| MaiaMartinas a întrebat:

Ce spuneti de un baiat care e mai timid de felul lui, dar care se uita mereu la mine, desi eu cand ma uit la el, se face ca ploua...mai si nu e el foarte vorbaret.dar cu altii si altele din clasa vorbeste, glumeste chiar si putin dar o face, dar sincer cand e in preajma mea devine agitat si "muteste".dar parca l-as manca sau ceva..si i-am mai auzit pe prietenasii lui facand apropouri legate de mine..si da sunt si eu timida, deci nu ma pot duce la el sa-l intreb ce-i cu fazele astea..mai ales cand se uita la mine, si nu stiu, ne uitam unu la altu ca 2 prosti, si nici macar nu vorbim..si nu stiu cum sa fac, ce sa vb cu el, ca tace ..si nici nu stiu ce e cu el,de placut sincer,nu cred. adica daca m-ar place de ce m-ar ignora? de ce nu vorbeste? probabil ca nu ma suporta, desi nu i-am dat motive, fiind o fata mai timida ..si asta e,nu stiu cum sa-l intreb de fazele astea, ca e aiurea, si ma enerveaza. (suntem la liceu intr-a 10 in aceeasi clasa)

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Trebuie sa te misti cu viteza melcului...si cat poti, sa-ti retii durerea.
Stiu ca nu e usor, ai nevoie de o rabdare enorma!
Mult curaj, m-as bucura sa reusiti sa gasiti drumul unul spre celalalt!
happy

18 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

E timid si te place.
Prietenii lui au inteles,m-ar mira sa le fi spus ceva,dar pentru ca ei il cunosc, si-au dat seama.
Incurajeaza-l usor, mai priveste-l, mai zambeste-i daca iti place.
La un moment dat, isi va lua inima in dinti sa-ti marturiseasca nelinistea afectuoasa pe care i-o provoci!
happy

| MaiaMartinas explică (pentru greece12):

Nu prea cred. face fazele astea dintr-a 9 a ..si suntem a 10 ..si nu stiu in utimul timp si mie a inceput sa-mi placa de el, desi am avut alte relatii..la el imi era gandul, si nu stiu. vreo 2 prietene mi-o zis ca s-ar putea sa ma placa, si asta e si mai rau...sa zicem ca chiar m-ar placea, ei bine suntem 2 prosti care se plac, dar prea timizi ca sa recunoasca, ma rog, eu in ultimul timp m-am mai schimbat, am mai prins curaj..si tare mi-e teama ca o sa-i dau de inteles ca-mi place de el, mai ales ca fara sa vreau imi apare un "ranjet" pe fata, cand il privesc in ochi, ..si ar comenta unele din clasa si ar fi aiurea..si oicum nu ma place, ca sa fim seriosi, ar zice ceva, nu ar muti. oricat de timid ar fi..si totusi, sa zicem ca nu ma suporta, atunci de ce ma priveste incontinuu, si-si muta privirea daca ma uit la el? adica chiar nu inteleg baiatu asta.

| greece12 a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Incearca sa intelegi modul in care functioneaza un timid si-n loc sa te infurii,vei zambi si vei avea rabdare...
Pentru ca ce poate fi mai atragator decat privirea furisa a unui timid,care prins asupra faptului se inroseste ca para focului si stinghereala lui nu cunoste margini?
Un timid nu te va invita niciodata undeva,desi isi va face mii de planuri cand sa-ti vorbeasca, ce sa-ti spuna, cum sa te priveasca, iar toate astea i se vor spulbera pe loc din minte la simpla ta aparitie si va trebui sa-l inviti tu! Sa ai grija cum o faci, trebuie sa-l iei incet, pentru ca ii va fi imposibil sa-ti dea un raspuns imediat, m-ar mira daca ar reusi si sa articuleze vreo silaba!
Cand citesti toate astea si le vizualizezi, nu zambesti?
Nu crezi ca sunt haiosi timizii astia, de fapt?
Ei, saracii, isi fac mii de planuri in minte, cum sa te priveasca, ce sa faca sa se apropie cu 3 cm mai mult de banca ta,cum iti vor cere un pix,cum te vor saluta...tes mii de ganduri si vise luminoase despre voi doi,crede-ma,daca ai locui in mintea unui timid ai fi cea mai fericita fata!
Ce e drept,in public sunt muti ca niste pesti si reci ca niste blocuri de gheata,din autoaparare,nimic nu e mai ingrozitor pentru un timid decat sa se afle in public!
Trebuie sa stii sa te apropii de ei,sa le dai de inteles ca-ti face placere compania lor,sa le castigi increderea si toate astea fara asistenta,doar voi doi singuri,pentru ca orice strop de atentie pe care i-l acorzi in public,il va zapaci pe timid si-l va face sa-si piarda capul,mintile si concentrarea!
Asa ca, incurajeaza-l si tu, cuminte, de departe si ai rabdare.
Te grabesti prea mult, pentru lipsa lui de curaj!

