| babyivone a întrebat:

Baiatu de care imi place e timid..si suntem in aceeasi clasa, si cu ceilati vorbeste cat de cat, cu o fata chiar se tachineaza...dar cand e in preajma mea pur si simplu "muteste"..adica l-am intrebat nu stiu ce si a stat si s-a uitat la mine fara sa zica nimic..doamne,de parca l-as manca...si sincer si eu sunt timida, dar nu i-am facut nimic ca sa faca faze ge genu..sau l-am prins de multe ori uitandu-se la mine in timpul orelor, si apoi isi intoarce imediat privirea, sau il vad ca devine cam agitat in preajma mea..si nu stiu ce sa inteleg,nu ma suporta, desi sunt o fata timida, si chiar nu i-am dat motive..sau ma place? si daca m-ar place (desi nu cred) nu ar incerca sa se bage in vorba cu mine,? nu sa ma ignore total. (suntem in clasa a 10)

Răspuns Câştigător
| david444 a răspuns:

Sincer aici te pot ajuta.Sunt baiat,foarte timid cam ca baiatul de care iti place si eu asa reactionez la fata care imi place,ma uit la ea ogramada,mutesc de tot daca e sa ma intrebe ceva si tot asa.Ce sa faci tu? E foarte simplu,deci daca iti place de el,uita-te la el in timpul orei,si el sigur isi va da seama de asta,incet incet adu vorba despre el in clasa, intreaba-l daca si-a facut tema la materia x, si incetul cu incetul o sa vorbeasca cu tine, apoi o sa vorbiti mai mult, alea alea si poate o sa ajungeti un cuplu
Cam asta am avut de zis
Mult norochappy

| MariaMarty a răspuns (pentru david444):

Dar are o privire..pff...parca e speriat de mine..si totusi, pana acum nu am vorbit cu el decat foarte putin..si nu stiu cum sa ma bag in vorba cu el, adica o sa fie si mai speriat, ca asa pare ...si nu stiu, dar totusi cu celelalte fete vorbeste, glumeste ..chiar si putin, dar pe mine ma evita.

| david444 a răspuns (pentru MariaMarty):

Incearca,daca vrei sa fii cu el
Nu risti, nu castigi
Si daca o sa plece sau sa isi faca scuze, mai baga-l in seama

| MariaMarty a răspuns (pentru david444):

Pff...ai dreptate, mersi happy

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ceva stim sigur nimeni nu poate sti daca te place sau nu decat el,daca nu i vorbesti mai des dar nu sal enervezi eu cred ca isi va raspunde sau lui i place de o fata, nu poti avea mereu cea ce vrei dar macar incerci, lupti pentru cea ce isi doresti, vb cu un amc de a lui, iai id vb cu el

| LeontinAndrei a răspuns:

Daca un baiat devine putin agitat in preajma ta (vorbesc de baietii timizi) inseamna ca te place. Din ce alt motiv crezi ca se uita la tine? Faptul ca imediat intoarce privirea inseamna ca timiditatea lui il impiedica sa iti vorbeasca si sa te abordeze.

La ultima ta intrebare iti pot spune ca, la unele persoane, timiditatea se manifesta prin lipsa curajului de a vorbi cu persoana de care este atrasa. Aparent el este una din acele persoane. Este ceva... "ciudat", daca vrei, dar este o problema, un obstacol peste care trebuie sa invete sa treaca. Nu il poti ajuta cu nimic, ci aici trebuie sa fie ajutat fie de un specialist, fie de cineva in care are incredere.

Nu conteaza varsta, timiditatea apare atunci cand este lipsa de experienta de viata (in cazul lui, pe partea de relatii interpersonale baiat-fata).

