| Acadeeeaa a întrebat:

Argumentati cu exemple importanta Soarelui pentru Terra.

3 răspunsuri:
| Liviutz98 a răspuns:

Soarele este important pentru Terra pentru ca fara el nu ar fi lumina, nu ar fi caldura, nu ar putea sa se faca nimic, legume, copaci, nici macar apa, doar daca ai incalzio, pentru ca daca nnu e soare ea este inghetata. Funda?

| Ale6197 a răspuns:

Pai.thinking daca nu ar mai fi Soarele Pamantul in jurul cui ar mai gravita? daca nu ar mai fi Soarele : de unde lumina si caldura pentru viata noastra si a celorlalte vietati de pe Pamant, pentru dezvoltarea noastra, pentru absolut orice? fara Soare nu am mai exista : pentru ca Pamantul nu ar mai avea in jurul cui sa graviteze si nu am mai avea principala resursa de caldura si lumina ...noapte forever x_X OMG

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lumina soarelui este importanta pentru plante, deoarece ajuta la fotosinteza si astfel avem oxigen.
Caldura este de asemenea importanta, deoarece ajuta plantele sa creasca pentru a ne asigura hrana, iar tot din cauza axei in jurul soarelui, caldura este impartita diferit, de aici anotimpurile si schimbarile climatice, din nou benefice pentru plante (gen capsunile - primavara, strugurii - toamna etc).