| aif29 a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Eu zic sa vorbiti prin mesaje cand sunteti acasa. Asa o sa aflati mai multe lucruri unul despre atul si o sa ii fie si lui mai usor sa vorbeasca cu tine in clasa.

| MaiaMartinas explică (pentru greece12):

Doar ca si eu sunt timida, si ma chinui sa-l inteleg.dar chiar nu pot..ma trateaza asa rece, si ma doare, mai ales ca-mi place de el.

| MaiaMartinas explică (pentru greece12):

Multumesc mult, si de acu sa vad ce fac..ca mult nu mai pot ascunde ce simt pentru el...si o sa incerc sa ma apropii de el, ca si eu cu timiditatea mea poate l-am descurajat(ca sunt o persoana mai rece pana ma cunosti) ..si nu stiu exact cum sa fac, dar ceva ceva tot va fi, asta e sigur.

| greece12 a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Intr-un fel,e bine ca esti timida,nu risti sa-l sperii cu impetuozitatea si graba ta,pentru ca si tu esti foarte retinuta datorita timiditatii tale.
Lasa lucrurile sa decurga in ritmul lor si nu mai permite celorlalti sa faca atmosfera in jurul vostru, ignora-le comentariile.
E un fel de a apara de departe relatia voastra timida si in formare, dar el va aprecia mult lucrul asta, se va simti si usurat si recunoscator.
Si, asteapta!
Tare mult iti doresc sa fiti bine!
happy

| MaiaMartinas explică (pentru greece12):

Multumesc mult si asta sper si eu.dar daca ma enervez, il prind odata intr-un colt si-i zic tot ce am pe suflet..sau ma dau pe langa prietenii lui cei mai buni si aflu ceva de la ei, oricum. ceva tot faclaughing

| greece12 a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Trebuie sa te misti cu viteza melcului...si cat poti, sa-ti retii durerea.
Stiu ca nu e usor, ai nevoie de o rabdare enorma!
Mult curaj, m-as bucura sa reusiti sa gasiti drumul unul spre celalalt!
happy

| neutrino a răspuns:

In termini populari, el este inca in faza de mormoloc, iar cu un mormoloc nu ai ce face, pana cand el nu va mai creste.

| MaiaMartinas explică (pentru neutrino):

Dar are 16 ani, spre 17 ..totusi laughing

| Public22 a răspuns:

Da, e indragostit de tine. Cel mai sigur ar fi sa discuti cu el despre asta. Cred ca este prea timid sa-ti spuna. Fa tu primul pas! Succes.

| redy04 a răspuns:

Ai vazut twilight? http://www.youtube.com/watch?v=0gugBiEkLwU

Lasand gluma la o parte... daca esti interesata... tine minte un adevar: "ceea ce nu traiesti la timp nu mai traiesti niciodata".

| MaiaMartinas explică (pentru redy04):

Ai mare dreptate..deci trebuie sa fac ceva, sa-i spun ce simt..pff,ca sa nu ramanem doar 2 prosti care se plac..si atat.

| Crissulina18 a răspuns:

Te place, cu siguranta! Incomoditate si inconfort exista pentru amandoi mai ales fiind in aceeasi clasa si timiditatea voastra, insa odata si odata tot va trebui sa faca un pas.Tu ca fata nu cred ca il vei face, pentru ca si eu daca as fi in locul tau as astepta un pas de la respectivul...Insa ai puteai sa-i inspiri incredere si sa-i arati prin diverse lucruri ca si tu il place pentru a-l impinge si a-l determina sa vina sa vorbeasca cu tine.Bafta te pup :*

| MaiaMartinas explică (pentru Crissulina18):

Nu cred.dar sa zicem ca "m-ar place", oricum n-ar face nici un pas...adica suntem a 10-a, si fazele astea le face dintr-a 9..doar ca in ultimu timp parca e si mai si..si cred ca i-am cam dat de inteles ca imi place de el,avand un "ranjet" prostesc pe fata daca il privesc in ochi,(nu mereu doar cateodata),si nu stiu dar as vrea sa ma apropii de el,macar ca amic,dar daca omul nu vorbeste,imi lasa impresia ca vai, il mananclaughing serios acum, si cel mai aiurea e ca cu alte fete vorbeste, putin dar vorbeste, dar pe mine, doamne ma ignora total..mananc baietu..si nu stiu cum sa ma apropii de el, mai ales ca in ultimul timp am mai vorbit despre una alta cu un prieten de-al lui..si face niste faze.

| Crissulina18 a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Se lasa greu baiatul laughing

| MaiaMartinas explică (pentru Crissulina18):

Foarte greu, n-am mai vazut un baiat ca asta..cred ca asta ma si atrage la ellaughing

| Crissulina18 a răspuns (pentru MaiaMartinas):

Da,cu siguranta Maia.Asa se intampla mai mereu