| FilipRominaNicoleta a întrebat:

Bun TPU am si eu o mica problema.dar mai intai as vrea sa va rog sa nu ma judecati asa de dur sunt fata si am 13 ani.si ca sa imi intelegeti poveste voi incepe cu inceputul.
Eram in clasa a 5-a cand totul a inceput..eram la ore si o coleg se tot juca cu ascutitoarea pana a reusit sa o deschida si sa ia lama, se tot juca cu ea dar eu nu am observat pana ce s-a taiat. apoi fara sa vad m-a taiat si pe mine.m-am enervat destul de tare pe ea, a 2-a oara clar nu mai aveam curaj nici sa pun mana pe ea, dupa ceva timp au cam aparut problemele de tot felul, de la scoala..pana la familie.si la prieteni, m-am tot intrebat cum se pot taia unii pe maini.nu voiam sa incerc dar eram mirata. apropo deja pe atunci eram in clasa a 6-a. apoi intr-o zi am gasit in camera mea o ascutitoare.eram la surorile mele mai mari in Germania.m-am tot uitat la lama.simteam nevoie sa o fac.dar imi era frica. mereu mi-a fost frica de taieturi etc.sunt foarte sensibila.si am facut-o.m-am taiat.nu foarte adanc.dar m-am taiat.in acel moment eu am iesit complet din lumea noastra si am intrat in lumea mea.ma simteam bine.ciudat imi placea aceea durere. parca as fi plans o saptamana ca sa ma descarc.ma simteam bine. dupa asta iar mult timp nici nu am mai pus mana pe lama.asta a fost in vacanta de vara. apoi cand sa incep scoala au revenit probleme.stresu.certuri.dar de data asta a fost si mai rau.nu am mai suportat.m-am taiat.ma tiam zi de zi. aveam mana plina.in jur de 50-60 de taieturi pe mana dreapta si stanga. apoi pe picioare.pe burta.lucrurile mergeu tot mai rau.ma certam zi de zi cu mama.nu mai suportam.am scris tot ce simt intr-un jurnal.mereu aveam jurnalu cu mine deci nu avea cine sa citeasca.din greseala intr-o dimineata l-am uitat pe birou si mama a citit totul.si a iesit rau de tot.eram distrusa complet. apoi am inceput sa intru in grupuri de emo. eram un emo kid.si acum ii mai cunosc si ma inteleg foarte bine cu ei.am avut si o incercare de sinucidere esuata.fiindcca am fost gasita la timp. norocul care a fost...ca daca tot traiesc mama si tata nu au aflat.fiindca eram cu o prietena la mine atunci ca ai mei erau plecati o saptamana si noroc nu au aflat.acum deja nu ma mai calmeaza nici taieturile.si ma tenteaza sa incerc ceva mai.rau. pastile .ceva.si stiu ca acua probabil toti o sa spuneti ca am nevoie de un psiholog.am vrut sa merg dar nu am mai ajuns si l-am lasat. habar n-am ce sa fac...acum mai nou ca am terminat certurile cu mama.am probleme cu prietenii.pe care chiar ii credeam prieteni adevarat.lunga poveste si cu asta.mai nou bag scuze la diru sa ma invoiasca ca nici nu mai vreau sa aud de scoala din cauza colegilor si acasa iarasi bag tot felul de minciuni deja nu mai suport!

Răspuns Câştigător
| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, scumpa mea, eu chiar nu te judec deloc. Da ai dreptate, ai nevoie de un psiholog bun. Mai intai d etoate sa te gandesti foarte bine, ca tu nu ai voie sa-ti iei viata. La tine deja este ca o obsesie. Cauta sa mergi la Biserica sa te mai rogi, daca crezi in Dumnezeu. Dar, intain de toate, sa te gandesti ca, dupa moarte, tu o sa ai mult mai mult de munca cu Dumnezeu. Multi aici, o sa citeasca ce-ti scriu eu, si multi o sa ma contrazica, deoarece aici sunt foarte multi atei. Pe mine chiar nu ma afecteaza absolut deloc ce spun ei. Eu stiu ca este un singur si mare Dumnezeu, care intr-o buna zi o sa le astupe gurile la toti. Tu sa te gandesti asa; ca intr-o buna zi ai sa ajungi s afii si tu mama la randul tau, si daca ti-ar face copilul tau ce le faci tu parintilor tai acum, si sa stii bine ca, te chinui atata vreme sa cresti un copil, tu sa-i vrei binele, si la urma sa vezi ca se omoara taindu-se, tie cum ti-ar cadea? Ia si asculta de parintii tai, ca ei nu-ti vor raul. Iti vorbesc din inima mea calda, pentru ca sunt si eu parinte la randul meu. Nu te supara pe mine, te rog.

| FilipRominaNicoleta explică (pentru Daalalifnuunalif):

Va multumesc pentru sfat, si da stiu ca parintii imi vor numai binele...dar ce ma face pe mine mai nou sa recurg la aceste gesturi este faptul ca sunt mereu judecata de alti care nici macar nu ma cunosc, si desii tot spun eu ca nu ii bag in seama etc.nu pot sa nu ii bag in seama fiindca vreau sau nu vreau acele cuvinte tot ajung direct la inima mea si deja nu mai pot...

