| mulinobianco a întrebat:

Ati putea sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare? Cel mai bogat continut de oxigen se gaseste in : oxid de fier ( I I ), oxid de fier ( I I I ), hidroxid de fier ( I I ) sau in hidroxid de fier ( I I I ). Am avut asa intrebare azi la olimpiada. Am bifat varianta a 2-a. Oxid de fier (III) dar nu sunt sigura. Voi ce credeti?

1 răspuns:
| dorikut a răspuns:

Oxid de fier (II) -> FeO
Oxid de fier (III) -> Fe2O3
Hidroxid de fier (II) -> Fe(OH)2
Hidroxid de fier (III) -> Fe(OH)3

Acum, pe baza masei atomice a fiecărui element (Fe = 56; O=16; H=1), poți aprecia în procente/raport de masă conținutul de oxigen al fiecărei substanțe.

Dintre substanțele de mai sus, cel mai bogat conținut de oxigen îl are hidroxidul de fier III cu un raport de masă de 48:107.

Bye-Bye! happy

PS: De obicei aparențele înșală, iar în chimie asta se întâmplă de cele mai multe ori. Data viitoare scrie-ți formulele, fă calcule și nu te mai baza numai pe intuiție pentru că riști să greșești, ca și acum, chiar la cele mai ușoare exerciții.