in cazu meu eu is sigura ca oricat de tare m-as indragosti*, voi fi in stare sa fiu atenta si sa invat la fel de bine cum invat acum cand nu is indragostita.*Partea cu "indragostita" nu prea exista pentru ca recunosc ca la varsta asta nu prea ai cum sa te indragostesti eventual sa iti placa de el. Asta ii parerea mea. N-am avut nici o relatie pana acum ( in afara de aia din cls a 1 rolling on the floor ). Si eu tot consider ca un pupic, o imbratisare la varsta mea nu dauneaza. Mai ales daca ai mama sau sora mai mare sau in cazu baietilor tata sau fratele mai mare alaturi care sa iti dea sfaturi si au ei grija un pic sa nu te duci pe " calea cea rea" totu va fi ok. Astept raspunsurile si sfaturile voastre. Asta nu prea o fost o intrebare laughing. Oricum stiu ca foarte multe fete sau baieti la varsta mea se gandesc cam asa. Eu is o fata matura pentru varsta mea si is in stare sa tin o situatie de genu sub control, sa nu se ajunga mai departe. Si am auzit povesti despre fete care au ajuns unde nu trebuia ( referitor la cum poate sa mearga mai departe o relatie inocenta ( aparent) la varsta asta si cum sa se sfarseasca rau ). Imi pare rau de ele si sper sa se trezeasca intr-o zi straight face.

Răspuns Câştigător
| yuli10 a răspuns:

Ai dreptate, in mare parte. gandesti foarte matur pentru varsta ta. dar cum ai zis si tu, sunt multe fete care nu gandesc asa, si care nu sunt in stare sa constientizeze la ce moment sa traga linie sau care sunt "prostite" cum ai zis tu happy
sper ca postarea ta sa faca si pe alte fete de varsta ta sa inteleaga cum ar trebui sa perceapa o relatie la varsta asta si cat de departe ar trebui sa mearga.
dar sa stii ca noi, cei mai mari de pe site, nu ne luam de astia mici fara motiv, cand le zicem " esti prea mica pentru un iubit, concentreaza-te pe invatatura, nu-ti distruge copilaria "... de obicei au ei o dilema buclucasa care ne declanseaza. de exemplu cum am citit o intrebare zilele trecute "de la a cata partida de sex se poate ramane insarcinata?", sau vesnica intrebare "eu am 13 ani, iubitul meu 19, e vreo problema daca noi ne iubim?" si astfel de intrebari sunt pe site nenumarate de la pusti si pustoaice.
ca daca toata lumea ar gandi inocent asa cum ai pus tu problema, ar fi ok. dar parca generatia asta a luat-o razna si incearca sa se maturizeze cat mai repede.
in fine... as vrea sa gandeasca mai multi ca tine. tine-o tot asa.

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Draga mea, fetele ca tine sunt exceptii in ziua de azi.Si felicitari pentru modul tau de gandire, vad ca stii sa iti sustii argumentele foarte bine, poate chiar mai bine decat cei mai in varsta ca tine.In fond e viata ta, poti face absolut ce vrei cu ea insa sa stii ca e bine sa pastrezi echilibrul si cei/cele care iti spuneau ca trebuie sa iti traiesti copilaria vorbeau din experienta lor personala asa ca nu o lua in nume de rau.Fiecare are propriile valori morale pe care se bazeaza atunci cand dau un sfat si asta poate fi interpretat de multe ori gresit.Nimeni nu aduce nicio mustrare dar e bine sa admiti ca exista si alte pareri

| yellowalien a răspuns:

Patricia, cu tot respectul, imi place cum gandesti!winking Bravo tie si parintilor tai! Si ai mare grija sa ramai toata viata o persoana cu capul pe umeri!
Multa bafta! happy

| anka a răspuns:

Dupa cum gandesti esti o fata cu capul pe umeri, educata, care traieste o frumoasa si inocenta poveste cu un baiat. Daca e asa cum ne-ai povestit e perfect pentru varsta ta. As indrazni totusi sa iti dau un sfat: povesteste mult cu mama ta si ea te va ajuta sa iei deciziile corecte.

| deejayra a răspuns:

Uite cu ce ar putea sa iti strice copilaria
http://www.cancan.ro/actualitate/regional/gravida-la-12-ani-8099.html

| patricCia explică:

Multumesc si imi pare bine sa vad ca sunteti de acord cu mine big grin. si anka laughing nu traiesc nimic de genul asta deocamdatabatting eyelashes laughing. dar multumesc pentru sfaturi :* happy.

| Wowhow a răspuns:

Personal chiar te sfatuiesc sa te implici intr-o relatie(in limita varstei si numai daca va placeti reciproc multicel) eu am 13 ani jumate si nu am avut niciun prieten pana acum din cauza ca la varsta de 12 ani l-am refuzat pe cel de care imi placea tot din cauza pretextului mamei cu varsta. asa ca asta te sfatuiesc! good luck!winking