| UitataDeTimp a întrebat:

Bai, deci eu nu mai inteleg! Imediat termin clasa a8-a si eu habar nu am la ce pofil sa dau.
Eu pe la inceputul lui 2013 eram hotarata sa dau la filologie, unde a fost si fratele meu mai mare.
De ceva timp in urma imi placea sa ma fac medic de interne, dar mi-am dat seama ca in spital e super naspa si plus ca e mizerie si bolnavi... doar sa-mi fac eu un cabinet particular.
Acum m-a indrumat tata sa dau la drept dupa aceea.Si imi cam place ideea, doar ca mi se pare ca filologia nu are treaba cu sta.
Eu vreau sa dau la filologie pentru ca nu imi place matemtica desi iau note foarte mari: am doar noua si zece(sa nu credeti ca e ceva de lauda, nu uitati ca nu macunoasteti... si nici nu ar avea rost sa fac lucrul acesta).
Cred ca m-as descurca.
Astazi m-a intrebat profesoara de matematica unde vreau sa dau mai departe(eu sunt prima pe clasa).Eu spus ca la filologie si mi-a spus:"Filologie? Ce sa faci cu filologia? Da la chimie-biologie!"(mentionez ca acolo este fata ei).
Mie mi-ar placea si la profil real, dar nu prea imi place chimia, iar fizica o urasc! La contabilitate, nu stiu, nu imi place nici cum suna: cand auzi pe cineva:contabilitate, vreau sa fiu contabil, dau la contabilitate.nah.nu stiu.
Acum nu stiu... Nici nu stiu ce sa va intreb... Vreau sfaturi si sa-mi fiti ca prieteni, va rog, puneti-va putin in pielea mea.La ce sa dau?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da la un profil real si te hotarasti tu mai departe. la filologie iti tai multe dintre posibilitati

| drogh a răspuns:

Gândeşte-te! Ce vrei să te faci? Este adevărat că şi profilul contează,dar dacă cumva acum faci o alegere greşită, te poţi transfera. Dacă vrei să mergi pe o cale dreaptă adică să dai la facultatea de litere (prof. istorie,geografie,latină etc) sau la facultatea de drept (avocat,judecător,etc),ori la facultatea de medicină,e treaba ta. Sunt foarte multe. Cel mai uşor profil este filologia, trebuie să te bazezi mai mult pe română (foarte mult de citit şi exprimare coerentă, impecabilă), istorie, geografie, latină şi limbile străine. Cu astea o să o tragi la greu foarte tare şi trebuie să zbârnâi la ele. La real, obiectele de ştiinţă sunt în regulă dacă ştii să le înţelegi şi să te descurci cu aplicaţiile. Deci...Baftă!

| UitataDeTimp explică (pentru drogh):

Dar de ce filologia este cea mai usoara?
Mai este si mecatronica, stiintele sociale, stiintele naturii, contabilitatea!

| Ycu a răspuns:

Liceul nu trebuie sa aiba legatura cu job-ul pe care o sa profesezi, daca zici ca iti place romana, istoria si multa teorie si mult de retinut, filologia este locul tau, daca vrei sa te axezi pe matematica romana si biologie, nu trebuie sa stii foarte multa fizica si chimie doar cat sa treci. Profilul real am terminat si eu tot pe stiinte si este un profil acceptabil, nici greu nici usor fata de mate info. In schimb ti-am zis filologie = teorie cu tona.

| UitataDeTimp explică (pentru Ycu):

DAR care ar fi cel mai indicat profil?
Nu consider ca e atat de mult de invatat la filologie.

| Ycu a răspuns (pentru UitataDeTimp):

Cel mai indicat este profilul care iti place, iti place romana si teoria te duci la filo, nu iti place asa mult romana iti plac stiitnele umane si sociale te duci la stiinte, iti place matematica te duci la cel mai greu profil mate-info...

| BlueEyes16 a răspuns:

Ce coincidenta!laughingSi eu sunt in acelasi impas ca si tine.Incearca sa asculti parerile familiei si mai ales asculta-te pe tine insati.Gandeste-te cam ce ai vrea sa devii, apoi poti alege cu usurinta profilul.
Alege profilul la care stii ca te pricepi cel mai bine si iti place mai mult. Daca spui ca iti place filologia dar esti buna si la matematica...e greu.Stiu.Eu am ales pana la urma mate-info.
Gandeste-te foarte bine.
Iti doresc sa iei alegerea potrivita pentru tine.
Succes in clasa a IX-a! :*

| UitataDeTimp explică (pentru BlueEyes16):

Id meu: innaa_i@yahoo.com te rog baga-ma~

| maly14 a răspuns:

Du-te la filologie engleza sau romana, si dupa aceea dai la drept, si daca vrei poti sa faci si un curs de asistenta dupa ce dai bacu si asa ii impaci pe toti, mai putin pe d-na de mate. Asa ar fi mai convenavbil. Si eu am fost in aceeasi situatie si tot la filologie merg si euwinking