| anonim_4396 a întrebat:

Bai, deci colega mea are 18 ani si 60 kg, eu i-am zis ca ii bine asa cum ii dar ea vrea sa mearga la sala doar ca cică ii e frica ca poate slăbește si mai tare. Ea oricum se crede slabă. Ea vrea sa arate bine sa se vada ca e grasuta nu ca e slabuta dar nu înțelege. Explicati si voi ca sa vada va rog mult.

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Ca sa te ingrasi trebuie sa fii in surplus caloric, daca acum mananci sa zicem 1800 de calorii, cand faci sala trebuie sa mananci vreo 2000 sau chiar mai mult in fuctie de efortul facut.
Daca faci sala si mananci 1800 sau chiar mai puţin, o sa slabesti pentru ca fiecare efort fizic necesita energie si arde calorii, chiar si psihic.
Exista o aplicatie pe telefon care poate sa-ti calculeze caloriile fiecarei mese si fiecarui aliment in functie de gramaj.
Deci astea contează, atat timp cat esti in deficit claoric o sa slabesti, degeaba mananci tu mici si bei ulei laughing daca nu atingi necesarul caloric o sa scazi un greutate, la fel si invers.
Eu in perioada liceului eram destul de gras, cand m-am pus pe slabit, de la 85kg am ajuns la vreo 75 mancand dulciuri, pizza, hamburger, etc... Dar cu masura.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce inaltime are!
La 18 ani, greutatea de 60 kg este ideala pentru fetele PESTE 1.70 -1.75m.