| tulipenoir1996 a întrebat:

As dori niste titluri de carti + autori pe care sa le citesc.As dori ceva ...actiune, sf( carti cat mai noi, aparute in ultimii ani). Trebuie sa mentionez ca am 15 ani.
Dau funda pentru cel mai bun raspuns
PS: nu vreau 100 de titluri copiate de pe net, si sa fie naspa. Vreau doar cateva, si sa fie faine.
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Castorul a răspuns:

Pai cateva carti chiar misto si recente ar fi:
Seria "TUNELE" de Roderick Gordon & Brian Williams
Trilogia "Cartea timpului" de Guillaume Prevost
Si seria de carti "Alex Rider" de Anthony Horowitz
Sper sa iti placa si spor la citit!winking

4 răspunsuri:
| Eka7Lyzza a răspuns:

Buna.
Uite cateva carti bune : Singur pe lume, Love story - Contele de Monte Cristo de Alexandre Dumas - Amurg, Jurnalele Vampirilor
Sau,, Suflete pereche " de Cecelia Ahern.
Mai incearca Harry Potter. Astea sunt cartile mele preferate si chiar interesante. Nu cred ca te-ai plikti sa le citesti.
Succes:*

| Teardrop a răspuns (pentru Eka7Lyzza):

Tu ai citit ce o cerut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dan Brown - codul lui da vinci
-simbolul pierdut

| Teardrop a răspuns:

Deci, genul pe care-l vrei tu (bănuiesc că ăla îl vrei 90%) nu este SF. Sf-ul e Asimov, Hells, Herbert, etc.

Tu vrei Fantassy. Gen Harry Potter, doar că ceva mai inventiv şi mai nou.

Recomand cu căldură urmăptoarele serii:

Cronicile Wardstone - Joseph Delaney - oficial, cea mai bună serie de fantassy citită de mine. Cărţi extraordinare, poveste extraordinară, personaje extraordinare.

Urzeala Tronurilor - George Martin. Mărturisesc că încă nu le-am citit, că n-am putut pune mâna pe ele. Doar aşa, mai pe sărite, şi chiar mi-au atras atenţia.

Jocurile Foamei - Susane Collins. Altă serie bună, care atrage atenţia prin inventivitate.

Cronicile Impărăţiei de Purpură - Herbie Brennan - N-am citit încă, dar urmează

Percy Jackson şi Olimpienii - Rick Riordan - Mărturisesc că la început mi s-a părut o mare tâmpenie, dar mi-am schimbat rapid opinia. Merită citite. Păcar că în Romania au apărut doar primele două volume. Le poţi citi însă în engleză.

Cărţile din Seria Anonymous - Îs thriller, dar merită oricum.