| Nutella21 a întrebat:

As vrea parerea voastra despre prietenie? Cea mai buna definitie primeste Funditabig grin

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,intr-adevar,in ziua de azi, prietenia nu prea mai poate fi considerata o relatie atat de speciala, asta pentru ca asa cum ai spus si tu, acum prietenia este bazata pe interes.Si totodata, foarte greu mai poti gasi acea persoana in care sa ai incredere, careia sa-i spui totul, asta pentru ca te temi ca ceea ce ii spui sa nu fie spus mai departe catre ceilalti.Pa-pa!happy

11 răspunsuri:
| ComatoseWine a răspuns:

Prietenia exista din totdeauna, exista prietenia adevarata asa cum exista si iubire adevarata(suna ciudat pentru mine sa pun "adevarata" langa cei doi termeni), doar ca prietenia este mai importanta decat iubirea(iubirea dintre 2) si o poti oferi la mai multe persoane.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Prietenia este firul de aur care leagă inima întregii lumi.

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,prietenia este cea mai frumoasa relatie care se stabileste intre mai multe persoanewinking. Avand prieteni,devii mai sociabil, devii o persoana de incredere, avand grija ca poti pastra secretele celuilalt dar in acelasi timp, te asiguri ca ceea ce vorbesti cu cel mai bun prieten\cea mai buna prietena, nu se va afla.Atunci cand ai prieteni,descoperi o multime de lucruri interesante iar plictiseala isi face lor in viata ta mai greuhappy.Si totodata, intotdeauna este mult mai distractiv sa faci un lucru, sa mergi undeva, impreuna cu cineva, decat sa mergi singur.Pa-pa!happy

| passyon22 a răspuns (pentru LifeIsColour):

Pacat ca prietenia adevarata nu se mai gaseste, doar cea interesatatongue

| LifeIsColour a răspuns (pentru passyon22):

Buna,intr-adevar,in ziua de azi, prietenia nu prea mai poate fi considerata o relatie atat de speciala, asta pentru ca asa cum ai spus si tu, acum prietenia este bazata pe interes.Si totodata, foarte greu mai poti gasi acea persoana in care sa ai incredere, careia sa-i spui totul, asta pentru ca te temi ca ceea ce ii spui sa nu fie spus mai departe catre ceilalti.Pa-pa!happy

| Dariusuu a răspuns:

Pentru mine prietenia inseamna o dragoste dar cu margini [adica intr-o prietenie nu e permis orice, asta vreau sa zic prin 'margini'].Sti, e o vorba: Love is friendship set on fire.E foarte adevarata. Dragostea este prietenie, doar ca mai MULT.Prietenia este dragoste, doar ca mai PUTIN.Prietenia pentru mine este o relatie care te ajuta,pur si simplu,sa treci peste momentele grele, nu nu mai sa iesi din casa cu cineva, si gata, aia e o prietenie, nu, nu e asa.O prietenie pentru mine inseamna sa plangi/razi cu persoana respectiva, si sa o faci sa se simta bine atunci cand are impresia ca lumea s-a prabusit pe ea.Prietenia pentru mine, inseamna sa fi prieten pentru ca-ti place persoana respectiva, nu doar ca-ti place cum se imbraca, sau masina ei, sau corpul.Nu,ala e materialism.Prietenia pentru mine inseamna INCREDERE, sinceritate.

Numai bine.

| Nutella21 explică (pentru Dariusuu):

Pacat ca nu mai exista o prietenie asa cum zici tu big grin dar chiar imi place ce spui...

| Dariusuu a răspuns (pentru Nutella21):

Apreciez.

| BeAmazing a răspuns:

Prietenia este ca relatia dintre mana si ochi. Cand mana se raneste, ochii plang. Si cand ochii plang, mana le sterge lacrimile.

Răspuns utilizator avertizat
| passyon22 a răspuns:

Ceea ce este sublim in prietenie nu este atat a muri pentru prietenul tau intr-o ocazia stralucita cat a te sacrifica pentru el zilnic si cu discretie

| Bebitsu a răspuns:

Prietenia e ca fratia.big grin