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru FilipRominaNicoleta):

Ei, la tine aceste gesturi ti-au intrat ca un refelx, si cel rau diavolul profita de slabiciunea asta a ta. Nu te lasa invinsa. Tu cauta si mergi si vorbeste cu un preot, sa vezi ce sfat iti da si se roaga pentru tine. Uite, te voi pomeni in rugaciunile mele, in fiecare seara sa-ti revii pe calea cea buna. Bine?

15 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Off ce greu.
dar daca ai gasit curaj sa scrii toate astea aici am toata increderea ca nu o sa fii asa usor doborata toata seria asta de evenimente dureroase.
stiu ca ai sa poti mege in clasa si sa razi in nas tuturor "prietenilor" tai, ca ai sa o scoti la capat si cu scoala si dupa inca o perioada de plans, durere si singuratate (sper fara taieturi, pastile sau alte chestii ca asta nu iti rezolva si nici usureaza situatia ci iti creeaza doar o impresie de eliberare) ai sa iesi cu "capul sus" si ai sa dovedesti tuturor (celor care merita si tie in primul rand) ce om extraordinar au langa ei (nu uita - no pressure no diamond).
banuiesc ca multi iti v-or scrie, unii mai cu noima altii cu mai putina, unii v-or fi dispusi sa vb pe privat cu tine (inclusiv eu) dar nu cred ca vreo unul din noi iti va fi asa de aproape cum iti va fi mama sau tatal tau daca ii vei arata ce ai scris aici si daca ii vei lasa sa fie langa tine.
Astept si alte vesti
Succes

| Dariusuu a răspuns:

Trebuie să mergi la pshiholog, de fapt asa aş face eu în locul tău.
Ţi se pare că eşti o persoană normală?

Îţi distrugi viaţa pas cu pas ( nu că ai fi singura).Nu ştiu cum ai ajuns să faci asta dar probleme avem toţi, depinde doar cum le rezolvăm.
Eşti mică încă, cicatricele probabil vor rămâne mult timp iar când vei creşte mai mare ai să regreţi mult timp că te-ai tăiat doar că aşa ai vrut tu.

Trezeşte-te, o viaţă avem doar.

| FilipRominaNicoleta explică (pentru Dariusuu):

NU SUNT NEBUNA! ok? sunt doar prea sensibila.am ales calea gresita.si incerc sa ma intorc pe drumul cel bun.dar singura nu pot.tu nu stii ce inseamna sa vi acasa sa te inchizi in camera si sa incepi sa plagni intreaga zi.sa nu vrei sa te mai trezesti ..sa te uiti la alti oameni normali si sa te gandesti ca acum mult timp asa erai si tu, nici nu iti dai seama ce greu este sa simti toata acea durere si totusi sa taci si a nu spui nimanui!

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru FilipRominaNicoleta):

Hei! Fata aceasta nu este nebuna! Lasa lumea sa te judece cum vrea, si Isus a fost considerat nebun. Tu cauta sa-ti revii, ca doar o viata ai.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru FilipRominaNicoleta):

Decat ati acuza o fata ca ar fi ajuns nebuna, mai bine ati ajuta-o sa-si revina prin sfaturi! Fereasca Dumnezeu sa ajungi ca ea stapanit de ganduri negre! Lasati acuzarile si judecatile! Caci nimeni nu-i perfect! Nimeni nu stie ce va ajunge! Macar sarmana fata a avut curajul sa ceara ajutorul aici fiind sincera, pe cand voi nici atata nu ati fi facut! A fi sensibila nu inseamna a fi nebuna! Daca o sa ajungeti voi mai nebuni ca ea pe viitor?!

| FilipRominaNicoleta explică (pentru Daalalifnuunalif):

Nimanui niciiodata nu i-am povestit totul ...fiindca eram sigura ca voi fi judecata. oricum sunt destul judecata..si chiar m-am saturat fiindca eu incerc sa cre ajutor in felul meu dar nimeni nu ma asculta, nimeni nu ma ia in serios.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru FilipRominaNicoleta):

