| DDCC a întrebat:

Azi aș vrea să stau mai departe de telefon... trec la subiect.
Îmi place de o fată. Știu în ce cameră stă, am fost la ele odată să le fac netul, le-am instalat un cablu.

Maxim am acordat-o recent pe stradă și am întrebat-o care îi este numele. Mi-a zis "Maria".
Mă tot gândesc la varianta să mă duc în camera ei, dar ca să ce? Să o invit la o întâlnire așa brusc?
Să le întreb ca și pretext dacă le merge netul, și apoi să o întreb și numele de familie de pe Facebook?

Nu știu dacă este în cameră sau a plecat deja acasă. Asta știu că pot afla doar dacă bat la ușă.

Când am întrebat aleatoriu pe cineva cum o cheamă și dacă are prieten am făcut asta ca și chicotind, adică cu zâmbetul fizic pe buze.

E prea de tot, ce să îi pot spune?

Nu am chef de jocuri, nici seriale, nici de plimbat...mai stau în cămin până vineri.

Nu e vorba aici de lipsă de curaj...ci...Ce Dumnezeu să îi spun?
O să las la o parte grija cu "Dacă are prieten?" fiindcă dacă are pot accepta, plus că nimeni din voi nu îmi poate spune asta.

Eu nu sunt obișnuit deloc să interacționez așa. Chiar și atunci când văd că ar fi posibil să merg pe drum cu o fată, mă gândesc întruna la cum să iasă cât mai bine acel timp...
Iar în realitate, situația a trecut pe modul natural și mai comic în sensul că, atunci când m-am întâlnit cu un prieten sau poate cu o verișoară și nu știam despre ce anume să discutăm... în momentul în care am ajuns la el/ea am început să fiu foarte degajat.

Mie îmi place să găsesc soluții pe cât posibil. aș vrea să petrec zilele astea două cât mai plăcut...cu studenții poate (și nu cu discuții despre jocuri sau electronică sau informatică sau știu eu ce știință).

13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Și cu care dintre probleme vrei ajutor?
Cea cu fata sau cea în care nu știi cum să-ți petreci timpul?

| DDCC explică (pentru Catrice):

Fata.

| Catrice a răspuns (pentru DDCC):

Când le găsești, bați la ușă, întrebi "v-a mai făcut netul probleme? Pot sa intru sa verific?" Eventual, o vezi pe Maria "bună Maria, ce mai faci?", dacă găsești timp doar cu ea atunci o întrebi "vrei sa ieșim undeva? Știu eu un loc X... ești libera în ziua Y?" Sau dacă nu pe lângă cămin, la facultate sau prin locurile în care știi ca mai umbla te "întâlnești" cu ea și o înviți. Dacă accepta, aia e. Dacă nu...

Sau te aștepți ca ea să-ți dea un semn ca ar vrea sa iasă cu tine?!
Dar dacă nu-ți cunoaște numele, nu are cum sa te caute pe Facebook laughing

| DDCC explică (pentru Catrice):

"dacă găsești timp doar cu ea atunci o întrebi". Deci strict când sunt cu ea?
În grup când e, nu e ok?

Eu sunt admin de rețea în cămin, e numele și numărul meu trecut pe ușă, după ce intri în cămin.

Nu...nu aștept semne... dar e greu.te rog frumos să mă înțelegi.

| Catrice a răspuns (pentru DDCC):

Ma refeream la momentul când i te adresezi doar ei, nu când o întrebi ceva pe ea și apoi ii spui alteia altceva.

Chiar și asa, în acel moment tot ar fi trebuit să-i spui "eu sunt X"... măcar numele mic acolo.

De chestia cu semnele spuneam asa. Când ai mai omis întrebări și ai redat conversația voastră niciodată nu am vazut partea în care te prezentai.

