| Cristina_6892 a întrebat:

Ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi...Sunt clasa a 8a si peste 5 zile am primul examen la romana...Mie foarte frica, ca o sa il cad.

Răspuns Câştigător
| VadTot a răspuns:

Buna Cristina,! Ai un nume frumos.si foarte pozitiv care emana foarte multa incredere de aceea trebuie sa fi mai increzatoare in tine si sa ai mai multa incredere in tine nici decum sa nu mai gandesti atit de negativ iar despre frica nici sa nu fie vorba de ce atata frica ca doar nu mergi in cusca leilor?laughing ok? Deci incearca sa gandesti foarte pozitiv sa fi increzatoare in propriile forte sunt sigur ca esti foarte inteligenta si probabil acum la sfarsit sau acumulat prea multa oboseala si te simti un pic epuizata, Este si normal dupa un an atat de dificil! Dar trebuie sa te aduni un pic si sa prinzi forte noi sa nu te lasi batuta acum la sfarsit de an scolar si sa termini totul cu bine! in asa fel incit parintii tai sa fie mandri de fata lor ok? Eu sunt convins ca daca vrei totul se va termina foarte frumos pentru tine.,! Si eu sunt sigur ca este sunt sigur ca vei reusi sa termini anul scolar si clasa a 8 a cu bine si vei avea o vara superba!

7 răspunsuri:
| GoBackInFuture a răspuns:

Si eu sunt tot clasa a 8-a, si dau examenul, acum nu stiu daca mai ai timp sa mai faci ceva, mai sunt putine zile. Eu zic sa-ti faci ultimele recapitulari, incepand cu repetarea definitiilor si scrierea catorva compuneri de prin cartile de teste. De cazut nu ai cum sa-l cazi, pentru ca, chiar daca nu faci compunerile, e de ajuns sa faci celelalte exercitii care tin de gramatica, si tot il treci! Dar important este sa il treci cu o nota cat mai mare. Stai linistita, nu ai cum sa-l pici. Ideea este sa nu te apuce emotiile si sa intri in vreun atac de panica, dar nu-ti face griji, daca ai mai fost pe la olimpiade stii cum e senzatia (primele 10 minute ti-e frica pana citesti subiectele si dupa ii dai drumu la scris fara sa te mai gandesti) Mult succes, fara emotii, nu ai cum sa-l pici! (ne intalnim din nou laughing )

| Cristina_6892 explică (pentru GoBackInFuture):

Mersi happyDa, ne intalnim din noulaughingDar problema nu este ca o sa il cad, dar eu vreau sa merg la un liceu destul de Bun, printre primele si imi trebuie medie mare..Doar ca ma apucat o frica, de vailaughing si vreau sa iau o nota destul de mare.Dar sigur o sa am emotii ...Mersi pentru sfat:*Fundalaughing

| GoBackInFuture a răspuns (pentru Cristina_6892):

Pai, cam ce medie ai pe clasele 5-8? Daca media e peste 9.50, si la examen iei in jur de 9.00, e super grozava, poti sa mergi la multe licee bune

| Douapuncteicsss a răspuns:

Buna Cristina si eu sunt tot in clasa a 8a. si si eu luni dau examenul la romana. pai nu trebuie sa iti fie frica invata-ti semnele de punctuatie, sepciile si recapituleaza din gramatica mult succes.:*

| Cristina_6892 explică (pentru Douapuncteicsss):

Mersi pentru sfat. apreciez happy

| evelina23112000 a răspuns (pentru Douapuncteicsss):

Salut eu ma numesc evelina si de asemenea sunt in clasa 8 opta.si eu am examen doar ca marti.Dar nu mii frica deoarece stiu ca sunt pregatita ca si toti.Tu esti o fata capabila si desteapta trebuie doar sa mai repeti materialul care l-ai trecut.Nu-ti face griji. SPER CA TE-AM AJUTAT MULT MULT SUCCES

| VadTot a răspuns (pentru Cristina_6892):

Multumesc pentru fundita.Sunt ferm convins ca vei lua niste note mari care te va bucura pe deplin asa ca daca eu am incredere in tine si tu insuti ar trebui sa ai incredere in propria peroana ok? Succes!