Draga mea, eu sunt o femeie de 38 de ani, si nu mi-e frica sa spun asta. Lasa judecata lumii! Eu nu te judec deloc! Deea ce am scris acum la categoria adolescenti, nu este vorba despre tine, stai linistita! Este vorba despre alta fata, cu care m-am inteles cu ea, si i-am cerut voie, sa pun o intrebare cu numele ei, caci sarmana fata, a facut avort si plange dupa copilul ei nenascut, si nu are liniste si plange! Si acum tot se intreaba daca mai poate avea copii! crying Eu sunt o femeie foarte milosa, si nu pot sa fiu insesibila. Te inteleg si pe tine, si nu am dreptul sa te judec. Mie poti sa-mi zici chiar orice! Uite, daca vrei, poti sa-ti dau si numele meu d epe Facebook, si putem vorbi acolo daca vrei. Am si eu copii, si nu stiu ce voi ajunge.

| Daalalifnuunalif a răspuns (pentru FilipRominaNicoleta):

Eu daca am scris despre tineri de 13 ani, nu era referitor la tine deloc! Am intalnit alti tineri, care au scris aici in intrebari, daca este bine sa inceapa viata sexuala de la varsta de 13 ani. Acum m-ai inteles draga mea?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Romina,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| piticelm a răspuns:

Nu,nu esti nebuna, ai doar o problema psihica.Nu trebuie sa fii mintita ca sa iti revii, nu te-as putea minti pentru o FUNDA.Tu chiar ai o problema psihica.Multi oameni sunt sensibili,dar sensibilitatea o arata prin pictura,muzica,dans,nu printr-o lama.Tu spui ca nu esti nebuna,ok,te inteleg,este greu sa accepti ce ai devenit,dar nu te minti.Un om sanatos nu face asa,uita-ne,scriem, zambim, glumim, chiar daca avem diferite stari, nu ne taiem sau alte chestii.Altii isi doresc viata, stiind ca mai au 2 zile si mor de cancer sau alte boli incurabile, iar tu spui ca vrei sa te sinucizi.Ok. daca nu lucrezi cu tine, nimeni nu te poate ajuta, poti fi cea mai sensibila persoana, totul tine de psihic.Deci,ti-am explicat afirmatia ''ai o problema psihica'', ca nu cumva sa spui ca te-am jignit, nu..am spus un adevar.Totul pleaca de la PSIHIC, iar al tau e bolnav.

| oAnonim16 a răspuns:

Hei. poate că nu ai nevoie de un psiholog aşa cum spun toţi. happy dacă eşti capabilă poţi să îţi revii singură. nu te amăgii. viaţa nu este uşoară. are părţi bune dar şi rele chiar dacă câteodată situaţia ne depăşeşte, tu trebuie să treci peste şi să ai încredere că totul se v-a rezolva în curând. te pup şi succes în continuare :*

| FilipRominaNicoleta explică (pentru oAnonim16):

Sincer asta si vreau ..sa imi revin, dar singura nu pot. ultima oara cand am incercat sa imi revin singura eram pe cale sa reusesc si dintr-o data m-a lovit ceva puternic ca sa zic asa ...au reaparut problemele si m-am dus din nou jos! sad si mi-e si frica sa nu fiu iarasi pe punctul de a reveni cu picioarele pe pamant si apoi sa cad din nou in depresie fiindca atunci chiar doare si ultima oara eram la un pas de moarte!

| yekto a răspuns (pentru FilipRominaNicoleta):

Nicoleta as vrea sa iti reamintesti un lucru simplu, folositor dar care il uitam mereu.
Nu poti ajunge undeva daca tu privesti in directia gresita. Noi oamenii de obicei mergem incotro ne uitam.
Indiferent de cat de sensibila esti nu te mai uita la prietenii aia care te trag in jos, nu mai baga in seama raspunsurile care nu iti sunt de folos. E super ok ca accepti situatia asa cum a fost si cum este.
Acum e timpul sa mergi mai departe. Vezi ce vrei sa faci, unde vrei sa ajungi si nu-ti mai lua privirea de acolo. Sa zicem ca vrei sa ajungi la Vocea Romaniei sau la Festivalul Mamaia (daca mai exista). Ce faci? canti intr-una, exersezi cat mai mult posibil in orice situatie, de cate ori ai timp liber sau ca vrei sa ajungi la olimpiada de limba latina. atunci zi si noapte ai sa repeti, citesti, vorbesti in latina si n-o sa ai ochi pentru cei ce nu stiu sa construiasca nimic. Asa e si acum. Gaseste-ti o preocupare, poate un sport de echipa la care sa te inscrii (indiferent ce e ar trebui sa iubesti sa faci acel lucru zi si noapte fara a te plictisi si fara a obosi) si "angajeaza-te" sa te rasfeti facand asta, cauta oameni care fac acelasi lucru (cu siguranta v-ei gasi) si nu mai privi inapoi deocamdata ca nu ai de ce, nu-ti ofera nimic ce ai putea cu adevarat folosi.
succes