Și în momentul ala când ai mers sa verifici netul puteai sa mai vorbești cu ea. Sau când rezolvai problema. Sau atunci erai singur?

| DDCC explică (pentru Catrice):

"Ma refeream la momentul când i te adresezi doar ei, nu când o întrebi ceva pe ea și apoi ii spui alteia altceva. "
A, fiindcă dacă aș face așa, ea crede că nu sunt serios și întreb doar in joacă, corect?

"Când ai mai omis întrebări și ai redat conversația voastră niciodată nu am vazut partea în care te prezentai."
Te referi când am pus întrebări aici pe TPU că nu am specificat că mă prezentam?
Cum a zis și băiatul de mai sus...mai bine să las ideea de Facebook. să vorbesc doar față în față.

"Și în momentul ala când ai mers sa verifici netul puteai sa mai vorbești cu ea. Sau când rezolvai problema. Sau atunci erai singur?"
Am vorbit așa aleatoriu și cu ea când am fost la ele.

Deci eu nu doresc o legătură cu o fată strict pentru relații sexuale (așa mă sfătuiesc cam toți băieții din cămin... dar nu îmi place ideea să fiu înșelat, deci și să am o prietena, aș face tot posibilul să nu înșel) ci o relație de suflet.

În mod logic, cam toate fetele din jurul vârstei de 20 au prieten, nu prea există caz să nu aibă. În special dacă este atractivă fizic.
Însă întrebarea mea era: circumstanțele în care să îi vorbesc și ce și cum sa îi vorbesc, nu dacă e disponibilă sau nu.

| Catrice a răspuns (pentru DDCC):

Era "pus intrebari", nu stiu cum s-a corectat asa.
Nu e general valabil sa aibă relație. Poate a renunțat la una și e libera, poate e în căutarea 'alesului'. Ma rog, multi spun ca o tipa care arata bine are relație numai pentru sex.

Ziceam ca dacă începi sa vorbești cu ea, doar cu ea vorbești, sa vadă ca ii dai atenție, ca te interesează persoana ei, o complimentezi (nu chestii gen ce sâni/fund mari/mare ai). Spui ceva gen "îmi plac ochii tai/mâinile tale" sau mai știu eu.
Dacă știi ce o pasionează poți începe sa vorbești despre acele lucruri. Pe moment găsești subiecte de discuție. Asta dacă nu ești prea emotiv și nu reușești sa scoți nici un cuvânt.

| DDCC explică (pentru Catrice):

Ți-am trimis pm.

| Andreeush a răspuns:

Încearcă să o inviți undeva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai postat asta odata.
Daca nu te duci la ea si ii spui, atunci o sa pari un ciudat stalker, si n-o sa mai iesi din asta. O sa isi faca o parere proasta despre tine.
Du-te si spune-i, cum ti-am spus si la cealalta intrebare care era la fel.
Du-te naibi si spune- ba, cand esti libera saptamana asta? Vrei sa facem ceva in ziua aia? sa iesim la un suc, sau la o plimbare?

| DDCC explică (pentru anonim_4396):

Nu așa direct să o întreb...
Pot să întreb: Salut fetelor, v-am mai făcut o probleme netul după ce v-am instalat cablul?
Și o întreb pe fata ce nume are, să o adaug la prieteni dacă mai sunt probleme.

Ai vrut să scrii "dar", nu "dacă".
Acum nu răspunde nimeni la ușă, după vacanță sunt mai multe șanse.

Mi-a zis cineva să încerc să mă duc în parc, să mă așez langa o fată și să încep să discut cu ea dar tot a stalker adică hărțuitor sună.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DDCC):

Dar de ce sa vorbesti cu ea pe Facebook, cand poti sa vorbesti face to face, ca nu e la 2000000 de km de tine.
cere-i numarul de telefon atunci, inveteaza ceva, spune-i ca iti place mult de o fata de-acolo colega cu ea, si ca vrei numarul lu maria, sa o mai intrebi una alta despre colega ei? La oha, si dupa ce ti-l da ii spui, bai de fapt de tine imi place big grin

| GirlOnline81 a răspuns:

" Sa o invit la o intalnire asa brusc?"

Exact asa happy.