| rateu a întrebat:

Sunt in clasa a-8-A si am niste probleme sa zic asa...am dat o testare la mate acum o luna, cred..si am facut niste greseli pe acolo iar in cele din urma am luat 4..mentionez ca fac pregatire cu doamna de la clasa dar pur si simplu nu pot sa inteleg matematica..nu prea pot sa imi fixez niste notiunile in cap.Mentionez ca si la romana am avut aceeasi problema dar acolo am reusit sa ma "indrept", aveam note mici si acolo dar acum am numai 10. Dar, la mate se pare ca este o alta problema.Mi-e frica pentru examen si de aceea va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, sa imi dati niste sfaturi ce sa fac.Multumesc anticipat. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Dean1996 a răspuns:

La matematică trebuie să lucrezi foarte mult ca să ajungi s-o pricepi. Singura soluţie e să lucrezi cât de mult poţi, până ajungi sigură de forţele tale. Concentrează-te pe materie propriu-zis, nu neapărat pe note. Lucrează cât de mult poţi, pentru că la mate asta e singura soluţie să excelezi. Pune-o pe profă să-ţi explice când nu înţelegi logica, şi după când începi să pricepi, fă totul de una singură.

1 răspuns:
| Arianna022 a răspuns:

Pai si colega mea are aceeasi problema, chiar daca se mediteaza cu profa de clasa. Daca vrei sa intelegi, lucreaza 1-2 h ex din lectia de zi. Daca vrei doar note mari, majoritatea se duc vu un cadou la profesoara laughing gen pile
Pupiciiii!