| eanadandre a întrebat:

Azi dimineata când m-am trezit nu mi se mai deschidea telefonul,am incercat metode de pe google și tot nu mergea. Am vorbit cu cineva care se pricepe oarecum și a zis că trebuie reparat, telefonul fiind la reparatii și acum câteva luni dând o sumă măricică deși nu a ținut mult,tot avea probleme. Ideea e că am decis sa îmi cumpăr un telefon nou pentru că nu se mai merita să-l dau iar la reparatii pe acesta. Am bani pe card strânși din alocație și bursa școlară și am vrut sa discut cu tata despre ceea ce vreau sa fac pentru a știe și el și până la urmă sunt banii mei. (Dimineața când am vorbit cu el și i-am zis că iar are ceva telefonul mi-a zis că nu are bani nici de reparație nici de nimic și am zis sa nu-l mai deranjez pe el cu banii și să-mi iau eu) In seara asta a început sa faca foarte urat,nu înțeleg de ce, spune că sunt banii mei deci fac ce vreau și tot el urla și mă ia cu amenințări. Acum sper sa nu afle mamaia fiindcă îmi va tăia gatu daca afla că mi-am luat telefonul dar mi se pare corect ce am făcut deși sunt in dubii. (până vine telefonul stau pe unul vechi cu display-ul spart, marginile sunt negre, ecranul de asemenea spart și merge foarte greu)

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Acum sper sa nu afle mamaia fiindcă îmi va tăia gatu daca afla că mi-am luat telefonul dar mi se pare corect ce am făcut deși sunt in dubii."
Ce limbaj elevat ai!
Si te mai miri ca urlă taica-tu la tine si face urât.

| dullcat a răspuns:

Buna.Imi pare rau de oricine are parinti care zic cumva dar apoi urla la tine si se razgandesc. Daca sunt banutii tai stransi, ai tot dreptul sa faci ce vrei cu ei.Probabil s-a enervat fiindca din punctul lui de vedere, trebuia sa iti cumperi altceva mai util, poate o pereche de incaltaminte sau ceva pentru scoala care te va tine mai mult decat un telefon? Sau poate se gandeste ca nu are bani, deci alocatia si bursa ar trebui sa fie pentru strict pentru scoala, poate pentru carti si alte materiale rechizite, poat chiar un laptop?

Ar fi fost corect sa le spui celor din familie ce vrei sa faci, iar daca se enervau oricum, macar cand se vedeau cu faptul implinit, noul telefon cumparat, nu mai aveau ce face, anticipand asta deja.

Sper ca mamaia nu iti va taia gatul la propriu. laughing Lasand gluma la o parte, chiar nu este corect sa fii terorizat cu vorbe din astea, de disciplina/iubire cu bata.Incearca sa le demonstrezi ca esti responsabil/a si vei avea grija de noul telefon. Presupun ca vechiul telefon e spart tot din neatentia ta sau?

Pentru a-i prelungesti viata celui noi, pe cat posibil: tine-l in husa mereu, pastreaza bateria in procent de 25%-80%. Nu mai putin, nu mai mult, fiindca asta va face bateria sa reziste mai bine pe viitor.Noile telefoane chiar au aceasta optiune incorporata, sa alegi sa nu se mai incarce dup 85%, chiar daca inca e in priza. Apoi, manevreaza-l cu grija, nu il tine in ger sau in locuri unde ajunge razele soarelui pe el, nu-l uita in masina(unde temperatura devine de cuptor, mai ales vara). Nu il supraincarca cu n aplicatii si jocuri, goleste periodic ce nu folosesti, deoarece iti mananca spatiu care afecteaza si functionarea.

| eanadandre explică (pentru dullcat):

Mamaia îmi tot zicea sa strâng de ei că nu se știe când am nevoie, pentru școală mă ajută tata dar acum chiar aveam nevoie de un telefon, niciodată n-am avut unul nou și avand destui bani de ce nu, au rămas destui in cont nu-i problema dar nu înțeleg de ce se oftică atâta taică miu, era mai ok să dea iar bani pe reparație când el se plânge că nu are? (Desi de băut și fumat are destul la cum vine acasă)

| Fonk a răspuns (pentru eanadandre):

Familie toxica, n-ai ce face, bine ca macar tiai luat ce ai vrut. Dupa ce scapi la 18 ani, o sa faci ce o sa vrei.

| just4ubr2015 a răspuns:

Familie toxica mai ai dupa 18 ani pleca de langa ei si fa-ti viata fi fericita nu mai trai in medii toxice daca tineau la tine nu faceau asa urat.