| ȘtefiȘtef a întrebat:

Baieti, cum vi s-ar parea o fata asa: care sa escaladeze munti, sa faca drumetii in padure, sa doarma cu cortul, sa fie mereu gata de aventura chiar daca asta consta si in a se murdari. Ce ziceti de o astfel de fata? big grin

Răspuns Câştigător
| ATHOS a răspuns:

Stefy draga o asemenea fata este de-a dreptul extraordinara!
Problema este ca nu toti baietii au asemenea pasiuni. In consecinta pentru cei care vor doar distracie in cluburi, discoteci, baruri nu vei prezenta nici un interes. Acestia sunt cei care in viata vor deveni extrem de comozi, putin probabil sa stea in mod corespunzator pe picioarele lor, etc.
Daca esti o astfel de fata atunci sfatul mu este sa ai rabdare pina vei gasi flacaul caruia sa placa o altfel de viata. Din cite stiu eu, si stiu destule, muntele inseamna supravietuire. Credinta mea este ca cine se descurca in munte, unde conditiile sunt mai dificile, se va descurca foarte bine si in viata.
Ce inseamna muntele?
1. suntem intr-un traseu de 10 ore si am parcurs jumatate din el. suntem franti de oboseala! Ce facem? Mergem mai departe inseamna inca 5 ore de mers. Ne intoarcem? Inseamna 5 ore de mers. Sa stam nu putem prea mult fiindca ne va prinde noaptea, poate ploia, poate frigul, poate se termina alimentele! In consecinta vom merge mai departe. Vom trage pe branci si vom merge mai departe!
2. Nu ne-am facut şanţ in jurul cortului. Vine ploaia si ne intra apa in cort. Ce facem? Avem doua variante :a) strangem lucrurile si plecam acasa (asta fac cei ce renunta repede si in viata ) si b) Ne apucam si facem un sunt (gasim noi cu ce-ex un cutit daca nu avem casma) astfel incit apa sa nu mai intre in cort. Dupa oprirea ploii vom porni focul, vom usca hainele, alimentele, etc. Aceasta experienta ne va invata sa fim mai organizati in viitor sa gasim mereu solutii (atat in munte cit si in viata reala ).
3. In munti ne putem si rataci. Ce face cetateanul obisnuit in aceasta situatie? Intra in panica. Pina la urma ajunge si el undeva sau e gasit de cineva. Dar, probabilitatea cea mai mare este ca el sa nu mai mearga in munti. Ce va face cel care este obisnuit cu muntele? Se va orienta astfel incit sa ajunga la tabara. Si va ajunge. Cu calm, siguranta, stapinire de sine etc( asa-i ca sunt atribute extrem de necesare si in viata obisnuita?)
4. La munte nu mai este mama care sa ne faca mancare, sa ne spele hainele, farfuriile, etc. Cel care duce o viata obisnuita va manca din conserva sau la cabana, isi va spala necorespunzator farfuriile, nu-si va spala hainele, etc. Ce va face cel caruia ii place muntele? Isi va organiza in mod corespunzator tabara, isi va pregati singur sau in echipa mancarea (deci va invata sa faca mancare ), isi va spala hainele, isi va face o rezerva de lemne de foc (taiate, uscate, acoperite sa nu le ploua), isi va planifica fiecare zi si fiecare ora din zi din punctul de vedere al activitatilor pe care trebuie sa le faca, ...Sunt importante aceste elemente in viata? Sunt. De ce? Hai sa exersam : esti casatorita, ai un copil, te imbolnavesti si ajungi la spital. Ce va face sotul? Mancare, curatenie, ingrijire copil, etc, etc, etc.
As putea sa mai scriu foarte multe despre diferenta de pregatire in absolut orice dintre un montaniard si un om de rand. Sper ca sunt totusi suficiente pentru ca tu sa tragi cele mai bune concluzii.
Iti doresc ca in viata reala sa iei hotariri cu intelepciunea cu care le ei in munti!

3 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Ar fi frumos sa cunosc o astfel de fata. Si sa isi doreasca sa ma convinga si pe mine sa fac astfel de lucruri. Dar ar trebui sa aiba rabadare. Ar fi o experienta frumoasa. Imi plac astfel de fete care au pasiuni mai deosebite gen drumetii pe munte, cantat la chitara, etc.

| ȘtefiȘtef explică:

Mersi mult ATHOS, o da si Ana16, de fapt sunt sagetator big grin

Răspuns utilizator avertizat