Be smart and take care.winking

| babyivone explică (pentru LeontinAndrei):

Dar cu celelalte fete vorbeste, putin, dar tot vorbeste..si nu stiu, dar eu parca l-as manca...adica asa simt..deci pe mine ma evita, si ma simt aiurea..si am mai observat ca baietii cu care se intelege mai bine ii fac aluzii legate de mine, si nustiu..as vorbi cu el.dar problema e ca si eu sunt timida..si nu stiu cum sa incep.

| LeontinAndrei a răspuns (pentru babyivone):

Inteleg foarte bine ceea ce spui. Nivelul timiditatii unei persoane creste sau scade in functie de cat de mult ii place de o alta persoana. In cazul de fata, el nefiind atras de celelalte fete, automat isi permite sa vorbeasca cu ele, insa cand vine vorba de tine nu poate vorbi deoarece in mintea lui exista o "cearta" intre el si subconstientul lui. In timp ce el si-ar dori sa vorbeasca cu tine, subconstientul lui ii spune "frate, nu vorbi cu ea pentru ca daca spui ceva nepotrivit si nu va mai dori sa iti vorbeasca tu vei fi vinovat si stii cat de mult iti place de ea...". Aici este problema, daca reuseste sa treaca de acea parte a mintii sale care ii spune ca nu e bine sa iti vorbeasca, atunci ar reusi sa treaca si peste timiditate.

Observ din ceea ce ai tot spus ca si tie iti place de el, drept urmare vrei sa vorbiti. Din punctul meu de vedere ar trebui sa cauti un moment cand ramai doar tu cu el, sa te duci langa el si sa vorbiti. Va fi un soc pentru el, insa este la fel ca atunci cand esti la mare si te bagi pentru prima data in apa... ti se pare rece, dar apoi cand intri a doua oara vei observa ca nu este chiar atat de rece pe cum credeai. La fel ca fi si el. Prima data cand veti vorbi va fi mai... reticent, mai inchis, dar in timp se va obisnui cu tine si veti incepe sa vorbiti.

Be smart and take care.winking

| SebastianCMT a răspuns:

Fiecare are un caracter pe care il dobandeste in urma trairilor... Tu poti sa te bagi cu el in seama sa vorbesti, sa incerci sa gasiti niste lucruri comune. Si de acolo se v-a prinde el.

| alin1111111111111 a răspuns:

Ce anume la I intrebat si nu a raspuns?

| babyivone explică (pentru alin1111111111111):

Pai o fata i-a zis ca vai ce inalt e, si ma bag si eu si intreb cat de inalt este, adica nu a fost o intrebare nu stiu cum.a fost chiar banala..si de asta mi se pare ciudat ca se uita la mine, ma uitam fix in ochii lui si pur si simplu a mutit, si chiar nu exagerez..si asta e, cu celelate fete e in largul lui din cate vad.dar eu "il manac" din cate se pare.

| alin1111111111111 a răspuns (pentru babyivone):

Are probleme cu socializarea, si eu am trecut prin asa ceva...cand eram pe clasa a 9 a am luat un picior in oua de la o fata pentru ca nu voiam sa vorbesc cu ea...adevarul e ca nici nu cautam relatie la vremea respectiva

| babyivone explică (pentru alin1111111111111):

Pff...nici eu nu sunt cea mai sociabila persoana, ba chiar sunt timida.dar el este si mai si..si sincer mi-e teama ca daca ma bag in vorba cu el, no sa vorbeasca, sau nu stiu.pur si simplu o sa spuna ceva in sictir..si daca ar fi sa ma bag in vorba cu el, nu stiu cu ce sa incep.

| Micutsik a răspuns:

Off. băieții ăștia. Uite ce ar trebui să faci, dacă el e mai timid și se ascunde oarecum după aparențe. încearcă să faci în așa fel încât să te considere o amică, să vorbiți, să glumiți etc. Da, da. cum?! Păi găsește tot felul de pretexte și motive. dacă știi că-i place un anumit lucru. dezvoltă discuția despre acel subiect în așa fel încât să vadă că are cu cine vorbii. și să se simtă bine în preajma ta. dar nu exagera! Baftă. Dacă vrei să mai vorbim poți să-mi scrii un mesaj pe privat. Te ajut cu cea mai mare plăcere!